РОЛІТ. СУСІДИКнижковий Арсенал

РОЛІТ. СУСІДИ

Куратори: Вікторія Величко, Ольга Мельник, Ігор Оксаметний

Головним персонажем нашої виставки став житловий будинок «Роліт» («Робітник літератури»), розташований на вулиці Богдана Хмельницького в Києві. Понад 70 років ця адреса уособлювала історію української радянської літератури. Заснований на кооперативних засадах у пору житлової кризи, щоб забезпечити умови для творчості, «Роліт» незабаром перетворився на своєрідний «табель про ранги».

Квартира в ньому ніби зараховувала мешканця до літературної еліти, а кількість житлової площі визначала внесок у літературу. Під одним дахом мешкали обласкані владою «генерали» від літератури і «неблагонадійні», які перебували під пильним наглядом НКВС-КДБ. Звідси вирушали у в’язниці, на фронт і в еміграцію. Сюди надходили укази про нагородження орденами, а за ними − компартійні постанови про «ідейні помилки» в літературі.

Час піддав нещадній ревізії радянський «табель про ранги» − аутсайдери перетворювались на класиків, колишні визнані корифеї зникали зі шпальт літературного літопису. Давно зійшли зі сцени персонажі «головного драматурга країни» Олександра Корнійчука. Забуті оди «Дніпрельстану» Володимира Сосюри, проте  таврований як буржуазно-націоналістичний вірш «Любіть України» у трагічних обставинах новітнього часу набув сакрального змісту. Ми сміємося дотепним «усмішкам»  Остапа Вишні, який переживши морок ГУЛАГу, зберіг свій незлобливий м’який гумор і непідробну щирість.

Епізоди з побуту Роліту дозволяють співставити закарбовані образи класиків, утворені творчістю митців, з їх повсякденними вчинками, що часом визначались складним етичним вибором, та змалювати історичні обставини, які домінували над творчістю.

Надихнула на цей проект і стала його частиною книга Станіслава Цалика та Пилипа Селігея «Таємниці письменницьких шухляд»
− блискуча і захоплива розповідь про побут письменників радянської доби.

Партнери:
Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського
Київський літературно-меморіальний музей-квартира Миколи Бажана
Літературно-меморіальний музей-квартира П. Г. Тичини
Музей шістдесятництва
Музей-кімната Олеся Гончара Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка
Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського
Національний музей літератури України, меморіальні музеї письменників
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства
Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного