Одне з одним. Просторові діалогиЛабораторії

Одне з одним. Просторові діалоги

«Одне з одним. Просторові діалоги» — це процесуальний проєкт Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу», що став результатом дискусій між представниками і представницями художньої спільноти.

Від початку повномасштабного вторгнення росії ми почали збирати масив творів українських митців і мисткинь про війну — від 2014 року та раніше. Позаяк будь-який архів передбачає суб’єктивний принцип вибудовування знання, нам було важливо зробити його інклюзивним і горизонтальним, надавши змогу авторам і авторкам самим розповісти про творчі практики одне одного. Так виникла серія відеорозмов «Одне з одним. Розмови про художні практики».

Ми пропонуємо митцям і мисткиням продовжити свої роздуми у фізичному просторі Малої Галереї. Саме приміщення залишилося незмінним від 24 лютого і зберігає артефакти останнього виставкового проєкту галереї — виставки «Близько» фотографа Тараса Бичка. Ми пропонуємо художникам і художницям відреагувати на ті твори й тексти, які залишились у просторі. У такий спосіб ми заохочуємо учасників і учасниць проєкту до переосмислення їхніх мистецьких практик і впливу на них повномасштабної війни. Кожна наступна виставка проєкту буде розвивати вже створені діалоги і ситуації, резонуючи з попередніми темами. Учасники й учасниці залишатимуть певні об’єкти від попереднього проєкту, складаючи поліфонію голосів та рефлексій. Фінальний виставковий проєкт вміщатиме три діалоги художників і художниць.

ДРУГИЙ ДІАЛОГ
Одне з одним. Просторові діалоги. Dreamscape

«Одне з одним. Просторові діалоги. Dreamscape» — друга виставка у серії таких діалогів. У Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» виставка триватиме з 2 грудня до 29 грудня 2022 року.

Dreamscape
— проєкт архітекторки Олени Орап, дизайнерки Даші Подольцевої та композитора і саундартиста Олексія Шмурака.
Назва означає ландшафт снів чи мрій, але також відсилає до слова escape (втеча). Інсталяція метафорично відтворює спальник чи ковдру як безпечний простір (safe space). Всередині конструкції розміщена невелика колонка, з якої неголосно лунає звуковий пейзаж (soundscape) сюрреалістичного, сонливого характеру. Ця музична частина проєкту — партисипативна. Автори оголосили open call для збору музики та звуків, які в останні дев’ять місяців допомагали людям в бомбосховищах, під час обстрілів, на чужині. Композитор перетворив ці музичні історії на цілісний звуковий ландшафт за логікою сновидіння — з неочікуваними переходами, беззмістовними повторами, дивними лакунами.
Простір Dreamscape пропонує акт колективної терапії і рефлекcії, де спогади зустрічаються з роздумами та турботою про інших і про себе.

У цьому виставковому проєкті Dreamscape вибудовує художню тяглість через перегукування із роботою Тамари Турлюн «Спокійної ночі», що була експонована на першій виставці «Одне з одним. Просторові діалоги. Інга Леві і Тамара Турлюн».

Художній колектив: Олена Орап, Даша Подольцева, Олексій Шмурак
Куратори: Андрій Мирошниченко, Надія Червінська, ​​Наташа Чичасова

Технічна підтримка: Василь Грубляк, Сергій Западня, Віктор Харкевич, Ольга Козирєва, Сергій Діптан
Комунікація Dreamscape: Влад Головко
Організаційна підтримка: EASA Ukraine

Проєкт підтримано в результаті відбору на відкритому конкурсі (re)connection UA, пілотного проєкту, створеного ГО «Музей сучасного мистецтва» у партнерстві з UNESCO, та фінансується через Надзвичайний фонд спадщини UNESCO.

ПЕРШИЙ ДІАЛОГ
Одне з одним. Просторові діалоги. Інга Леві і Тамара Турлюн

«Одне з одним. Просторові діалоги. Інга Леві і Тамара Турлюн» — перша виставка у серії таких діалогів. До повномасштабної агресії Росії Інга Лєві й Тамара Турлюн планували тиху камерну експозицію про спальний район Голосіїв у спальному районі Дарниця. Взимку у їхньому самоорганізованому художньому просторі depot12_59 мав відбутися проєкт «Районна хонтологія» — про міські краєвиди і приховані у них безмовні примари. Серед показаних творів, зокрема, мав бути неоновий аптечний хрест — об'єднаний символ спальних районів. У цьому проєкті була помітна тривожність і передчуття того, що оглушило всіх 24 лютого.

Нинішнє висловлювання у Малій Галереї сформувалося довкола ідеї цієї нереалізованої виставки, тобто уламків того майбутнього, яке так і не настало. Разом із тим воно пробує вибудувати художню тяглість через перегукування із тим наповненням, яке було у галереї станом на вечір 23 лютого. Мінливі сумніви, страх та невпевненість перетворили реальність на таку, що постійно зникає, але навіть в умовах нездійсненності можливі різні форми співчуття та нові зв’язки.

Як говорить Інга:

«Мені і тоді було важко сказати, про що ці пейзажі зі спортивними майданчиками у дворах багатоповерхівок. Я вловлювала певний містичний вимір у просторі, він ніби просочувався крізь усе. Мій колега назвав це явище, це відчуття хонтологією (англ. «haunt» — примара, видиво). Тепер, здається, всі райони розбуджені, а привиди вигнані звуками сирен. Повітряна тривога заповнила все собою та посіла їхнє місце. Можливо, тому мене захоплює її звук. Все приховане стало явним, напівтони щезли».

Виставка «Одне з одним. Просторові діалоги. Інга Леві і Тамара Турлюн» оприявнює спільність художніх практик двох подруг-художниць, зокрема, через досвід мозаїкування. Вона також стає розширенням їхньої розмови про те, як продовжувати створювати мистецькі роботи попри все, як набути знову те, що здається втраченим, і як ствердити життя над неспокоєм, сум’яттям і смертю. Перший проєкт нового виставкового циклу зосереджується на намаганні авторок проговорити їхні інтимні переживання, відновити зв’язок із минулим, яке тепер видається безкінечно далеким, і подолати привидів, що зазіхають на нашу внутрішню безпеку.

Перша виставка проєкту Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» — «Одне з одним. Просторові діалоги. Інга Леві і Тамара Турлюн» — тривала з 3 до 24 листопада 2022 року у Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» (Київ, вул. Лаврська, 10). 

Учасниці виставки: Інга Леві, Тамара Турлюн.

Куратори виставки: Наташа Чичасова, Андрій Мирошниченко, Надія Червінська.


Зверніть увагу!

Мала Галерея Мистецького арсеналу працює відповідно до графіку стабілізаційних відключень електроенергії у місті Київ.

Графік роботи*

Вівторок, 16:00 — 19:00
Середа, 11:00 — 16:00
Четвер, 13:00 — 18:00
П'ятниця, 16:00 — 19:00
Субота, 12:00 — 16:00
Неділя, 13:00 — 19:00

*У випадку аварійних відключень електроенергії ми додатково повідомимо графік роботи у наших соцмережах.

**Ми турбуємося про безпеку кожного, тому в разі оголошення повітряної тривоги виставка зачиняється. На цей час Ви можете пройти в найближче укриття. Виставка почне працювати після закінчення повітряної тривоги.

Дякуємо за розуміння та до зустрічі у Малій Галереї Мистецького арсеналу!

 

Проекти