Надя Саяпіна. Лист до мами

Тра 20 2021 Published by under

Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» представляє новий виставковий проєкт художниці Наді Саяпіної «Лист до мами».

Переді мною білий аркуш. Усередині — дуже багато слів і образів, які хочеться висловити, перетворити їх у письмо. Хочеться писати так, щоб мене зрозуміли й щоб нічого не було викривлено. Але множинність поглядів та сприйняттів може створювати стільки прочитань, скільки є читачів. І мені часом страшно від того, що мої слова можна легко спотворити, завдати ними болю іншим. Однак не писати я не можу, оскільки писати — значить не втрачати зв’язок з тими, хто не поруч: мамою, татом, коханою людиною, другом чи ворогом. Писати — значить структурувати свій досвід, дати йому вихід, перепрожити знову й подивитися з боку. На аркуші я можу бодай ефемерно повернути собі те, що втратила, — свій дім. Я досі пишу листи й збираю чужі, які формую в довгий архів різних досвідів та історій. Коли намагаюся подумати, навіщо я пишу листи, то усвідомлюю, що досі маю маленьку надію отримати відповідь.

Проєкт «Лист до мами» базується на історіях людей, що вимушено покинули Білорусь і наразі вибудовують свій побут на новому місці. Основу проєкту складають тридцять інтерв’ю з білорусами та білорусками, які художниця записувала протягом кількох місяців. Проєкт розкриває афективний бік досвіду переселення: особисті переживання, відчуття втрати дому, безпорадність і розгубленість, страх, невизначеність, почуття провини. У виставковому просторі представлено погляд на те загальне/різне, що пережили його учасники та учасниці. Художниця звертається до малюнку, перформансу та інсталяції, через які глядач_ка занурюється та перепроживає емоції людей, що покинули свою країну. 

У межах виставки «Лист до мами» Надя провела зустріч, на якій пропонувала місцевим жителям, взаємодіючи з листами учасників та учасниць проєкту, написати власний лист чи зробити малюнкок про те, чого не вистачає цим людям на новому місці. У межах експозиції кожн_а глядач_ка може стати частиною проєкту та створити свій малюнок або текст на основі листів. Через практику спільного письма та малювання художниця апелює до спільного проживання болісного досвіду й емпатії та створює поле для подальшого діалогу.

Проєкт реалізовано в межах резиденції Мистецького арсеналу та Goethe-Institut в Україні.

Кураторка: Наташа Чичасова. 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Надя Саяпіна — художниця, авторка проєктів, арттьюторка. У своїй практиці використовує різні медії — перформанс, мультимедії, інсталяції, живопис, текст і арттерапію, — фокусуючись на медіації, як можливості проявити голос «інших». Сьомого вересня 2020 року художницю було затримано в її домі й засуджено на 15 діб за участь у колективній мистецької акції проти насильства. У жовтні Саяпіна виїхала з Білорусі. Зараз працює в Києві.

Виставка «Лист до мами» триватиме у Малій галереї Мистецького арсеналу з 08 червня до 04 липня 2021 року.
Вхід вільний.

Графік роботи галереї:
вівторок-неділя, 12:00-20:00
понеділок — вихідний

Долучіться до творчої майстерні з художницею 19 або 20 червня. Докладінше за посиланням: https://bit.ly/3zoVnp0

Коментарі Вимкнено до Надя Саяпіна. Лист до мами

Марк Невілл. Порт-Глазго та інші проєкти

Кві 09 2021 Published by under

16 квітня Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» представить в онлайн-форматі виставку британського художника Марка Невілла «Порт-Глазго та інші проєкти».

На виставці будуть показані вибрані твори з семи проєктів, що репрезентують творчу практику художника за останні шістнадцять років. Представлені роботи оприявнюють активістський художній метод Невілла, що базується на тісній взаємодії зі спільнотами, які знаходяться в центрі його зацікавлення. Одним із найбільш притаманних медіумів для Невілла є фотокниги, через стратегію створення та розповсюдження яких, художник піддає критиці існуючий спосіб комунікації між мистецтвом та його суб’єктами. Невілл робить цю комунікацію горизонтальною, а книги, такими що існують для спільноти для якої вони створювалися.

Один із таких проєктів Невілла є «Порт-Глазго» (2004). Протягом року він перебував на резиденції у місті Порт-Глазго, що п’ятдесят років тому був одним із центрів кораблебудування. Результатом його дослідження стала книга — своєрідний соціальний документ про життя робітничої спільноти міста. Для її розповсюдження художник залучив хлопців із місцевого футбольного клубу, що за тиждень змогли доставити 8000 екземплярів до кожного будинку в місті. Саму книгу було неможливо придбати в магазинах чи за передзамовленням. У такий спосіб Невілл ламає звичну форму та сприйняття фотокниги як «мистецтва» та робить її власністю самої спільноти.

Уже кілька років Марк Невілл досліджує й український контекст. Про свою історію, пов’язану з Україною, Марк говорить так: «Мої стосунки з Україною розпочались у 2015 році, коли Київський військовий госпіталь зв’язався зі мною та попросив україномовну версію моєї книги «Битва проти стигми» про проблеми психічного здоров’я британських військових. Госпіталь мав на меті роздавати їх своїм пацієнтам, які були поранені як фізично, так і психологічно після перебування на передовій. Мене дійсно вразила далекоглядність України у прагненні розуміти та лікувати розлад адаптації».

Результатами його роботи в Україні стали серія знімків «Переміщені Українці» (2018), створені на замовлення Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень (ZOiS – Zentrum für Osteuropa- und internationale Studien, Берлін), та серія «Відпочинок в Одесі» (2017), на замовлення The New York Times Magazine (дві останні серії були представлені на виставці «Обабіч» у Мистецькому арсеналі). В серпні 2021 року у видавництві Steidl запланований вихід книги Марка Невілла присвяченій Україні “Stop Tanks with Books” (Спинити танки книгами).

Куратор виставки: Максим Горбацький.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Британський художник Марк Невілл працює на перетині мистецтва та документалістики, досліджуючи соціальну функцію фотографії, часто взаємодіючи з локальними спільнотами (робота з якими має на меті пряму практичну користь для суб’єкта). У своїй роботі Невілл послідовно намагається підважувати традиційну роль практики соціальної документалістики. Невілл був номінований на Пулітцерівську премію виданням The New York Times Magazine у ​​2012 році за фотоесей «Here is London», на премію Aperture Photobook 2017 за монографію видавництва Steidl «Fancy Pictures» та Deutsche Börse Photography Foundation 2020 за книгу «Parade». У 2020 році Невілл переїхав із Лондона, місця свого народження, до Києва.

Виставка  триватиме у Малій галереї Мистецького арсеналу з 17 квітня до 30 травня 2021.
Вхід вільний.

Графік роботи галереї:
вівторок-неділя, 12:00-20:00
понеділок — вихідний

*Важливо! У зв’язку із ситуацією з пандемією, дати відкриття виставки можуть змінюватися, тож слідкуйте за оновленнями на нашій Facebook-сторінці та бережіть себе.

Коментарі Вимкнено до Марк Невілл. Порт-Глазго та інші проєкти

Онлайн-проєкт «Моделювання»

Лис 20 2020 Published by under

«Моделювання» — довготривалий онлайн-проєкт в межах фотографічного напрямку Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу». Проєкт реалізується з метою дослідження медіуму фотографії та можливостей її репрезентації в ситуації нестабільності та обмеження доступу до реального простору.

«Моделювання» виникло як відповідь на потребу знайти альтернативні способи показу виставкових проєктів під час пандемії, осмислити саму структуру виставкового концепту  та створити платформу для співпраці з мист_кинями зі всієї України. Проєкт складається із серії онлайн-розмов, під час яких в діалозі з запрошеними автор_ками розглядаються проєкти (не)показані у реальному просторі. 3D-модель простору Малої Галереї — це чернетка, що дозволяє надати роботі над проєктом більш широкого контексту, зробити видимим процес роботи над ним та обговорити актуальні проблеми, що існують у фотографічному полі сьогодні. 

Ознайомитися з усіма епізодами «Моделювання» можна на цій сторінці:

Поліна Полікарпова. Балада про дитинство

У першій віртуальній виставці Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» українська фотографка Поліна Полікарпова показує фотографічну серію «Балада про дитинство», роботу над якою розпочала у 2017 році. Через фотографію Полікарпова розповідає особисту історію про речі та середовище, що формували її в дитинстві. 

«У роботі над серією мені хотілося використовувати «кіношні» методи (кастинг, перебільшення реальних подій для ефекту іронії), а також розповісти величезну історію, справжню подорож у минуле, оскільки на початку зйомок я усвідомила, що моє покоління художників і фотографів  активно використовує ностальгію і надихається своїм локальним контекстом» 

Поліна Полікарпова — українська фотографка. Народилася у 1992 році в Харкові. Закінчила Харківську державну академію дизайну та мистецтв, де отримала ступінь бакалавра з мистецтвознавства. Живе та працює в Києві. Поліна аналізує свій життєвий досвід через фотографію, створюючи візуальні розповіді.

Онлайн-запис розмови з Поліною Полікарповою в рамках проєкту «Моделювання» 👇


Ігор Чекачков Obscure land

Учасник другої епізоду проєкту фотограф Ігор Чекачков розповідає про серію Obscure land. Вона є логічним продовженням зацікавленості автора у впливі та ролі сучасних алгоритмів та здатності камери до інтерпретування простору та часу.

«Спочатку мені лише захотілося перемикнути свою увагу з особистих тем на щось інше: на місце, ландшафт, більш пильно вдивитися в країну, в якій мешкаю, через її пейзажі. Це відразу обмежило зйомку одним місцем. Але я дуже швидко зрозумів, що метод, який я обрав, тотожний тому, що я робив у своїх попередніх серіях. Щоправда тепер це вже усвідомлений інтерес до того, як алгоритм впроваджується в зображення і розмиває межу між «чистою» фотографією і цифровою маніпуляцією. Так, зйомки пейзажів перетворилися на вивчення цих кордонів і того, яку роль відіграють сучасні технології» — зазначає фотограф. 

Ігор Чекачков — фотограф, засновник Chekachkov Photo Academy. Живе та працює в Харкові. Його роботи публікувалися в National Geographic, Le Monde, The Guardian та УНІАН. Виставки Чекачкова відбулися в Україні, Франції, США та Єгипті.

Онлайн-запис розмови з Ігорем Чекачковим в рамках проєкту «Моделювання»👇


Анна Пилипюк та Володимир Шипотільников «Антологія радянської домашньої фотографії»

Учасники_ці третього епізоду проєкту — художня група у складі Анни Пилипюк та Володимира Шипотільникова. Учасники_ці розказують про серію «Антологія радянської домашньої фотографії» — документальний проєкт, присвячений спільному та повторюваному в аматорській фотографії. Серії, сформовані шляхом констеляції віднайдених зображень, згруповані за методом формальних ознак та мотивів. Архівні світлини є свідченнями про історію повсякденності як частини вернакулярної фотографії. «Антологія» є пропозицією щодо співвідношення археології фотографії та документальності, а також дослідженням фотографії як масової практики виробництва зображень.

Анна Пилипюк та Володимир Шипотільніков — художня група з Севастополя, що базується в Києві. Митці займаються проблемами реалізму та документальності, досліджують любительську фотографію. Шипотільников — фотограф, спеціалізується на архітектурній та ландшафтній фотографії. Пилипюк має академічну освіту з філософії. 

Їхні роботи показували у межах фестивалів Odesa Photo Days, «Присутствие» від ФотоДепартаменту та ін.; роботи були опубліковані в EEP Magazine Vol. 1, Bird in Flight. Макет книги з серії «Мій перший тєлік» потрапив в шортлісту PHOTO2020xPerimeter International Photobook Prize.

Онлайн-запис розмови з Анною та Володимиром у рамках проєкту «Моделювання»👇


Дарина Мамайсур «Степ, де бігають зайці, фазани, а дехто навіть бачив лисиць»

Наступною учасницею онлайн-проєкту «Моделювання» стала художниця Дарина Мамайсур, що розкаже більше про свій проєкт «Степ, де бігають зайці, фазани, а дехто навіть бачив лисиць». Проєкт Дарини –  візуальне дослідження ландшафту Донбасу, зібраного у архів, що репрезентує дві опозиції: породу музеєфіковану, марковану як корисна, що зберігається у Лисичанському музеї історії гірничої справи; знайдену і «не корисну» породу узяту на териконі Шахти імені Мельникова в Лисичанську. У своїй сукупності вони формувають вже звиклий для нас індустріальний ландшафт Донбасу. 

Дарина Мамайсур – художниця, що у своїх практиках звертається до питань трансформацій публічного простору, візуальної культури та пам’яті. Учасниця українських та міжнародних програм з мистецької критики, кіно, фотографії, урбаністики, а також воркшопів та резиденцій в Україні, Німеччині, Азербайджані, Молдові, Польщі. Слухачка курсу мистецтва 2020 «Позиції художника/-ці» від MethodFund. Як авторка текстів публікувалась у виданні КОРИДОР та друкованих тематичних збірках. Живе та працює в Києві. 

Онлайн-запис розмови з Дариною Мамайсур у рамках проєкту «Моделювання»👇 

Коментарі Вимкнено до Онлайн-проєкт «Моделювання»

Виставка «Архів фотографа Олександра Ранчукова»

Лис 19 2020 Published by under

Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» представляє виставковий проєкт «Архів фотографа Олександра Ранчукова».
 
Архів Олександра Ранчукова охоплює понад 40 років його фотографічної практики. На його світлинах — архітектура, пейзажі, вуличні сцени повсякденного життя, усі зроблені на чорно-білу плівку.
На виставці будуть показані артефакти та архівні світлини періоду 1980-х років — відскановані негативи, підготовлені до друку з мінімальним втручанням. Документальний фотограф Ранчуков, з його власних слів, не вважав себе художником, а свої фотографії — мистецтвом. Він наголошував, що документальна фотографія не може вважатись мистецькою, тому що вона не є зрежисованою, штучно створеною, а є лише фіксацією реальності. Проте, дослідження його архіву, а відповідно й методу, неухильно оприявнює множинність поглядів на його практику як документаліста та художника.
 
 
У більшості фотографій Олександра Ранчукова прослідковується майже науковий, педантичний стиль архітектурної фотографії — основного виду професійної діяльності фотографа. Він працює з тканиною міста, з вулицею як відображенням історії місця, його підсвідомістю та соціокультурними процесами. Майстерно працюючи як фотограф архітектури, Ранчуков був також уважним спостерігачем соціального, людського. Він зображав те, що його безпосередньо оточувало, розповідаючи насамперед про свій час та своє місто.
 
Мала Галерея висловлює особливі подяки доньці фотографа Клавдії Дімідовій-Ранчуковій за наданий архів та мистецтвознавцю, досліднику фотографії Олександру Ляпіну за консультування та допомогу у створенні проєкту.
 
Олександр Ранчуков (1943 – 2019, Київ) — український фотограф. Навчався у Київському політехнічному інституті та Інституті журналістської майстерності в Києві. Працював фотографом в Науково-дослідницькому інституті теорії та історії архітектури і містобудування (1978 – 1996). Співпрацював з численними архітектурними журналами. У 1987 разом з Олександром Ляпіним, Олександром Козулько та Валерієм Решетняком заснував фотографічне об’єднання «Погляд», що здійснило великий вплив на формування нової документальної фотографії в Україні. Виставки Ранчукова відбувалися в Україні, Франції, Німеччині, Литві, США. Його фотографії знаходяться у виданнях: «Олександр Ранчуков. Такі Часи», «Понад дахами. Київ: місто і час», «Приближение к фотографии», «Архітектурний образ Києва», «Київ. Місто, в якому жив М. Булгаков», «Київ, 70-ті – 80-ті» та інші.
 
Виставка триватиме з 26 листопада до 28 лютого 2021
 
Графік роботи Малої Галереї:
вівторок — неділя, 12:00-20:00
понеділок — вихідний
Вхід вільний
 
Куратор виставки — Максим Горбацький

У зв’язку з продовженням карантину в Україні, просимо вас дотримуватися правил та рекомендацій для вашої безпеки!
Будь ласка, подбайте про наявність маски (або респіратора) під час відвідування виставки та користуйтеся ними весь час перебування на території Мистецького арсеналу й Малої Галереї . 
 

Коментарі Вимкнено до Виставка «Архів фотографа Олександра Ранчукова»

Виставка сучасної литовської фотографії Lost Time

Вер 21 2020 Published by under

У рамках Місяця литовської фотографії в Києві Лабораторія сучаного мистецтва Мала Галерея  ​​покаже кураторський проєкт ​Даріуса Вайчекаускаса ​— ​Lost Time. ​

З розвитком технологій, засобів відображення та передачі реальності, фотографія відходить від суто технічної функції, і переходить у сферу постфотографії. А отже, фотографія стає джерелом філософських смислів, інтерпретацій та тлумачень. Для постфотографічності характерні постійні маніпуляції із зображенням (редагування, малювання, деконструкція). Це змушує переглянути феномен «фотографії», яка фактично припинила своє існування в якості «референта реального часу».

Групова виставка сучасної литовської фотографії показує цілу низку підходів та інтерпретацій теми постфотографії. Ауреля Макніте, Даріус Вайчекаускас, Вітаутас Кумж, Валентин Одновюн, Довіле Дагене т​а ​Юозапас Кальніус досліджують абсолютно різні фотографічні стратегії. 

Вітаутас Кумжа концентрує свою увагу на початковому етапі створення фотографії, який видається йому значно цікавим, аніж рендеринг або постобробка зображень. Валентин Одновюн в своїй серії «Процес» показує фотографії шматків викинутого фотопаперу, які були знайдені в фотолабораторії в’язниці «Патара» в Таллінні, Естонія. Довіле Дагене представляє фотографії, які створюють враження свідка місця і часу. Однак вони наповнені пам’яттю. Юозапас Кальніус використовує техніку зйомки без камери, щоб відобразити на згорнутому сріблясто-желатиновому папері тіні побутових об’єктів. У серії «Деконструкції» Даріус Вайчекаускас, у назві кожного твору, дає посилання на автора оригінальної роботи (фотографія, книга, фотоальбом), яка була використана для візуального колажу. А в серії «Burning Slides» Аурелії Макніте, зображення з чужих архівів трансформуются під впливом полум’я. Природа, міські пейзажі, пам’ять перетворюються в абстрактність.

Куратор: Даріус Вайчекаускас

Виставка триватиме з 25 вересня до 25 жовтня
Графік роботи Малої Галереї:
вівторок – неділя, 12:00-20:00, понеділок – вихідний
Вхід вільний

У зв’язку з продовженням адаптивного карантину в Україні, просимо вас дотримуватися правил та рекомендацій для вашої безпеки! Будь ласка, подбайте про наявність маски (або респіратора) під час відвідування виставки та користуйтеся ними весь час перебування на території Мистецького арсеналу й Малої Галереї Мистецького арсеналу. 

Коментарі Вимкнено до Виставка сучасної литовської фотографії Lost Time

Виставка NHT

Сер 31 2020 Published by under

Через називання людство освоює світ. Воно дає явищам та об’єктам імена, характеристики, з яких потім конструюється зручна та зрозуміла карта навколишнього. Така, що дарує спокій, цілісне бачення та легітимізує позицію влади та контролю. Називання стає дією привласнення, а його об’єкти — ресуром. У разі потенційної цінності, цей ресурс позначають як важливий та використовують для задовільнення потреб, а інші, менш корисні, — знищуються. Однак, наскільки освоєння та вписування наближає нас до розуміння навколишнього?

Виставка NHT — репрезентація довготривалого дослідницького проєкту міждисциплінарного об’єднання ruїns collective, ініційованого художника_цями Тетою Цибульник та Еліасом Парвулеско, що базується на спостереженні та заглибленні в навколишнє та деконструкції сталих поглядів на нього. В якості методу, художни_ці звертаються до експедиції як способу занурення та проживання місця/явища спостереження. Результатом заглиблення та пошуку став корпус робіт, що сформував відео-трилогію Non human trilogy. Продовжуючи лінію власних пошуків, художни_ці досліджують навколишнє середовище за допомогою звуку — як способу фіксування екосистеми певного місця. 

У білому просторі Малої Галереї, що є штучним самим по собі, виникає ситуація внутрішнього протиріччя між природним та неприродним. Але водночас зустріч цих середовищ створює простір для зупинки, неспішного споглядання, концентрації, розкриття неявних процесів створення об’єктів та робить можливим концентровану репрезентацію різних поглядів на (не)людське.

Гід виставковим простором

Кураторка виставки: Наташа Чичасова
Виставка триватиме у Малій Галереї Мистецького арсеналу з 4 до 20 вересня.
Відкриття виставки відбудеться онлайн 3 вересня о 18:00 на сторінці Малої Галереї у Facebook.


Тета Цибульник народилася 1987 року в Києві. Вивчала соціологію в Києво-Могилянській академії та соціальну антропологію в Центрально-Європейському університеті (Будапешт). Працювала програмною координаторкою Фестивалю кіно та урбаністики «86».
Еліас Парвулеско народився в 1985 році. Вивчав інженерію, сучасне мистецтво та кінознавство. Працював журналістом, редактором, дослідником кіно. Брав участь у міжнародних кінофестивалях та колективних мистецьких проектах. Номінант премії PinchukArtCentre Prize 2020.
З 2017 співпрацюють у складі художнього та кінооб’єднання ruїns collective.

Коментарі Вимкнено до Виставка NHT

Виставка «(Ре)контексти. Фрагменти»

Бер 07 2020 Published by under

4 березня в просторі Лабораторії сучасного мистецтва – Малій Галереї – відкрилася виставка «(Ре)контексти.Фрагменти». Однак вже за тиждень карантин призупинив її роботу. Під час карантину Мала Галерея прийняла виклик вийти в онлайн-формат – про свої роботи учасники виставки розповіли на сторінці Малої Галереї у Facebook.

3 липня Лабораторія сучасного мистецтва Мала Галерея вдруге відкриває для відвідувачів виставку «(Ре)контексти. Фрагменти».  Виставка працюватиме до 30 серпня. 

Проєкт (Ре)контексти. Фрагменти став продовженням програми (Ре)контексти. Історії, що була ініційована Лабораторією влітку 2019 року. Програма пропонувала учасникам та учасницям опрацювати підходи до оповіді особистої та колективної історії, використовуючи різні мистецькі медіа. У рамках програми відбулося дві виставки, що репрезентували проєкти учасників.
Друга виставка програми під назвою (Ре)контексти. Фрагменти фокусується на роботах, що так чи інакше фіксують уламки минулого, буденність, що поступово руйнується та зникає з нашої пам’яті. У такий спосіб автори/ки підкреслюють часову плинність та крихкість речей, які на перший погляд здаються незмінними та міцно вкоріненими в оточуючий ландшафт. 

До зникаючих об’єктів у публічному просторі звертається художниця Ксенія Білик. У своїй художній практиці вона поєднує архітектурний бекграунд та цікавість до закинутих об’єктів. Її проєкт «Руїни» є візуальним дослідженням міського ландшафту, в якому вона виокремлює найбільш притаманні йому символічні патерни, що відповідають трьом змістовним блокам – дім, робота, церква. Використовуючи гобелен як медіум, художниця створює ситуацію, в якій одні матеріали протиставляються іншим, більш надійним (камінь, дерево, метал). У такий спосіб художниця підкреслює крихкість архітектурних об’єктів у міському просторі.

Робота «Руїни» Ксенії БіликРобота «Руїни» Ксенії Білик.
Фото – Олександр Попенко

На іронічному зіставлені минулого і теперішнього будує свою роботу Даніїл Шуміхін. За основу художник бере образ Херсону 1980-х, показуючи його як справжнє Місто мрії. До цього апелює транспарант «Хочемо жити як в Херсоні», з яким за словами автора люди міст СРСР виходили на вулицю. У своєму проєкті художник порушує питання «чи залишається Херсон таким же привабливим для життя, як і раніше?» Використовуючи естетику радянських листівок, він розміщує на них сучасні місця Херсону, вказуючи на їхній стан та втрату атрактивності.

Робота «Хочемо жити як в Херсоні» Даніїла Шуміхіна.Робота «Хочемо жити як в Херсоні» Даніїла Шуміхіна. Фото – Олександр Попенко

До проблеми осмислення історії повсякдення на прикладі маргіналізованих місць громадського харчування, їхнього зникнення з міського простору, звертаються в своїй роботі група Старко/Мартинчук. Робота за своєю естетикою уподібнюється  музеєфікованому архіву, головним матеріалом якого є автентичні місця громадського харчування та випивання. В умовах джентрифікації, всім відомі «наливайка», міні-бар чи кафе зазнають систематичного «оновлення», що врешті-решт призводить до їх зникнення. Учасниці групи створюють простір, що дозволяє подивитися на це явище комплексно, без ностальгії та подумати над тим, чим є наразі ці місця та їхні можливі перспективи.

Робота групи Старко/Мартинчук

Робота групи Старко/Мартинчук

Робота групи Старко/Мартинчук.
Фото – Олександр Попенко

До спостереження та фіксування дійсності в своїй роботі звертається Олена Загребіна. Її фотографічна серія «Обережно, обвал!» розповідає про осипання берега, що сталося в селі Лебедівка Одеської області. У своїх знімках художниця фіксує те, як простір, що набув статусу небезпечного, продовжує використовуватися місцевими і як він стає частиною їхніх буденних практик відпочинку. У проєкті художниця піднімає питання про те, де знаходиться та межа між небезпекою і кордоном власної відповідальності.

Робота Марини Загребіної «Обережно, обвал!»ї

Робота Олени Загребіної «Обережно, обвал!».
Фото – Олександр Попенко

До проблематики політики пам’яті та національної ідентичності звертається у своїй роботі Юлія Еліас. Художниця створює анімоване зображення, в якому вона реапропріює кадри зі стрічки «Ентузіазм: симфонія Донбасу» Дзиґи Вертова. Робота стала реакцією на використання музеєм сучасного мистецтва Stedelijk (Амстердам) плакату фільму Вертова для реклами виставки про історію російського кіномистецтва. У такий спосіб Еліас акцентує на браку уваги з боку музейних інституцій до питання ідентичності мистецьких творів та їх авторів.

Робота Юлії Еліас

Робота Юлії Еліас. Фото – Олександр Попенко

Висвітлює неоднозначність історії місця через особистий досвід робота «Академія» художниці Алли Сорочан. Інсталяція поєднує відео- та аудіо інтерв’ю різних людей, пов’язаних з Академією та характерні для неї атрибути, такі як подіуми для натури, тканина чи гіпсові голови. Архів художниці містить розповіді різних людей —  від електрика до викладача, які діляться важливими, кумедними, жахливими епізодами їхнього життя, пов’язані з Академією (Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури). Зводячи разом гіф-анімації інтерв’ю з інтер’єром художньої майстерні, Алла Сорочан нашаровує дві реальності, що ніби паралельно існують в Академії, таким чином вказуючи на неоднозначність ситуації всередині академічної системи. 

Робота «Академія» Алли Сорочан.
Фото – Олександр Попенко

Іншим методом роботи з реальністю послуговуються в своєму проєкті мистецько-кураторська колаборація Богдана Мороза та Юрія Поліщука. Основою роботи є відео, на якому художник Богдан Мороз повторює дії працівників та працівниць кафе й магазинів, жителів Венеції під час повені. Сам він на той час перебував у місті як перформер українського павільйону на Венеційській бієнале. Після публікації в інтернеті відео стало вірусним, після чого компанія ViralHog купила права на нього і сплачує художнику відсотки з продажу. Таким чином робота оприявнює відносини між художником та ринком і новими критеріями успішності.

Робота мистецько-кураторської колаборації Богдана Мороза/Юрія Поліщука
Робота мистецько-кураторської колаборації Богдана Мороза/Юрія Поліщука. «ViralHog», 2019.

Фото – Олександр Попенко

Свій спосіб дослідження та фіксування міського ландшафту демонструють Павло Сусляков і Тереза Яковина. Проєкт «Авантуризм» пропонує методику дослідження місця через нетипові, на перший погляд, закриті місця, а також досліджує місце через досвід місцевих мешканців. На виставці проєкт є діалогом між авторами, які постійно змінюють експозицію, доповнюючи її новими об’єктами, власними роздумами та спостереженнями у формі тексту. 

Робота Павла Суслякова і Терези Яковини

Робота Павла Суслякова і Терези Яковини

Робота Павла Суслякова і Терези Яковини.
Фото – Олександр Попенко

Учасники та учасниці виставки: Ксенія Білик, Юлія Ельяс, Олена Загребіна, Алла Сорочан, Даниїл Шуміхін, група Старко/Мартинчук, мистецько-кураторська колаборація Богдан Мороз/Юрій Поліщук, Тереза Яковина/Павло Сусляков.
Консультанти: Олександр Ляпін, Ксенія Малих, Олександр Соловйов, Соломія Савчук.

Фотографії з відкриття виставки 4 березня 👇

Коментарі Вимкнено до Виставка «(Ре)контексти. Фрагменти»

«Застум» / Назар Фурик

Жов 22 2019 Published by under

«Застум» – виставка фотографій Назара Фурика, яку реалізовано Лабораторією сучасного мистецтва у Малій Галереї Мистецького арсеналу. 

Виставка репрезентує п’ятирічний доробок художника та поєднує проєкти, що є різними, майже протилежними, за своєю суттю та методами роботи. У своїй теперішній фотографічній практиці, Назар Фурик звертається до природи та речей, що його оточують. Він фіксує, або частіше, конструює буденні натюрморти та пейзажі, поєднує штучні об’єкти та природне середовище, культивує вивірений навмисний хаос. Роботи Назара Фурика є втіленою потребою фотографічної дії, естетичними вправами в які свідомо закладена помилка.
Не використовуючи методи маніпуляції вже створеним зображенням, він моделює саму «реальність», яку потім фіксує, ставлячи під сумнів індексальну функцію медіуму та підкреслюючи сюрреалістичну сутність фотографічного зображення.

Куратор: Макс Горбацький

Виставка триває у Малій Галереї Мистецького арсеналу (вул. Лаврська, 10) до 10 листопада.
Графік роботи: вівторок — неділя, 12:00-20:00
Вхід вільний

Коментарі Вимкнено до «Застум» / Назар Фурик

(Ре)контексти. Історії

Жов 01 2019 Published by under

У межах програми «(Ре)контексти. Історії» Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея», художникам та художницям, відібраним за результатами open call, було запропоновано перенести спостереження за повсякденністю, колективними та особистими історіями у площину мистецьких проектів. 

У стерильному галерейному просторі представлені роботи, що привносять особисті історії та локальні контексти у публічний доступ: чи то спостереження за людьми у нетверезому стані на Дарниці (Юлія Кисіль), чи то збір матеріалу із соцмереж, що фіксує проведення Дня Незалежності в Україні. Приватні історії постають тут у вигляді переживання соціалізації в офісному колективі через їжу (Віталій Янковий), відчуття дистанції та психологічної напруги під час перебування в школі (Міша Букша), або ж спостереження за анархічними змінами простору міст (Марія Павленко; Олександра Ковальова).

Виставка «(Ре)контексти. Історії» є результатом першої частини програми, друга частина та фінальна виставка відбудуться на початку 2020 року.

Учасники та учасниці виставки: Міша Букша, Юлія Кисіль, Олександра Ковальова, Катерина Лесів, Вікторія Миронюк, Анастасія Красножон, Галина Лаврінець, Костянтин Солодухін, Юрій Юдін, Тереза Яковина, Марія Павленко, Ярина Саєнко, Ольга Сало, Віталій Янковий.

У Малій Галереї виставка триватиме до 20 жовтня
Графік роботи: вівторок-неділя, 12:00-20:00
Вхід вільний

Коментарі Вимкнено до (Ре)контексти. Історії

«Фотографії з минулого року» / Катерина Бучацька

Чер 15 2019 Published by under

«Фотографії з минулого року» – проєкт художниці Катерини Бучацької, що реалізовано у межах Лабораторії сучасного мистецтва Мистецького арсеналу

Виставка «Фотографії з минулого року» є ненауковим дослідженням та спогляданням реліктових структур, які були наявні в історії, свого часу зникали й знов повертались у новій формі або не змінювались із часів свого створення й перебувають в одному просторі з людиною сьогодні. Такою є історія як зниклих видів тварин чи рослин, так і рівноцінно тих, що існують сьогодні та є реліктами для нашого часу: хвощ, папороть, пальма, тощо. Спираючись на теорію спекулятивного реалізму, художниця спостерігає явища реліктових періодів, що їх можна знайти у повсякденності та за допомогою різних медіа відтворює їх у просторі Малої Галереї Мистецького арсеналу.

Виставка триватиме до 21 липня у Малій Галереї Мистецького арсеналу
Графік роботи:
вівторок — неділя, 12:00-20:00
Вхід вільний

Коментарі Вимкнено до «Фотографії з минулого року» / Катерина Бучацька

Next »