«Пелікан»: персональна виставка Жені Олійник у Малій Галереї Мистецького арсеналуЛабораторії

«Пелікан»: персональна виставка Жені Олійник у Малій Галереї Мистецького арсеналу

Серія ілюстрацій «Пелікан» Жені Олійник була створена в межах виставкового проєкту Ґете-Інституту в Стокгольмі «In Need Of Protection» у 2023 році. Його темою стало тіло, як щось сильне і крихке водночас, те, що захищає і саме потребує захисту. У своїх роботах Женя Олійник досліджує тему жертовності тих, хто захищає Україну від російського вторгнення і тримає лінію оборони власним тілом.

Сучасна війна так само брутальна до тіла і психіки, як і війни минулого століття. Дрони зі штучним інтелектом не рятують від необхідності ховатися в окопі під час артилерійського обстрілу. Багатоцільовий гелікоптер, з групою військових медиків на борту, не завжди може забрати поранених з передової вчасно. І якщо благополучні західні суспільства (поки що) мають розкіш легковажити українськими тілами — як військовими, так і цивільними, — то українське суспільство бачить і відчуває ціну, яку щодня доводиться платити за свободу. Кожен знає когось загиблого, зниклу безвісті, поранених, на протезах.

Женя Олійник використовує християнську іконографію мучеництва у класичному мистецтві, щоб говорити про сучасну жертовність. Пелікан, символ Христа, який, за біблійним сюжетом, напуває дітей власною кров’ю, ковтає вогонь з неба. Пуста Голгофа зі змієм-червом на горизонті розповідає про передчуття катастрофи. Святий Себастьян у жіночій подобі потрапляє під обстріл, а Свята Лючія і Свята Агата прийняли єдину подобу: без грудей, без очей і без руки.

Серія «Пелікан» вперше експонувалася на центральній площі Стокгольма влітку 2023 року. У Малій Галереї її супроводжують останні графічні роботи Жені Олійник – «Живоїдні». Уявні хижі рослини тут виступають метафорою хронічних і постійно оновлюваних горя і тривоги, які неможливо опрацювати й знешкодити.


Женя Олійник — ілюстраторка та художниця коміксів. За освітою — журналістка та культурологиня. Працює з темами культури, прав людини, історії, травми, фемінізму. Її ілюстрації та графічні історії публікувалися у The New Yorker та The New York Times. Живе в Києві.

Графік роботи:
30.05 — 09.06.24
ср-нд, 12:00 — 19:00
Вхід вільний
Адреса: Мала Галерея, вул. Лаврська, 10

❗️ Ми турбуємося про безпеку кожного, тому в разі оголошення повітряної тривоги виставка зачиняється. На цей час ви можете пройти в найближче укриття. Виставка почне працювати після закінчення повітряної тривоги.

Проекти