Живий шрифт
Виставка та майстерня від «Арт і Я»
Яким шрифтом надрукувати книжку або оформити сайт? Яким стилем письма передати емоцію? – професійні та побутові питання про спосіб візуального відтворення текстів виникають постійно.
Останні кілька століть в нашому просторі відбувався занепад кириличного шрифту. Для кирилиці цей період можна назвати затемненням, що пов’язано з Петровськими реформами у 18 ст. та намаганням зробити кириличну літеру схожою на латиницю. Звісно, в ті часи хотіли як краще, але в підсумку отримали кирилицю, подібну на паркан, яка стала складніше прочитуватися та значно програвати поруч з колегами. Таким чином і рукописний шрифт поступово перетворювався на артефакт. Це явище варто особливої уваги, бо від писемності залежить мислення як окремої людини, так і покоління. Форми літер передають настрій епохи, темп її розвитку.
Проте зараз, якщо уважно подивитися, на наших очах разом зі зростанням самосвідомості відбувається процес еволюції форм рідних літер, відродження досвіду попередніх поколінь, створення нових сучасних варіантів абеток. І ми можемо брати в тому участь.
Виставка та майстерня стають засобами відтворення еволюції “тіла” українських літер, розкриття можливостей сучасної кириличної каліграфії, представлення останніх набірних шрифтів.
До Книжкового Арсеналу готується спеціальне видання –– каталог свіжих українських шрифтів за останні два роки, а також навчальні посібники з написання кириличних абеток сучасними каліграфічними інструментами.
До участі запрошені каліграфи та шрифтові дизайнери Василь та Вероніка Чебаник, Олексій Чекаль, Вікторія та Віталіна Лопухіни, Андрій Шевченко, Дмитро Растворцев, Кирило Ткачов, Наталія та Олександр Ком’яхови, Ольга та Марія Шпак, Євген Спіжовий, Закентій Горобйов, Тарас Макар, Віталій Степанович Мітченко, Анна Єгорова та ін.
Студія «Арт і Я» вже 5 років як дбає про розвиток каліграфічної освіти та шрифтової культури в Україні, поступовими кроками. На Книжковому Арсеналі 2016 року вперше представили каліграфічні роботи як арт-об’єкти, зібравши свіжі роботи українських майстрів.