«ЕнейVersum»Книжковий Арсенал

«ЕнейVersum»

Куратори: Олег Сілін, Альона Савінова (ЛО «Зоряна фортеця» і ТО «ЛіТерра»).

З давніх-давен людство пояснювало навколишній світ діями надлюдських створінь – богів, героїв, демонів, трикстерів. Міфологічний світогляд формував перші літературні пам’ятки, де дійовими особами були персони з надзвичайними здібностями. У наш час ми би назвали такі твори художньою фантастикою, але для давніх греків це була об’єктивна реальність, часом жорстока, але не позбавлена радощів життя.

Простір міфу та осмислення світу через нього залишилися важливим для наступних епох. З часом з’являються автори, для яких гумор стає інструментом пізнання та способом донести свої ідеї та висновки до читача. «Енеїда» Івана Котляревського – яскравий приклад того, як на базі давньоримської поеми проростають реалії зрозумілої читачеві культури, просякнуті сатирою і бурлеском.

Фантастика – це особлива література. Тут, як у стародавніх античних містах, можна знайти найрізноманітніше. Цьогорічна програма, присвячена фантастиці, буде подібна до міст, в яких поєднувалися культури, і складе власний читацький простір – «ЕнейVersum». В цьому просторі вільно існують і доповнюють одне одного кілька напрямків: сатирична фантастика, від «Мандрів Гуллівера» до сьогодення, коли автори звертають погляд на суспільство; бурлеск, який не залишився у часах Котляревського, а знайшов нові втілення у сучасників, таких як Террі Пратчетт чи Борис Штерн. Трапези героїв «Енеїди», зауважмо, не поступаються масштабам бенкетів Рабле та його послідовників, а самі герої, українські козаки, теж мають аналоги в інших просторах й часах.

Важливо розуміти, як працює міфологічна свідомість, тому автори деконструюють міф, і в цьому визначну роль грає сміх. Гумор допомагає людині втрутитися у справи богів та героїв; те, над чим можна посміятися, вже не здається небезпечним. Гумор у фантастиці дає можливість говорити із посмішкою про важливі речі, перетворити попередження у надтонкий інструмент, завдяки якому людина може еволюціонувати і піднятися над міфами.