Оноре Дом’є – батько французької карикатури
Арт-центр Я Галерея, УВК
Оноре Дом’є (1808-1879) створив своїми карикатурами хронологію історії Франції періоду трьох революцій та зобразив французьке суспільство, що пройшло через зміну двох державних устроїв. Його невсипуще гостре око карикатуриста фіксувало актуальні політичні події та влучно критикувало представників еліти і буржуазний Париж першої половини ХІХ століття.
Дом’є одним з перших почав використовувати щойно винайдену техніку літографії, яка спричинила справжній вибух друку щоденної преси через швидкість та якість відтворення. Тогочасні сатиричні журнали (La Caricature, Le Charivari), для яких працювали Дом’є, Бальзак, Філіпон, стали центрами громадської та мистецької думки тогочасного Парижа.
Ідеаліст з великим серцем, Дом’є замахнувся навіть на критику самого короля – у результаті з’явилася гравюра «Гаргантюа», де король Луї-Філіп І постає величезним монстром, який поїдає золото, відібране у бідноти. За цю карикатуру художник був ув’язнений на 6 місяців, але й після звільнення продовжував малювати до кінця життя, навіть майже осліпнувши. Адже робота над літографіями була єдиним джерелом мізерного заробітку, що дозволяв хоча б якось виживати художнику-живописцю за покликанням.
Створивши за все життя біля 4000 літографій, 1000 картин та 100 скульптурних сатиричних фігур, Дом’є залишається позачасовим у своїй творчості. Виставка в рамках Книжкового арсеналу 2017 досліджує життя та творчість Дом’є – «Мікеланджело карикатури» за влучним висловом його cучасника Оноре де Бальзака.