Книжковий АрсеналлКнижковий Арсенал

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»  — щорічний проект Мистецького арсеналу — інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, мистецька сцени, втілюються спільні якісні, актуальні й інноваційні проекти.

Щороку у програмі фестивалю порушуються і осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства і культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів.

Місія Книжкового Арсеналу – створювати такі взаємодії, коли поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги посилює спроможність людини та суспільства.

Цілі Книжкового Арсеналу:

  • Стимулювати якісний розвиток і взаємодію книжкової, літературної, мистецької сцен.

  • Проблематизувати і осмислювати вагомі питання людини, суспільства і культури.

  • Створювати дружній простір репрезентації книги в усіх її проявах.

  • Інтегрувати українську і міжнародну книжкову та літературну спільноти.

У березні 2019 року Міжнародний книжковий фестиваль «Книжковий Арсенал» отримав нагороду  Лондонського книжкового ярмарку International Excellence Awards 2019 у номінації «Літературний фестиваль». International Publishing Industry Excellence Awards – це міжнародна премія, заснована Лондонським книжковим ярмарком та Британською асоціацією видавців, що має на меті продемонструвати світові досягнення й інновації видавничої справи. 

Вперше Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбувся у 2011 році. Щороку понад 150 українських видавництв презентують свої видання на виставці-ярмарку. За час проведення фестивалю його гостями стали найвідоміші українські автори, як-от: Юрій, Андрухович, Сергій Жадан, Оксана Забужко, Тарас Прохасько, Юрій Винничук, Ірена Карпа, Андрій Курков, Ірен Роздобудько та інші.

Фото – Олександр Попенко

Гостями міжнародної програми фестивалю за час його існування стали майже 500 відомих міжнародних авторів з понад 50 країн: Світлана Алєксієвич, Ульф Старк, Ен Еплбаум, Карл Шльогель, Девід Саттер, Джонатан Коу, Джозеф Макерлой, Аскольд Мельничук та багато інших.

Спеціальна дитяча програма фестивалю – сотня подій, пов’язаних із сучасними викликами дитячої літератури.

Фокус-тема Фестивалю

З 2017 року нарощуючи міжнародну складову, залучаючи нових партнерів і слідуючи за найсвіжішими тенденціями книговидавничого ринку, фестиваль водночас прагне сфокусуватися на одній темі, аби якнайкраще представити її через літературу, мистецтво, освітні практики, перепрочитуючи і відрефлексовуючи.

2017 року на Книжковому арсеналі говорили про природу сміху, його багатоликість і визначальну роль у часи криз. Фокус-тема під назвою «Сміх. Страх. Сила» об’єднала дискусії про  політичний карнавал, чорний гумор та явища, з яких сміється український інтернет. Важливим приводом для означення теми стала 175-річниця з часу виходу повного видання «Енеїди» Івана Котляревського – яскравого прикладу української сміхової культури.

У 2018 році кураторська команда фестивалю запропонувала зазирнути у майбутнє.
Про що людство мріє далі? яким буде майбутній світовий устрій, які шанси в демократії перед лицем гібридних викликів? як протистояти дегуманізації у часи змін? чи спроможні сучасні технології створити (над)людину? — на ці та інші запитання шукали відповіді у подіях фокус-теми фестивалю «Проект майбутнього».

У 2019 році у фокусі фестивалю – тема співжиття, спільного буття на основі цінностей і домовленостей. Тема «Сусідство: відкрите питання» охоплює різні прояви взаємин між культурами, історіями й політиками сусідніх країн: взаємовпливи в літературах, видатні постаті на перетині культур, право на пам’ять і місце в історії, трансформації країн  після падіння Берлінського муру та нинішнє переформатування європейського політичного ландшафту. Як вибудовуються внутрішні зв’язки всередині країни? Як відкривати одне одного через подорожі, репортажі, переклади, спільні видавничі й мистецькі проекти? Як змінюється образ української культури в очах сусідів, що впливає на його формування? Книжковий Арсенал пропонує долучитися до теми сусідства для того, щоби разом віднайти для себе дієві форми співпраці, співжиття й співтворення.

Книжковий Арсенал як міждисциплінарний проект Мистецького арсеналу щороку приділяє особливу увагу візуальному компоненту – від виставкових проектів із мистецтва книговидання, ілюстрації, дизайну, арткниг і артоб’єктів, інсталяцій до найсвіжіших дизайнерських тенденцій у зінах і самвидаві.

Фото – Andrei Maximov

Конкурс на найкращий книжковий дизайн

З 2016 року Книжковий Арсенал спільно з Goethe-Institut в Україні, за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку і фонду Buchkunst, проводить серед українських видавців та культурних інституцій конкурс на найкращий книжковий дизайн. Видання, що входять до шорт-ліста конкурсу, щороку представлені в рамках колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках.

У 2016 році переможцем конкурсу визначили книгу Юлії Мусаковської «Чоловіки, жінки і діти» в оформленні творчої майстерні «Аґрафка» (Видавництво Старого Лева).
Переможцем конкурсу у 2017 році в категорії «Мистецька книга» та Гран-Прі конкурсу отримала книга Видавницта «Основи»: «Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics» Дизайн: Дмитро Яринич, фото: Євген Нікіфоров.
Перше місце та Гран-прі конкурсу 2018 року книжка «Я так бачу» Видавництва Старого Лева.  Автори та дизайн Романа Романишин, Андрій Лесів (творча майстерня «Аґрафка»). Книжка «Я так бачу» здобула бронзову медаль на конкурсі «Найкрасивіші книги світу» в рамках Лейпцизького книжкового ярмарку у 2019 році. Конкурс проводиться з 1963 року: міжнародне журі оцінює мистецьке оформлення та естетичний рівень книг і вручає нагороди в рамках Лейпцизького книжкового ярмарку.
У 2019 році Гран-прі конкурсу та перемогу у категорії «Експеримент» отримало видання «MARIA» by Lesia Maruschak. Видавництво RED ZET, художнє втілення: Ілля Жекалов, Lesia Maruschak.

Благодійність

Під час Книжкового Арсеналу традиційно проходять благодійні акції зі збору книжок.

2016 рік. 230 книги від Арсеналу Добрих Справ та Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) передано у громадські центри Луганської, Донецької, Харківської, Запорізької та Київської областей. Також власну акцію зі збору книг для прифронтових бібліотек провели Арсенал Добрих Справ спільно з інтернет-магазином книг Yakaboo та громадськими ініціативами письменників Сергія Жадана й Андрія Кокотюхи.
2017 рік. У співпраці з партнерами й волонтерами книжковими новинками поповнили бібліотеку коледжу Луганської державної академії культури і мистецтв,  Національно-патріотичний центр «Явір» при бібліотечній філії №2 міста Нікополь Дніпропетровської області, Маріупольську міську історичну бібліотеку імені М. Грушевського, а також Центральну спеціалізовану бібліотеку для сліпих ім. М. Островського у Києві.
Так разом із запуском навчального класу, Завдяки волонтерській організації Small Heart with Art з’явилася бібліотека у ВІЛ-відділенні «Охматдиту» для якої понад 1000 книжок спільно зібрали компанія Yakaboo та Мистецький арсенал.
2018 рік. Мистецький арсенал, інтернет-магазин книг Yakaboo та громадська організація «КримСОС» передали 150 книжок для дітей політичних в’язнів, що проживають в анексованому Криму.
Компанія Kniga.Biz.ua та Міжнародний інститут інтегрального розвитку під час фестивалю організували благодійний збір книжок для сільських шкільних бібліотек у Донецькій, Луганській, Херсонській, Івано-Франківській, Кропивницькій, Житомирській та Рівненській областях.
Після завершення фестивалю усі книги з Вітрини новинок були передані Центральній спеціалізованій бібліотеці для сліпих ім. М. Островського – для незрячих читачів усієї України. Плоскодруковані книги незрячі читачі можуть читати за допомогою спеціальних програм, а окремі – озвучувати.
2019 рік. Понад 100 книжок, наданих видавцями для нашої Вітрини новинок, передані у Костянтинівку для  школярів бібліотеки Новодмитрівського навчально-виховного комплексу, що на Донеччині, а також гостей і військових, які там перебувають. Ще близько 40 книжок уже третій рік поспіль передано у Центральну спеціалізовану бібліотеку для сліпих ім. М. Островського.