«Я — Інший в дзеркалі»Книжковий Арсенал

«Я — Інший в дзеркалі»

Кураторка: Ірина Славінська

У центрі програми — постать Іншого та Іншої. Тема надзвичайно важлива з огляду на соціальні та медійні процеси, що відбуваються в Україні. З’являються нові та актуалізуються старі ярлики, котрими користаються там, де бракує вокабуляру,щоби говорити про справжні соціальні проблеми. Замість розмови щодо нерівності, бідності, справедливої оплати праці,безпеки нам пропонують говорити про “чурок”, “збоченців”, “тітушок”, “тьолок”, “лугандон”.
Подібні тренди можна помітити і в інших країнах, не лише в Україні: їх підживлюють війна, відчуття небезпеки, економічна непевність. Там, де страшно і непевно, активізується ненависть до інакших, їх ототожнення з ворогами – внутрішніми чи зовнішніми. Ці ж механізми запускали апартеїд, обмеження виборчого права для жінок, дискримінацію за релігійною ознакою. Так само Європа під час і після міжвоєнної економічної кризи висловлювала антисемітські тези — і десь вони призвели до Аушвіцу.

Література та інші види мистецтв тонко реагують на подібні процеси. Програма “Я — Інший в дзеркалі” пропонує поглянути на пошуки в художній і нехудожній літературі. і пізнання нового. Чи можливий діалог із самими собою і як це сприятиме порозумінню?

Загальним гаслом цієї розмови може стати один із девізів Майдану: “Права людини понад усе”. Звичайно, лакуни наповнюватимуть зокрема й власні проекції — авторів, текстів — на екран білих плям. Але множинність варіантів заповнення, можливо, додасть стереоскопічності та допоможе детальніше роздивитися та зрозуміти контекст і тло, на якому проступає постать Іншого… і Я.