Про читання і прочитання: читати і думати
Кураторка: Юлія Козловець
Сучасний світ багатогранний та непростий, і безпосереднього його сприйняття в реальності недостатньо, щоби все усвідомити та зрозуміти. За допомогою книжок маленька людина починає орієнтуватися в цьому світі, приміряти на себе різні життєві ситуації, співставляти себе із літературними героями, проживати уявні складності, шукати вихід, плекати вміння мислити ширше й глибше, приймати себе та інших, аналізувати та робити висновки.
Спеціальна тема Дитячої програми Книжкового Арсеналу цього року – «Про читання і прочитання: читати і думати».
В подіях, які об’єднані цією темою, пропонуємо говорити про читання як елемент розвитку критичного мислення читача, про книжки в освіті, про практику промоції читання та стан критики укрдитліту, про дитячі книжки жанру нонфікшн, про книжки на складні теми-виклики, тощо.
Критичне мислення – це не про критику задля критики чи недовіру, це про знання, про вміння їх здобувати, про здатність ставити під сумнів догми та теорії, про бажання докопатись до суті, жагу до навчання та дослідження світу. Ми ставимо собі за мету включити дітей і дорослих в розмову про сенс читання, про важливість обговорення книг, про формування власного ставлення до прочитаного. В окремому фокусі уваги – книги, які провокують суперечки і обговорення, допомагають визначати свою життєву позицію і виробляти власну думку.
Презентації новинок, дискусії за участі авторів, перекладачів, редакторів, круглі столи, диспути критиків дитячої літератури – фестиваль надає можливість проговорити теми, які важливі як для якісного розвитку книговидання, так і для розвитку суспільства. Теми, які допоможуть читачу зорієнтуватись у різноманітті сучасної дитячої літератури, познайомитись із новинками, обмінятись думками та враженнями.
Спеціальним міжнародним гостем Дитячої програми цього року буде Анна Хьоґлунд, одна з відомих шведських ілюстраторок, авторка багатьох книжок для дітей і підлітків, в тому числі вже відомої в Україні книжки «Бути мною», лавреат премії імені Астрід Ліндґрен та численних інших престижних нагород у Скандинавії та Європі. ЇЇ візит відбуватиметься на запрошення видавництва «Видавництво» за підтримки Посольства Швеції в Україні, Swedish Arts Council та Шведського інституту. Особливо чекаємо і на приїзд інших іноземних гостей, які відвідають фестиваль на запрошення своїх видавців: Франца Голера, який належить до найвизначніших швейцарських письменників сучасності, вже знаної в Україні авторки із Норвегії А. Аудгільд Сульберґ, польської письменниці, викладачки, художниці Катажини Ририх. Вже вдруге за підтримки Посольства Швейцарії в Україні на фестиваль приїздить наступна колекція Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY «Outstanding Books for Young People with Disabilities», до якої входять найкращі в світі книжки для дітей з різними вадами розвитку. За підтримки Посольства Швеції в Україні ми побачимо виставку про дитячу літературу Швеції «Where Children Grow»/«Тут ростуть діти».
Окремо в Дитячій програмі відбуватимуться події в рамках фокус-теми всього Книжкового Арсеналу під назвою «Сміх. Страх. Сила» – адже саме в дитячих книжках сміх допомагає долати страхи та біль, додає впевненості та сили духу, заряджає позитивом.
Родзинка Дитячої програми цього року – Нон-фікшн марафон на Книжковому Арсеналі. Це наскрізна подія фестивалю, яка об’єднує книжки із жанру нон-фікшн, які було видано в Україні за останній рік, та тематики, якім ці книжки присвячені. Події марафону проходитимуть у форматі науково-популярних лекцій з елементами демонстрацій, сценічного шоу, можливо стендап-комедії, чи інтерактивної дискусії. Залучені видавці книжок жанру нон-фікшн та молоді науковці-практики, викладачі, популяризатори науки.
Мета марафону – привернути увагу читачів та видавців до жанру дитячої літератури, який наразі є одним із таких, що найбільш стрімко набирає обертів у світі, а в Україні поки що не розвинутий, надати можливість молодим зацікавленим науковцям популяризувати свої сфери діяльності, познайомити дітей та вчених в реальному невимушеному спілкуванні.
Майстер-класи та зустрічі із улюбленими авторами та ілюстраторами, перед-прем’єри та театральні вистави за мотивами книжок, виставки книжкової ілюстрації та улюблений Арсенал ідей – нас чекають 5 днів суцільного дитячого книжкового задоволення!