Міжнародна програма
Куратор: Поліна Городиська
Міжнародна програма VII Книжкового Арсеналу відбувається за участі понад 60 гостей з 26 країн; уперше долучаються США та Велика Британія. Окрім подій, презентацій, дискусій на вже традиційному майданчику Міжнародної програми Кафе Європа, вони братимуть участь у лекційній, дитячій, кіно, музичній та експозиційній програмах, а також в авторських спецпроектах.
Актуальним у ситуації інформаційного перенасичення, яка відчувається не лише у сфері книговидання та книгорозповсюдження, а й загалом у культурі, є привернення уваги не тільки до пропонованого спільноті продукту, а й до процесу його творення. Це має очуднити сприйняття читача / глядача, а митцеві надати ресурс для оновлення художніх стратегій. Головний акцент цьогорічної міжнародної програми – колективне виробництво як проект. Наше завдання – показати культурний продукт як взаємодію групи фахівців і експертів.
Ми започатковуємо традицію запрошення до України найбільших літературних фестивалів світу. Перший гість Книжкового Арсеналу – Бірмінгемський літературний фестиваль, разом із яким ми підготували програму «Альтернативний Альбіон», яка відбувається за підтримки Британської Ради в Україні. До Києва прибуває делегація з Великої Британії, у складі якої: директор Бірмінгемського фестивалю і британської організації Writing West Midlands Джонатан Девідсон; критик, автор романів ідей і сатиричної прози Джонатан Коу; публіцист, радіоведучий і журналіст Стюарт Маконі; літераторка Кіт де Ваал; дитяча письменниця Кет Везеріл; а також поет-перформер Алан ‘Kерлі’ МакГітчі.
Ще один помітний проект – заходи, пов’язані зі святкуванням Року Джозефа Конрада-Коженьовського, найбільш польського з британських і найбільш британського з польських письменників, що народився на теренах сьогоднішньої України. Польський Інститут у Києві підготував тематичну виставку, присвячену класику, зустрічі з письменниками, лауреатами Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського, а також кінопрограму, в межах якої відбудеться й прем’єрний показ кінострічки «Таємничий союзник» (Польща – Великобританія).
Представлення сучасних західних стратегій книжкового ринку і методів культурного виробництва відбудеться у рамках низки подій за участі закордонних експертів галузі, а також проектів, підготовлених до Книжкового Арсеналу спільно з представництвом Європейського союзу в Україні, що фокусуються на культурній дипломатії як інструменті ефективної взаємодії та інтеграції.
Окрему увагу варто звернути й на блок профільних подій, дискусій, майстер-класів та експозицій, цільовою аудиторією яких є українські видавці, дизайнери, ілюстратори та інші професіонали книжкового ринку. Зокрема, спільно з Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку, фонду Buchkunst і культурно-видавничого проекту Читомо, вдруге проведуть конкурс книжкового дизайну серед українських книжкових новинок. Для ознайомлення з найкращими світовими зразками сучасної книжки, культурні інституції, представництва та посольства також готують до презентації на Книжковому Арсеналі добірки найкрасивіших книжок, арт-буків та графічних романів своїх країн.
Два засадничі принципи нашої роботи – це синкретичність+оригінальність (щодо продукту) і проектність+своєрідність (щодо рецепції). Культурне виробництво – процес динамічний, «схопити» якщо не силу цього руху, то бодай її вектор – це наше завдання. І нам воно під силу.