Книжковий Арсенал

На VІІI Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» проектуватимуть майбутнє

Близько 200 українських письменників і 100 гостей з 31 країн світу – з 30 травня по 3 червня 2018 року у Мистецькому Арсеналі відбувся VІII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Інтелектуальна подія країни, що об’єднує літературу й мистецтво. Понад 150 видавництв і нішевих проектів представили свої найкращі новинки, а дизайнери, ілюстратори, художники – виставкові проекти.

Програма фестивалю

Фокус-тема — «Проект майбутнього»
Якщо минулих років на фестивалі говорили про літературу в часи війни, а також про сміх у часи кризи, то цього року кураторська команда фестивалю запропонувала зазирнути у майбутнє.

«Майбутнього ще не існує, є лише наші прогнози й уявні проекти. Майбутнє вабить своєю невідомістю й водночас ніяк не надається до пізнання: ми зазвичай надто пізно розуміємо, що певна тенденція стає визначальною ознакою часу і що завтра саме її координатами описуватимуть нинішню реальність. Майбутнє — це вічна надія, ми шукаємо в ній розради від травм і страждань. Але це також і жага нових викликів»

Віра Балдинюк, кураторка фокус-теми фестивалю

Про що людство мріє далі? яким буде майбутній світовий устрій, які шанси в демократії перед лицем гібридних викликів? як протистояти дегуманізації у часи змін? чи спроможні сучасні технології створити (над)людину? — на ці та інші запитання шукали відповіді під час фестивалю.
На фестивалі представили спеціальні проекти, пов’язані із сучасними технологіями, змінами у читацьких практиках, новими можливостями для споглядання, відчуття, переживання і проживання історій. Поєднання сторітеллінгу, VR й ілюстрації  втілені у проекті «Out of Sight» (Нідерланди), Goethe- Institut в Україні та Франкфуртський книжковий ярмарок презентував «Перевтілення» Франца Кафки у віртуальній реальності, а екскурсія віртуальним приміщенням модернізованої київської бібліотеки ім. М.Костомарова за допомогою VR-окулярів дала можливість уявити публічні простори майбутнього.
Однією з помітних локацій фестивалю стало «Кафе майбутнього» (спільно з науково-популярним журналом «Куншт»), де каву для відвідувачів готував робот.

Міжнародна програма
Серед закордонних гостей 2018 року: експерт ЮНЕСКО і директор Паризького інституту практичної філософії, один з найвідоміших у світі спеціалістів з дитячого розвитку Оскар Бреніф’є (Франція), поет, перекладач і правозахисник, один із засновників Литовської Гельсінської групи, професор слов’янських мов і літератур в Єльському університеті Томас Венцлова (Литва), яскравий представник водночас хорватської та боснійської літератур Міленко Єрґович (Боснія і Герцеговина), президент Американської асоціації літературних перекладачів Арон Ажі (США), президент ісландського PEN-клубу, знаний ісландський письменник Сйон, провідний ізраїльський автор Меїр Шалєв (Ізраїль), одна з найпомітніших італійських письменниць Франческа Меландрі (Італія), всесвітньовідома письменниця, есеїстка і журналістка Славенка Дракуліч (Хорватія-Швеція).
Спеціальний гість «Книжкового Арсеналу» – Братиславський книжковий фестиваль (BRaK). За кураторства Петера Міхалека (Словаччина), BRaK презентував в межах фестивалю унікальну програму читань, публічних розмов і заходів. Серед учасників програми – один із найпомітніших письменників молодого покоління Словаччини Міхал Гворецьки, чия найновіша книга «Троль» готується до видання в українському перекладі.

Дитяча програма
«Далі буде!.» — так звучала тема  Дитячої програми. Учасники програми говоритили про те, які книжки є сьогодні і які книжки діти візьмуть із собою й у завтрашній день. Саме такі книжки, наприклад, включені в унікальну колекцію «Silent books» («Мовчазні книжки») Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY, яку покажуть на «Книжковому Арсеналі» за підтримки Посольства Швейцарії в Україні. Представити колекцію, історію її зібрання та водночас показати нові моделі сторітелінгу приїхала експертка IBBY, старша викладачка Університету Глазго, провідний фахівець з дитячої літератури та читання Евелін Арізпе (Велика Британія, Шотландія).
Спеціальні міжнародні гості Дитячої програми цього року Ева Суссо,  Емілія ДзюбакГжегож КасдепкеҐюдрун Скреттінґ тощо.
Вперше на фестивалі секція «Дитяча книга» представлена автономно – у правому крилі Старого Арсеналу, де працювали стенди видавництв дитячої та підліткової літератури і відбудуться події Дитячої програми.

Музична програма
Цього року програма була представлена фестивалем Next sound, що пропагує розвиток усього різноманіття діджитал-мистецтва у поєднанні з прогресивною та експериментальною музикою, залученню органів чуттів, і пройде за участі митців з ФранціїНімеччиниАвстріїУкраїни.
 
Професійна програма
Кластер EUNIC Україна, до якого входять культурні центри європейських країн, за підтримки програми ЄС Culture Bridges презентував на «Книжковому Арсеналі» професійну платформу Booking the Future / Бронь на майбутнє, кураторкою якої виступила Оля Жук. Гра слів у назві програми резонує з футуристичною темою «Книжкового Арсеналу» та мала на меті окреслити глобальні та локальні тренди, інновації та прогнози. Як трансформуються читацькі звички та очікування; як сьогодні видавці в різних країнах «бронюють» місце для свого бізнесу в майбутньому, на що розраховують і як адаптуються?
Також діяла зона для переговорів між українськими та іноземними видавцями, літагентами, перекладачами та керівниками книжкових інституцій — у співпраці з Українським інститутом книги.

Спеціальні тематичні майданчики
За сприяння Києво-Могилянської бізнес-школи вдруге на «Книжковому арсеналі» діяла інтелектуальна платформа, де управлінці зустрілись, аби поділитися бізнес-мудрістю, подискутувати про моделі майбутнього та вчитися створювати якісні управлінські рішення для його досягнення. Тема цього року – «Творці майбутнього», а під час самої програми відбулись розмови з нагоди презентації книг про відповідальне лідерство й управління.
Серед інших акцентів — благодійні, перформативні проекти, виставки ілюстрацій, шрифтові майстерні, друкарські технології, арт-інсталяції, кінопокази. Ми продовжили тему шрифтової політики (спільно з АРТ і я), нестандартного осмислення власного досвіду у часи змін («Club of creative philosophy») та з’ясували, чи здатні фантасти передбачати майбутнє (спеціальний проект «#тижфантаст»).

Візуальні проекти і виставки
«Книжковий Арсенал» як проект Мистецького арсеналу щороку приділяє особливу увагу візуальному компоненту — від стилю до найсвіжіших дизайнерських тенденцій у зінах і самвидаві. Зокрема, втретє оголошений конкурс Найкращого книжкового дизайну.
Про візуальну книгу, українські видання про мистецтво, фотокниги, артбуки дискутували на подіях, організованих спільно з проектом Павла Гудімова та Діани Клочко «Українська візуальна книга». А на виставці «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» були представлені погляди візіонерів у площині архітектури, винаходів, кіно. Зокрема, проекти реконструкції Києва, що належать українським архітекторам «сталінського» періоду. Особливу увагу приділено роботам Якова Черніхова – архітектора, новатора конструктивізму, майстра візуалізації рівня Джованні Баттіста Піранезі. Його книга 1933 року «Архітектурні фантазії. 101 композиція» розкриває потужність масштабів  утопічного бачення «форм» майбутнього. Окрім того, були представлені виставкові проекти від Клубу ілюстраторів Pictoric, «Візуальні метафори. Далі буде» та «Правила Буравчика» від авторської художньої студії Aza Nizi Maza.

Команда фестивалю висловлює вдячність:

Партнерам Міжнародної програми: EUNIC Україна, British Council в Україні, Goethe Institut в Україні, Французький інститут в Україні, Польський Інститут у Києві, Чеський центр у Києві, Австрійський культурний форум, Італійський Інститут Культури в Україні, Литовський культурний інститут, Грецький фонд культури, Посольство США в Україні, Посольство Німеччини в Україні, Посольство Республіки Польща в Україні, Посольство Швеції в Україні, Посольство Швейцарії в Україні, Посольство Словаччини в Україні, Посольство Грузії в Україні, Представництво Європейського Союзу в Україні, Посольство Ізраїлю в Україні, Посольство Угорщини в Україні, Посольство Канади в Україні, Посольство королівства Нідерланди в Україні, Посольство України в Ліванській Республіці, Посольство Ліванської республіки в Україні, Клуб арабської культури в Бейруті, Ліванський культурно-інформаційний центр в Україні, Посольство Бельгії в Україні, Франкфуртський книжковий ярмарок, Фонд «Buchkunst», NORLA — Norwegian Literature Abroad (Норвегія), Rosa Luxemburg Stiftung (Німеччина), Flemish Literature Fund (Бельгія), UN Women Ukraine, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)

Генеральному партнеру: Київстар
Партнеру Дитячої програми: ЛакіБукс
Готельним партнерам: 11 Mirrors Design Hotel, Senator Apartments, Premier Hotels and Resorts
Партнеру майбутнього: UFuture
Партнерам бізнес-майданчика: Kniga.biz.ua, KMBS, Edinburgh Business School Eastern Europe
Медичному партнеру: Борис
Партнерам: Ощадбанк, Everlegal, Wacom, Готель Мир, ТОВ “Зінтеко”, ТОВ “Хіпакома”, Plastics, Poparada, Silver Telecom, UDM, Благодійний фонд “Мистецький арсенал”, Арсенал Ідей

Генеральному інформаційному партнеру: UA:Суспільне мовлення
Інформаційним партнерам: 112 Україна, ТСН, Сніданок 1+1, Hromadske, Еспресо, Громадське радіо, Радіо Свобода, L’Officiel Ukraine, Українська правда. ЖИТТЯ, Новое Время, Український тиждень, Газета по-українськи, Журнал Країна, Gazeta.ua, Газета День, Kyiv Post, Платформа, Lb.ua, ПРИВІТ/media&production, Intercity, Kontramarka.ua
Спеціальним медіа-партнерам: Читомо, ЛітАкцент 

YouTube video