Кураторська програма Ірини Славінської
«Говорить Київ»
Радіо − найшвидше з медіа. Поки ти в ефірі, можеш ротом, губами, язиком, зубами, піднебінням, горлом, зв’язками, подихом, мовчанням озвучити будь-яку історію, одночасно з тим, як вона відбувається. Радіо не має кордонів, адже його можна зловити хоч на дріт, аби лише вміти щось таке підключити. Досвід слухання «голосів» усіма можливими легальними та нелегальними способами ще дуже недавно мали громадяни СРСР, що їм залізна завіса створювала перепони для вільного отримання інформації. Світ ловив радіо й таки спіймав. Радіо − також медіа з найдовшою пам’яттю. У мить, коли пишуться ці слова, на Радіо Культура звучить запис із фондів: Василь Стус читає свої вірші. Далі лунає один зі складів оркестру Українського радіо – привіт із минулого, бо цю музику виконали та записали півстоліття тому.
Цього року програма «Говорить Київ» надає можливість на власні очі побачити, як створюється світ звуків.
На спеціальному майданчику Cтудії прямого ефіру відбуватиметься доволі рідкісне поєднання подій. Сцена, де розташується виїзна Cтудія прямого ефіру, запропонує не лише заплановані програмні дискусії, але й живі ефіри в щоденних лінійних передачах. Їх усі можна буде почути і на території Книжкового Арсеналу в Києві, і в усьому світі на хвилях ефіру, тобто без кордонів. Заходи сплановані так, що їх можна не лише відвідати в ролі глядачів, а ще й слухати на радіо та переглядати на телебаченні чи онлайн у соцмережах.
На перший погляд, тут немає жодного видовища… та насправді це доступ усіх відвідувачів Книжкового Арсеналу до невидимого досі спектаклю − роботи радіо- і телестудії. Копітка студійна робота відбуватиметься просто на очах у публіки. Усе це зазвичай залишається за кадром, але не цього разу, адже тепер радіо- та телеведучі виступлять і як модератори подій. Родзинка кураторської програми − можливість почути наживо радіоп’єсу «Палата №7», що посіла ІІІ місце конкурсу радіоп’єс «Радіодрама UA/UK»; «Аудіокнижки» («Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка та оповідання Григора Тютюнника) у виконанні відомих читців Василя Чорношкура та Олега Комарова; спецвипуск «Поезії на Радіо Культура», що поєднає поетичні голоси і живих авторів, і тих, кого вже з нами немає.
1924 року в Харкові вперше зазвучало Українське радіо. Слова «Алло, алло, алло, говорить Харків!» відкрили мовлення. Перша передача на Українському радіо — трансляція концерту наживо. Тож Українське радіо лунає в ефірі вже 95 років. Моя кураторська програма «Говорить Київ» — нагода цю майже сторічну історію відзначити.