The Show within The ShowВиставки

The Show within The Show

29 квітня – відкриття проекту  THE SHOW WITHIN THE SHOW  
17:00 прес-брифінг, екскурсія для преси з куратором Олександром Соловйовим
18:30 урочисте відкриття
20:00 виступ гурту “Макетенфрендс” зі спеціальною музичною програмою «Аталанта, що тікає»

З 17 на 18 травня
19:00 – 01:00
до міжнародного дня музеїв – НІЧ МІСТЕРІЙ у Мистецькому Арсеналі

24 травня – Прем’єра! «ГАМЛЕТ» у постановці «SHAKESPEARE’S GLOBE» (Лондон, Великобританія). За підтримки Британської Ради в Україні.

29 квітня Мистецький Арсенал відкрив проект сучасного мистецтва THE SHOW WITHIN THE SHOW. Драматичність всесвіту Вільяма Шекспіра по-особливому резонує із нашим сьогоднішнім буттям, коли загострюється амбівалентність нашого світовідчуття у болісному процесі новітнього самоосмислення. Шекспірівський хаос і порядок, любов і ненависть, дружба і зрада, влада і підкореність, щирість і улесливість, напруга їх співвідношення та протистояння вийшли за межі театральної сцени Globe та пронизали літературу й мистецтво наступних століть. Твори Вільяма Шекспіра залишаються актуальними повсякчас, адже зачіпають одвічні питання, відповіді на котрі людство шукає ще з античності. Довкола них розгортається задум проекту THE SHOW WITHIN THE SHOW, реалізований в рамках Міжнародного року Вільяма Шекспіра.

КУРАТОРИ: Соломія Савчук, Олександр Соловйов

Експозиція проекту THE SHOW WITHIN THE SHOW складалась із двох частин: «Перевтілення» та «Театр історій». Знаменита шекспірівська теза, що життя це театр, а люди в ньому актори, криє у собі трагічну констатацію того, що всі ми від народження змушені грати ролі. Не дивно, що знаходяться люди, які пручаються цьому Вселенському Шоу, намагаючись протиставити йому власні постановки.  У цьому контексті театр, декорації і актори набувають зовсім іншого значення, стаючи проявом свободи творчості, намаганням вийти за рамки божественної напередзаданості. Бунт проти цього стає вираженням чистого бажання свободи, прагнення обрати собі життя і прожити його сповна бодай на короткий час. Відтак театральне шоу стає способом втечі від Вселенського Шоу, своєрідним викликом реальності, що не воліє руйнувати наявне, але протиставляє йому своє. У даному контексті шоу може на деякий час стати для людини більш реальним ніж реальність.

«Перевтілення» презентував твори художників, які з певних причин не декларують своє справжнє ім’я. За масками творів приховуються реальні обличчя митців, а куратори вводять їх у нову контекстну гру примарності уявлення про те, що є реальним, перевтілення, викриттів, іносказань, віртуозно  віддзеркалюючи соціальні трансформації, маніпуляції чи мімікрію.

«Театральні актори по-справжньому розкриваються, лише коли одягають чужу личину… Ми часто вдаємо когось іншого, щоб залишитися собою», – писав Марк Райланс, актор, режисер театру «SHAKESPEARE’S GLOBE»  у 1996 -2005 роках.

Художники: Apl315, Tenpoint, Ілля Psyfox, Йод група, Гамлет, Владислав Мамишев-Монро, Міхалич, Франсуаза Оз.

Друга частина експозиції «Театр історій» була співзвучна з шекспірівськими історичними хроніками. Драматургія зрілого Відродження зазнала впливу середньовічних містерій та зберегла багато відповідних рис. Останнім часом ця естетика реактуалізується у сучасному світі і Україні зокрема. Політична драма, що розгортається на наших очах, резонує з легендарними історичними трагедіями Шекспіра і змушує нас задаватися все тими ж одвічними питаннями.

Художники: Олександр Бабак, Мирослав Вайда, Стас Волязловський, Даниїл Галкін, Ігор Гусєв, Олексій Золотарьов, Ілля Ісупов, Володимир Кожухар, Володимир Костирко, Микита Кравцов, Даша Кузьмич, Євген Матвєєв, Олександр Некрашевич, Ірина Озарінська, Зоя Орлова, Богдан Перевертун, Сергій Попов, Євген Равський, Влада Ралко, Вінні Реунов, Олександр Ройтбурд, Арсен Савадов, Андрій Сагайдаковський, Володимир Сай, Олексій Сай, Георгій Сенченко, Тіберій Сільваші, Андрій Сидоренко, Віктор Сидоренко, Юрій Соломко, Ілля Чічкан, Оксана Чепелик, Семен Храмцов

Твори з приватних колекцій:
Оксани Кавицької
Миколи Кужавського
Михайла Царьова/Michael Tsarev (Німеччина)

24 травня у Мистецькому Арсеналі відбулась прем’єра спектаклю «Гамлет» у постановці театру «SHAKESPEARE’S GLOBE» (Лондон, Великобританія). Завдяки підтримці Британської ради до України вперше театр завітає в рамках свого дворічного міжнародного турне. Українські глядачі мали унікальну нагоду побачити нову інтерпретацію класичної трагедії Шекспіра у постановці Домініка Друмгуля та Білла Бакхьорста.

Наталія Заболотна, генеральний директор НКММК «Мистецький Арсенал»: «Ця весна в Мистецькому Арсеналі проходить під знаком літератури – ми почали із Шевченка, провели надзвичайно потужний Книжковий Арсенал і от сьогодні відкриваємо проект інспірований Шекспіром. Думаю, що ця серйозна літературна домінанта пояснюється тим, що зараз такий час, коли всі відчувають потребу шукати правди у класиків слова. Саме у класиків, бо талановитих людей багато, але лише одиниці залишаються в історії. Наші митці апелюють до універсальних питань, які рефреном ідуть через творчість Шекспіра та у сучасній формі екстрапольовані в експозиції THE SHOW WITHIN THE SHOW. В ній ми бачимо резонанс з реаліями нашого часу. Ця виставка натхненна Шекспіром не демонструє прямих цитат, але проявляє класичні сюжети і драму у сучасних візуальних кодах, що апелюють до актуального контексту нашого часу із усіма його тривогами і надіями».

Олександр Соловйов, куратор проекту: «Одвічні «шекспірівські питання» більшою мірою цікаві не суто з точки зору літературо- та театрознавства, а все ж таки з точки зору актуальності онтологічної. Шекспір поставив в своїй творчості питання буття, які, на мій погляд, дуже співзвучні нашій сучасності.
Тому ми й шукали зони суміжності за відчуттями, за драматичністю, метафізичністю, за одвічною загадкою, котра стоїть за цим словосполученням – «шекспірівські питання». Зрозуміло, що мистецтво не дає відповідей – а тільки позначає питання, сучасною мовою і сучасним баченням фокусуючи їх ще більше».

 Соломія Савчук, куратор проекту: «Якщо згадати слова Шекспіра про те, що «відчувати і бачити – це означає бути, міркувати та жити», стає зрозуміло, як виникає резонанс між творами сучасних митців та творчою спадщиною великого англійського драматурга. Сьогодні принципи візуальності та сенсорності провідні у мистецтві та масовій культурі, тому навіть тонкі паралелі між сюжетами виставки THE SHOW WITHIN THE SHOW та мотивами шекспірівських вистав, що будуть у нас показані, створюють відчуття багаторівневої аналогії, легкої сатири над реальністю».

Анна Бубнова, керівник мистецьких програм Британської Ради в Україні: «Деякі історії ми б з радістю забули, проте інші залишаються з нами назавжди. Британська Рада має честь представити безсмертного «Гамлета» Вільяма Шекспіра у виконанні театру, для якого п’єса і була написана, – Лондонського Глоубу. Складно собі уявити кращий спосіб відсвяткувати 450-річчя з дня народження Барду».


Архів

YouTube video