NEOсвітній АрсеналОсвітнє

NEOсвітній Арсенал

Фестиваль для дітей і підлітків «NEOсвітній Арсенал» — проєкт Мистецького арсеналу, який у 2023 році відбудеться втретє. Протягом попередніх п’яти років фестиваль проходив під назвою Арсенал Ідей.

Дати проведення фестивалю «NEOсвітній Арсенал» у 2023 році — 22-24 вересня

NEOсвітній Арсенал 2023

ПУТІВНИК NEOСВІТНІМ АРСЕНАЛОМ

Учасники, що подали свої заявки на участь у фестивалі в 2023 році, представлять власні освітні програми та методи в межах різних форматів: на стендах, через інтерактивні мистецькі проєкти, освітні та перформативні події фестивалю.

Цьогорічне гасло фестивалю – «Різні разом». Воно було сформульоване ще на минулому NEOсвітньому Арсеналі та ідеально відображає мету заходу – створити безпечний та інклюзивний простір для навчання, гри і дозвілля для всіх дітей, що його відвідають, якими б різними не були їхні потреби та інтереси. Команда фестивалю кожного разу докладає зусиль, щоб кожен учасник був залученим, зміг досліджувати «різності» в нас і навколо нас та навчитися приймати та цінувати відмінності, на які багате наше суспільство.

Важлива місія «NEOсвітнього Арсеналу. Різні разом» — дати дітям та молоді, зокрема дітям з інвалідністю, можливість пізнавати, взаємодіяти з різністю довкола нас у безпечному та безбарʼєрному середовищі, вільно обирати види освітньої діяльності через гру, пошук та внутрішній запит.

Префікс «NEO» у назві фестивалю відсилає до радості пізнання «по-новому» — для всіх, незалежно від віку чи потреб. NEOсвітній Арсенал уособлює наше переконання про силу освіти через мистецькі практики, творчі досвіди, взаємодію з культурно-історичним матеріалом. Про важливість ігрової форми та вільного вибору, що найкраще демонструє освіта в сфері культури, лише підсилюючи вроджений потяг дитини до пізнання.

У стінах Арсеналу фестиваль на чотири дні збирає представників/представниць близько 50 організацій, які ведуть освітню діяльність у сфері культури і креативних індустрій, зокрема музейних педагогів, що представляють освітні програми своїх музеїв. Усі потенційні учасники/учасниці пропонують на розгляд кураторської групи певний набір активностей, відповідних до їхньої головної діяльності, а також фокусу фестивалю. Наприклад, фестиваль 2021 року порушував тему захопливого пошуку і відкриттів через наближення, розгляд упритул, пізнання «під мікроскопом» як внутрішнього — ментального й емоційного, — так і зовнішнього, — суспільного (в історичному та сучасному зрізі) і природного світів. Процес пізнавального наближення, ретельного заглиблення і зосередженого вивчення — водночас через гру та інтеракцію — це також про знайомство з іншим, про порушення вагомих суспільних питань, як-от питання інклюзії, наскрізно вплетеної в канву фестивалю.

В основі діяльності учасників/учасниць фестивалю — інтеграція мистецтв, музейних і культурних практик та освіти, — видів активностей, котрі сприяють розвитку творчого мислення, дослідницьких пошуків, кращому розумінню себе і світу через розмаїті музейні, культурні, художні досвіди. Зокрема, для музеїв-учасників ця діяльність також доповнюється використанням артефактів і досвідів музейної спадщини, які стають у фокусі їх освітніх програм на фестивалі.

Щороку NEOсвітній Арсенал відвідує близько 5 000 відвідувачів, здебільшого це діти шкільного віку. Упродовж існування фестивалю, організатори докладають зусиль, щоб зробити його максимально доступним для всіх груп дітей, а також — у різний спосіб підсилити тему інклюзивності та вразливості.

NEOсвітній Арсенал 2021

NEOсвітній Арсенал 2020