Дитяча програма
Кураторка — Юлія Козловець
В останні роки світ стрімко змінюється: винаходять нові технології, інформаційним перенасиченням нікого не здивуєш, а наше життя майже неможливо порівняти з життям наших предків. Уже не працюють перевірені роками рецепти «як правильно жити», «як вчитись» і «що читати». А що ж далі? А «Далі буде!» — спеціальна тема цьогорічної Дитячої програми.
Розмірковуючи над майбуттям, ми зокрема шукаємо відповіді, які книжки були з нами вчора, є сьогодні й будуть завтра? Вічні теми, художні засоби, які промовлять крізь часи. Можливо, це книжки, які пам’ятаємо з дитинства: батьки їх читали вголос, розглядаючи разом із дітьми ілюстрації, вигадуючи «свої» продовження відомих історій? Можливо, це книжки, які близькі батькам і їхнім дітям сьогодні, які допомагають долати непорозуміння між поколіннями, роблять цей багатогранний та непростий світ трохи зрозумілішим? Це книжки, які наші діти візьмуть із собою й у завтрашній день, — підґрунтя для дорослішання, для пошуку свого місця у мінливому світі.
Саме такі книжки, наприклад, включені в унікальну колекцію «Silent books» («Мовчазні книжки») Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY, яка експонується на «Книжковому Арсеналі» за підтримки Посольства Швейцарії в Україні. Представити колекцію книжок без текстів, історію її зібрання та показати водночас нові моделі сторітелінгу запрошено експертку IBBY, старшу викладачку Університету Глазго, що в Шотландії, провідну фахівчиню з дитячої літератури та читання Евелін Арізпе.
Спеціальним іноземним гостем Дитячої програми цього року буде Ева Суссо, знана письменниця та ілюстраторка зі Швеції, авторка понад 30 книжок для дітей і підлітків. Книжки Еви Суссо піднімають неоднозначні питання про вічні цінності, провокують обговорення, допомагають читачу визначити свою життєву позицію та виробити власну думку. Особливо чекаємо і на приїзд інших іноземних гостей: ілюстраторки та авторки Емілії Дзюбак і майстра дотепного та водночас науково зваженого дитячого нон-фікшну Ґжеґожа Касдепке з Польщі, справжньої фахівчині з комунікацій та шляхів пошуків взаєморозуміння, авторки книжок для підлітків Ґюдрун Скреттінґ з Норвегії тощо.
Ще один аспект нашої спеціальної теми — книжки, жанри, формати, які готують до майбутнього, несуть нові знання, стирають межу між сьогоденням та завтрашнім днем. Це книжки жанру нон-фікшн, книжки в освіті, в тому числі в альтернативних освітніх практиках, книжки про мотивацію та розвиток навичок майбутнього.
Ставить під сумнів правильність традиційної системи освіти та пропонує перейти до прямого діалогу з дітьми гість фестивалю із Франції, Оскар Бреніф’є, експерт ЮНЕСКО і директор Паризького інституту практичної філософії, один із найвідоміших у світі спеціалістів із дитячого розвитку.
Космос та біотехнології, інформатика та правознавство, психологія та робототехніка, історія та урбаністика — на фестивалі презентуються новинки науково-популярних книжок із дуже різних сфер знань, які допоможуть юному читачеві зорієнтуватись у світі, що стрімко змінюється, підтримають інтерес до освіти, підштовхнуть до нового захоплення, запропонують додаткові знання та досвід. Навмисно в представленні цих тем ідемо за рамки суто книжкового співтовариства — запрошуємо до діалогу та обміну думками й ідеями освітні та науково-популярні проекти, громадські ініціативи, альтернативні школи.
Нові практики читання, інтерактивні книжки, гіпертексти, сторітелінг, поєднання різних каналів обміну інформацією — це все тематика лекційної програми, воркшопів і круглих столів, презентацій та майстер-класів за участі провідних авторів та ілюстраторів дитячих книжок, вчених і популяризаторів науки, педагогів і бібліотекарів.
Наша спеціальна тема дає можливість і вийти за межі звичної реальності. Зокрема, долучившись до проекту «Знайомство з туконі», реалізованого з ініціативи «Книжкового Арсеналу» компанією New Cave Media у форматі VR-додатку за мотивами книжок Оксани Були про Туконі та їхній чарівний світ, які виходили друком у Видавництві Старого Лева.
Діти — найкращі футурологи. Сміливі, розкуті, талановиті, щирі. Саме через них, разом із ними ми, дорослі, можемо потрапити у майбутнє, бо вони, діти, вже там, поки ми живемо своїм сьогодні.
Партнер Дитячої програми — ЛакіБукс, благодійний проект з видавництва та безкоштовного поширення науково-популярної україномовної літератури для підлітків. Спільна ініціатива БФ «Я Майбутнє України» та IT-компанії Lucky Labs.