Арсенал Ідей – 2015Арсенал ідей

Арсенал Ідей – 2015

Перший освітній фестиваль з 27 по 31 травня 2015 у Мистецькому арсеналі

Перший міждисциплінарний інтерактивний освітній фестиваль АРСЕНАЛ ІДЕЙ в Мистецькому Арсеналі об’єднав та представив найбільш ефективні й прогресивні напрацювання в освітній сфері, нові освітні тенденції, проекти та програми, широку палітру інноваційних підходів до позашкільної освіти в Україні. 

Учасники фестивалю підготували понад 500 заходів. На відвідувачів фестивалю чекала весела й пізнавальна атмосфера – творчі уроки з мистецтва, цікаві інтерактиви у просторі музеїв, простір науки та робототехніки, дослідницькі хакатони, кінопрограма та театральні вистави, школи юних журналістів, фотографів, кінодокументалістів, школи вокалу та хореографії, чемпіонат зі складання Кубіка Рубіка, майстер-класи від школи діджеїнгу, вуличний парк археологічних досліджень, спеціальна програма для дітей із особливими потребами, і навіть – дипломатична гра для дітей «Моделювання ООН». 

Важливою складовою АРСЕНАЛУ ІДЕЙ було продовження благодійного проекту Мистецького Арсеналу АРСЕНАЛ ДОБРИХ СПРАВ. Цього разу програма фестивалю передбачала унікальні заняття для дітей з особливими потребами, а також безкоштовне відвідування фестивалю для організованих груп дітей, позбавлених батьківської опіки, для дітей переселенців зі Сходу України та дітей з особливими потребами.  

 Темою фестивалю стало гасло «ЗМІНИМО СВІТ!» 

На відкритті прозвучала пісня «Ми змінимо світ!», яку було написано спеціально для фестивалю АРСЕНАЛ ІДЕЙ. Виконав пісню дитячий вокальний колектив зі складу вихованців школи-інтернат №11 для дітей з ослабленим зором, який було створено 2014 року у межах соціального музичного проекту «Cім звуків – сім фарб», ініційованого Благодійним фондом «Мистецький Арсенал» спільно зі співачкою і педагогом Вікторією Зотовою. 

ПРОСТІР МУЗЕЇВ розвіяв міф про те, що музей є не цікавим і малозрозумілим.  З Києва та усіх куточків України на фестиваль зібралось 27 музеїв, кожен з яких представив різноманітні майстер-класи, захопливі музейні заняття, ігри, загадки, кросворди і навіть науково-популярні лекції для батьків. Діти дізналися, що таке історичне «буриме», «дергунчик» чи «бульборити», навчилися виготовляти давньоруські сережки із трьох намистин, малювати вуглем, гусячим пером чи паличкою по воску, грати на пляшках, склянках, свистунцях та інших «інструментах», мруарувати по воді чи робити іграшку з нічого. 

Величезною популярністю у дітей користувалися музейні маршрути. Музейний маршрут — це буклет із завданнями, які дитина мала виконувати на кожному музейному стенді по порядку, отримувати там печатку і, зібравши всі, повертатися за призом. Родзинкою Простору музеїв став загадковий лабіринт, створений українською художницею Іриною Озаринською, у якому треба буде не лише знайти вихід, а й відшукати спеціальне завдання, яке приведе шукача до нового цікавого музею. 

ПРОСТІР МИСТЕЦТВА представив унікальний спецпроект «Портрет / Автопортрет», створений у співпраці Арт-центру Павла Гудімова Я Галерея і Благодійного фонду «Мистецький Арсенал», створений проект для дітей, про дітей, їхню самобутню стихійну творчість, що представив серію великоформатних робіт та є унікальним фактом дитячого монументального живопису. Окрім цього у Просторі мистецтва можна було відвідати інтерактивні бесіди «Півгодини про мистецтво», а також побачити проект клубу ілюстраторів Pictoric «Діячі України» – про видатних українців мовою сучасного графічного мистецтва, де художники з усієї України запропонували новий погляд на видатних особистостей у своїх плакатах, які стали альтернативою шаблонним портретам зі шкільних підручників. 

Діти залюбки брали участь у проекті “Місто майбутнього”, надихалися роботами художника Степана Рябченка та працювали зі скульптурним пластиліном, будуючи відповідно до своєї уяви власне “місто майбутнього”, а також будували “Паперове місто” в унікальному просторі для творчості, експерименту, досліджень та проектування від експериментальної майстерні „STUDYROOM“ дизайнера та викладача Тетяни Новикової. 

У ПРОСТОРІ МОДЕЛЮВАННЯ ООН відбулася дипломатична-гра конференція «6 Київська міжнародна модель ООН», у роботі якої взяли участь 60 делегатів, що представили 30 країн світу. Гра є важливим уроком відповідальності та комунікації, а завдяки їй школярі та студенти по всьому світу вчаться приймати рішення і починають розуміти, що від вміння домовлятися і спільно вирішувати проблеми залежить життя та процвітання планети. На урочистому відкритті конференції делегатів привітала перша леді Україні Марина Порошенко. За результатами конференції було прийнято Резолюцію, яку планується  надіслати до Представництва ООН в Україні, Головного офісу ООН у Нью-Йорку, а також – опредставникам української влади задля ознайомлення з пропозиціями української  молоді щодо вирішенню наявних проблем сьогодення. Також було визначено кращих делегатів – Лубкіна Даніїла, Руденко Ірину, Слюсар Діану, Тимонникова Михайла, Хижняка Віталія, Янчука Данила, що стало гарним стимулом для подальшого навчання та майбутньої кар’єри молодих дипломатів, яким належить взяти на себе відповідальність за майбутнє світу та України. 

ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОСТІР надав можливість ознайомитися зі свіжими українськими новинками у книговиданні для дітей та запропонував широку програму заходів, пов’язаних з літературою та книгою, презентації нових книжок, різноманітні майстер-класи та ігри, читання, цікаві зустрічі з авторами, ілюстраторами, видавцями. 

У ПРОСТОРІ НАУКИ, створеному спільно з Малою академією наук України, працювали різноманітні наукові студії – ІнженеріяLab, ЕкоLab, ЕнергіяLab та БіоLab, центр робототехніки “BOTEON”, де діти могли побачити справжніх роботів, та було представлено неочікуване поєднання науки і мистецтва – виставку німецького наукового товариства імені Макса Планка «Картини зі світу науки», надану Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Україні, спеціально для якої вчені із понад 80 інститутів товариства надали фотографії із різних галузей наукових досліджень, а також виставку «Мистецтво науки» від український авкторів та виставку-презентацію дитячих винаходів «Майбутнє України». 

Особливо успішним проектом у рамках фестивалю став Recycle Hackathon – відкритий простір, де молоді науковці на території наукового хакатону створювали винаходи із сміття ініціативами У змаганні взяло участь 6 команд: пять – із Києва та одна із Вінниці. У результаті марафону команди презентували свої надцікаві проекти винаходів, які були б корисні для малого та середнього бізнесу. Три команди запропонували IT-продукти, ще три – інженерні винаходи. Компетентним журі було обрано команди-переможниці. Перше місце посіла команда Idea Product, запропонувавши дитячий конструктор із використаних паличок морозива, що виправдовував сподівання дати друге життя речам.  Не менш цікавим став проект вінницької команди “Ключ на 32”, що презентувала автомат прийому використаних батарейок за принципом “вкладай батарейку – отримуй печиво”. Третім  призером стала команда Warlocks, яка запропонували платформу сайту, де пункти прийому сміття мають можливість пройти реєстрацію та стати у єдиний реєстр. Цікаво, що винахідники планують запустити у тестовому режимі свій винахід вже за два тижні. 

 Також у рамках фестивалю відбувся офіційний Всеукраїнський відкритий чемпіонат зі складання кубика Рубіка на швидкість під егідою міжнародної організації WCA (міжнародна асоціація кубінга), взяти участь я уокму мав можливість кожен бажаючий, в незалежності від віку або швидкості збірки. На чемпіонаті виступили близько 150 учасників, спідкубери з різних міст України, а також гості з США, Вірменії, Білорусії та Угорщини. Переможцем дисципліни збірка Кубика Рубіка 3х3х3 став Валерій Почтар, середній час його складання – 9:78 сек. Щодня протягом фестивалю відвідувачам пропонувалася захоплива програма зі створення картин з Кубиків Рубіка та складання головоломок з заплющеними очима, тренінги та майстер-класи. 

ТЕАТРАЛЬНА СЦЕНА запропонувала цікаві вистави, серед яких варто відзначити виставу «По інший бік сонця» для дітей у межах проекту «Включення» від Центру захисту дітей «Наші Діти», структурного осередку Німецько-Польсько-Українського Товариства в Україні, яка мала на меті допомогти дітям, що перебувають у складних життєвих обставинах, краще пізнати себе, навчитися взаємодіяти з людьми різних професій і віку та розвинути свої художні таланти. 

Соціальний-форум театр від Благодійної фундації «Відкриті серця України» провів тренінги, які є інтерактивним способом не лише розвинути акторські та комунікативні вміння дитини, а і можливістю долучитись до розв’язання важливих суспільних проблем, а творчі Майстерні Арт Сад та Tabor Production допомогли зануритися у казковий світ образів та створити театр тіней власноруч. 

ПРОСТІР ОСВІТИ відкрив відвідувачам простір можливостей для навчання в Україні та за кордоном від компанія DecGroup, Академія сучасної освіти А+ запропонувала цікаві та пізнавальні майстер-класи з розвивальних ігор, логіки, шахів, бізнесу, хімії та фізики. Кулінарна школа Kartata Potata продемонструвала міні-музей кулінарії. Кожен охочий мав можливість відчути смак свіжого горошку, порівняти курячі, перепелині і страусині яйця, побачити еволюцію тіста, спробувати впізнати різноманітні види круп та спецій з різних куточків світу. А також дізнатися більше про літню школу кулінарії. Технічна студія «Винахідник» представила виставку робіт LEGO на тему «Моє місто», створену школярами з різних регіонів України, майстер-класи з робототехніки та конструювання. 

Окрім цього, важливими складовими фестивалю були простори медіа, музики, ігровий простір, простір дозвілля та спорту, де діти мали можливість познайомитися з основами цікавих творчих професій, взяти уроки з вокалу та хореографії, спробувати свої сили в різноманітних іграх та квестах. 

Програму для дорослих сформували розмови з українськими освітянами, провідними психологами та арт-терапевтами, спеціалістами з роботи з дітьми та підлітками.