Мистецький арсенал відкриває виставку «Серце землі»Про Нас

Мистецький арсенал відкриває виставку «Серце землі»

У п’ятницю, 25 листопада, Мистецький арсенал відкриває виставку сучасного українського мистецтва «Серце землі»

На виставці «Серце землі» будуть представлені роботи 16 українських художників та художниць: Катерини Алійник, Олександра Бурлаки, Каті Бучацької, Богдани Войтенко, Ксенії Гнилицької, Андрія Достлєва і Лії Достлєвої, Анни Звягінцевої, Нікіти Кадана, Жанни Кадирової, Алевтини Кахідзе, Катерини Лисовенко, Дарини Мамайсур, Еліаса Парвулеско, Антона Саєнка та Олени Турянської. Відвідувачі зможуть побачити роботи, створені протягом 2014–2022 років, а також ті, що були створені спеціально до виставки.

Кураторський текст до виставки «Серце землі»

Уявлення про українські землі як житницю континентів багатьом здавалися більше міфом, аніж історією. Однак російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року показало актуальність цього міфу як елемента продовольчої безпеки світу. Оприявнилося й те, що їжа так само походить із землі, як газ і нафта, і її також можна використовувати як зброю.

Організований брак харчів спричиняє політичний голод, а отже, є знаряддям контролю людей. Це історія трагічно знайома Україні. Голодомор був і спробою винищення, і наслідком внутрішньої сталінської колонізації, яка призвела до подальшого екологічного насильства. Кульмінацією стала Чорнобильська катастрофа. Радянська індустріалізація, в основі якої і лежало колоніальне мислення, руйнувала екосистему й посилювала відчуття загрози, покинутості та зрадженості людей, які тут мешкали.

Задумуючи виставку «Серце землі», ми прагнули тримати у фокусі цю історичну пам’ять. Для нас був важливим трикутник відносин: земля — людина, якій дорога ця земля, — продовольство, народжене з їхньої взаємодії. Наша земля — що це за терени і що про них відомо з погляду продовольчої вагомості для світу? Як надзвичайно впливові, але позбавлені власного голосу території нині набувають агентності? Ідеться про здатність діяти від свого імені й у своїх інтересах.

Фото: Олександр Попенко © ДП «НКММК Мистецький арсенал»

З початком повномасштабної війни про ці багатьом незнані терени дізнався увесь світ завдяки силі опору своїх людей. Назви тутешніх міст, містечок і сіл лунають на головних світових медіа-майданчиках; велику цінність мають місцеві кореспонденти; свої історії розповідають світові мільйони українців, яких змусили залишити свої домівки. Завдяки опору впливовість міфологізованих земель і людей почала зближуватися з агентністю, зі здатністю діяти. Проте ми знову маємо справу із загрозою землі, життю і з потребою говорити про їжу, якої може забракнути.

Заблоковані порти, спалене зерно, розорена й отруєна земля в Україні як помах крилець метелика відчутні ще й далеко в інших місцях. Ці місця теж систематично зазнавали утисків і нині потерпають від наслідків індустріалізації, якої їхні люди не обирали. Відчутною стала пов’язаність усього з усім: дуже різних земель і людей, які мало знали одне про одного, рослин і людей, землі та їжі й людини з нею.

Самостійно розповідати власну історію, оплакувати свій біль і сміятися з тисячі жартів, що народжуються щохвилини, — все це способи давати раду з насильством. Ще одним важливим способом є спроможність турбуватися. Турбуватися про заміновані поля, що потребують ретельного розмінування, про землю, яку більше не отруюють ані бомбами, ні бездумним виробництвом, про людей, про всіх, кому потрібна їжа і хто несе в собі спогад про голод. Турбуватися про нас усіх.

Фото: Олександр Попенко © ДП «НКММК Мистецький арсенал»

Кураторки виставки: Ольга Жук, Олеся Островська-Люта, Анна Погрібна, Наташа Чичасова.

Виставка відкривається у п’ятницю, 25 листопада 2022 року.

Графік* роботи:

Середа 11:00-15:00
Четвер 13:00-18:00
П’ятниця 16:00-19:00
Субота 11:00-15:00
Неділя 13:00-18:00

*Мистецький арсенал буде працювати відповідно до графіка стабілізаційних відключень електроенергії у місті Київ. У випадку аварійних відключень електроенергії ми додатково повідомимо графік роботи у наших соцмережах.

**Ми турбуємося про безпеку кожного, тому в разі оголошення повітряної тривоги виставка зачиняється. На цей час Ви можете пройти в найближче укриття. Виставка почне працювати після закінчення повітряної тривоги. Якщо Ви не встигнете переглянути виставку через повітряну тривогу, то Ваш квиток буде діяти в будь-який інший день роботи виставки.

Фінансування виставки здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.