Програма «Факультатив» 2020
Журналістський практикум «Факультатив» — це освітня програма для журналістів, які пишуть про культуру та сучасне мистецтво, а також тих, хто лише починає свій шлях у цьому напрямку. Програма реалізується в рамках виставкових проєктів, присвячених новітнім іменам в історії українського мистецтва.
У 2020 році програма велася на базі виставки «Андрій Сагайдаковський. Декорації. Ласкаво просимо!». Результатом програми стала публікація п’яти статей учасниць практикуму у виданнях Києва, Львова, Рівного.
Практикум тривав протягом вересня і складався з онлайнових та оффлайнових подій:
- Лекцій та воркшопів від запрошених менторок: Аліси Ложкіної (арт-критикиня, міжнародна кураторка, у минулому редакторка видання ART Ukraine), Ксенії Білаш (журналістка видання LB.ua, редакторка онлайн платформи WikiArt ) та Ірини Славінської (продюсерка Радіо Культура).
- Кураторської екскурсії під час фінального етапу монтажу виставки «Андрій Сагайдаковський. Декорації. Ласкаво просимо!» від Соломії Савчук.
- Групового інтерв’ю з художником Андрієм Сагайдаковським.
- Зустрічі та Q&A сесії з кураторами виставки, Олександром Соловйовим та Соломією Савчук.
- Роботи в малих групах з менторками над фінальними текстами.
Зустріч учасниць практикуму з Андрієм Сагайдаковськийм та Соломією Савчук
Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал
За рішенням експертної комісії, що складалася з представників(иць) відділу освітніх програм, відділу комунікацій Мистецького арсеналу та кураторської групи виставки «Андрій Сагайдаковський. Декорації. Ласкаво просимо!», учасницями стали 9 кандидаток із різних регіонів України. Їхні тексти можна прочитати за активними посиланнями:
- Ріана Абдулаєва (м.Київ, менеджерка з комунікацій в Аукціонному домі «Дукат», авторка в журналі про мистецтво та урбаністику «Простір»)
- Іванна Антонюк (м.Рівне, журналістка онлайн видання «Район.Рівне») «Декорації» Сагайдаковського: чому варто з'їздити столицю за «ковтком» мистецтва. БЛОГ
- Надія Василишина (м.Одеса, студентка культурології в ОНУ ім. І.І. Мечникова, журналістка видання «FollowersOdessa») Декорації. Ласкаво просимо або Все наше життя – гра, а люди в ній... діти
- Анна Золотнюк (м.Тернопіль, фрілансерка онлайн видань «Збруч», «Погляд» і «Терен», прес-секретарка SMM-менеджерка артгалереї «Бункермуз») Гра з правилами у декораціях Андрія Сагайдаковського
- Тетяна Осадчук (м.Київ, студентка історичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка, журналістка видання «ArtCriticLab» та «Legio Historica») Андрій Сагайдаковський. Декорації. Ласкаво просимо!»: о спорте, культуре и важности кураторской работы
- Раєвська Марія (м.Київ, випускниця факультету правничий наук НаУКМА) Декорації, в яких живе Сагайдаковський»
- Юлія Степанок (м.Львів, культурна менеджерка, фрілансерка у виданні МІТЄЦ) Сагайдаковський за декораціями
- Дар'я Трапезнікова (м.Київ, журналістка й редакторка часопису «Про|стір») Game in progress: Андрій Сагайдаковський у «Мистецькому Арсеналі»
- Анастасія Холявка (м.Львів,редакторка видань «Контур» і «MediaLab») Прогризена скатертина: простори Сагайдаковського
Кілька відгуків від учасниць та менторок журналістського практикуму «Фаультатив»:
... брала участь в якості менторки в проєкті «Факультатив» від Мистецького Арсеналу. Це був інтенсив для журналістів, які пишуть про культуру в регіонах. Зайвий раз переконалася, що проблеми нашої культурної журналістики - відсутність талановитих авторів, а в низькій затребування якісних текстів про культуру в країні.
Аліса Ложкіна, менторка програми «Фаультатив»
«Було дуже цікаво потрапити за лаштунки виставки і спостерігати, як вона змінюється і викристалізовується. Ще цікавіш - поспілкуватися із колегами з різних міст України.»
Одна з учасниць програми «Фаультатив»
«Участь у програмі зробила мене більш впевненою у собі, як у фахівчині.»
Одна з учасниць програми «Фаультатив»
Мистецький арсенал проводить практикум для журналістів вже вдруге. Вперше «Факультатив» відбувся 2019 року в рамках проєкту «Голосій. Живопис нон-стоп». З результатами попереднього практикуму можна ознайомитись за посиланням.
Цьогоріч проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.