Кураторська програма Ірини Славінської
Слова року
Словники світу стабільно змагаються в швидкості підбиття підсумків крізь призму «слів року».
За версією Merriam-Webster словом року є слово «фемінізм» — як найбільш часто запитуване. Такий вибір тісно пов’язаний і з масовою культурою (згадаймо нову героїню «Зоряних війн», підпис Катрін Деньов під «листом 100 француженок» чи «вайнштайнгейт» у Голлівуді), і з політичними подіями (щонайменше, Клінтон vs Трамп), і з протестними рухами («Чорний протест» у Польщі, «Жіночий марш» у США, напади на жіночі марші в Україні 8 березня 2018 року), і з благодійними ініціативами (фонд Time’s Up, глобальний рух HeforShe, до якого Україна долучилася 2018 року, та з багатьма іншими).
Натомість укладачі Oxford dictionary говорять, що словом року є «youthquake», тобто «значні культурні, політичні або соціальні зміни, викликані діями або впливом молоді». Це розмова не лише про особливу етику, не лише про нове покоління, але і про перспективу — про майбутнє.
Про те, що за обрієм, багато говорить і слово року за версією Dictionary.com — «співучасник». На сайті словника стаття-пояснення щодо вибору нагадує про «бездіяльність як тип дії». Тут чути попередження про небезпеку байдужості та пасивності. Але також тут є і рецепт успіху — це солідарна дія та самоорганізація. Бути не співучасниками-глядачами, а співпричетними-акторами.
Саме тому програма «Слова року» — на стику тем. Ми говоримо про майбутнє, рівність прав жінок і чоловіків, про спільну дію, солідарність, сестринство та братерство. Цілком закономірно тут поєдналися дискусії про фемінізм завтра, сьогодні та 100 років тому, про спадкоємність між поколіннями, презентація дитячої книжки про видатних українок і розмова про відповідальне татівство, акцент на діях жінок-лідерок і чоловіків, які мають профеміністичні погляди, бесіда про поняття «мужність» як культурний конструкт і міркування про те, чи будемо поводити себе як діти 2018 року.