ОбабічВиставки

Обабіч

Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10-12
Київ, Київська область 01010

«Ніщо так не об’єднує сусідів, як огорожа між ними»

Кожна історія має свій початок, свою передісторію, свої давні часи або, інакше кажучи, своє минуле.

Мистецький арсенал та Центр східноєвропейських і міжнародних досліджень (Zentrum für Osteuropa und internationale Studien, ZOiS, Берлін) представляють проект «Обабіч».

Куратор проекту Єжи Онух і фотографи Віктор Марущенко та Марк Невілл пропонують поглянути на місце й кордони уявного або фізичного сусідства між людьми, людьми і місцем, людьми і часом. Вони фіксують та інтерпретують як найновішу українську історію, починаючи з неймовірно виразних донбаських образів Марущенка, створених понад 15 років тому, так і нинішню дійсність.

Герої донбаських фотографій Марущенка на вигляд хоч і маргінали, однак, дивлячись на них, можна відчути, наскільки багатовимірним є людське існування. Ми бачимо, як вони працюють і відпочивають. Оповиті спогадами, прагненнями, мріями про кращу, красивішу, кольоровішу картину світу. Фотографії Невілла, — холодні й тому безпристрасні, але водночас такі, які зберігають дружню дистанцію, необхідну тоді, коли ми хочемо не лише показати когось, а й надати йому голос.  Подорожуючи Україною, Невілл не міг не помітити, що, попри війну на Сході з усіма її наслідками, життя триває, а люди, подібно до героїв серії Марущенка, прагнуть радості й занурення в красу. Марк зміг це відтворити у своїх фотографіях так, як це зробив Віктор Марущенко майже 20 років тому.

Спеціально до виставки художник Саша Курмаз створить графіті на металевій огорожі. Персональна історія художника стане коментарем до історій, представлених на виставці.

«Проект, який ми вам представляємо у форматі виставки та книжки, теж має своє минуле, різне для кожного з його учасників. Моїм завданням, як куратора, було зібрати всі ці історії, ці візуальні оповіді й створити для них сцену, на якій вони постали б в інакший спосіб. Спосіб, який не обов’язково повинен збігатися з уявленнями самих митців. Це також відкриває перед вами, учасниками зустрічі, можливість побудувати власну оповідь, яка може початися тут. Але ваша оповідь може також мати свою передісторію»
                                                                                                                                                                                                           Єжи Онух

 

Віктор Марущенко

Відомий український фотограф, учасник понад 60-ти персональних та групових фотовиставок у Швейцарії, Німечинні, Франції, США, Канаді, Бразилії, Чилі, Словаччині, Росії та Україні. Учасник бієнале у Венеції (2001) і Сан-Паулу (2004). Фотографії Марущенка знаходяться у колекціях музеїв, галерей та приватних колекціонерів. Його проект «Dreamland Donbas» («Донбас. Країна мрій») демонстрували в Сан-Паулу (Бразилія), в Центрі сучасного мистецтва при НаУКМА,  у Сантьяго (Чилі) в Музеї сучасного мистецтва (Museo de Arte Contemporaneo, AC). У 2005-му його закупило для державної колекції «Znaki Czasu» польське Міністерство культури. Є засновником та керівником Школи фотографії та співзасновником журналу 5,6 magazine та онлайн-галереї 5,6 store.

Марк Невілл

Британський художник, що працює на перетині мистецтва та документалістики, досліджуючи функціонування фотографії в суспільстві. Він прагне змінити традиційну роль соціальної документалістики.
У 2012 році The New York Times Magazine замовили Невіллу знаковий фоторепортаж «Ось він, Лондон» (Here is London), у якому той дослідив економічну прірву між багатими й бідними в столиці Великої Британії, і який згодом висунули на Пулітцерівську премію. У 2011 році Невілл прожив три місяці в Гельманді (Афганістан) із британською армією, перебуваючи на посаді офіційного військового фотографа. Цей досвід став основою для проекту «Боротьба зі стигмою» (The Battle Against Stigma Book Project), метою якого було висвітлення стигматизації проблем психічного здоров’я серед військових. Роботи Невілла надзвичайно різноманітні і є частиною багатьох публічних та приватних колекцій, включно з колекціями Ради з мистецтв Англії, Музею мистецтв Берна, Національних галерей Шотландії та Шотландського парламенту. Його виставки проводилися в Галереї фотографів (Лондон), Музеї Енді Воргола в Пітсбурзі (США), Імперському воєнному музеї (Лондон). Також він брав участь у колективних виставках у мережі галерей Тейт (Велика Британія), Jeu de Paume (Париж) і Haus Der Kunst (Мюнхен). «Модні фотки» (Fancy Pictures), монографія, опублікована Steidl, є першим доступним для придбання фотоальбомом Невілла і однією з найкращих фотокниг 2017 року за версією Time Magazine, номінованою на конкурс фотокниг Aperture Foundation.

Єжи Онух

Художник, куратор, педагог мистецтв, адміністратор мистецтва та дипломат. Народився в Любліні, Польща. Живе й працює в Торонто (Канада) та Києві (Україна).
Співзасновник інноваційної та експериментальної галереї Pracownia Dziekanka у Варшаві, присвяченій експериментальному та сучасному мистецтву, а також підтримці молодих художників. За десять років (1976-86) він виступив співорганізатором і куратором близько 70 виставок і подій. У 1986 році переїхав до Нью-Йорка, а в 1987 році оселився в Торонто, де продовжив працювати у жанрах інсталяції та перформансу, курувати та викладати. З 1997 по 2005 роки Онух керував Центром сучасного мистецтва (CCA), також відомим як Центр сучасного мистецтва Сороса в Києві (Україна). У 2005 році він почав працювати в Міністерстві закордонних справ Польщі і став першим радником Посольства Республіки Польща в Україні та директором Польського інституту в Києві. У період з 2010 по 2014 роки працював директором Польського інституту культури в Нью-Йорку та першим радником Генерального консульства Республіки Польща.
Зараз Єжи Онух є висококваліфікованим консультантом з питань культурної дипломатії, розвитку мистецтва та культурної політики й продовжує працювати куратором на міжнародних подіях, пов’язаних із сучасним мистецтвом.

Команда

  • Організатори проекту:

    Мистецький арсенал,
    Центр східноєвропейських і міжнародних досліджень, ZOiS (Берлін)

  • Куратор проекту:

    Єжи Онух

  • Учасники проекту:

    Віктор Марущенко,
    Марк Невілл,
    Саша Курмаз

Партнери


Архів