Горизонт подійВиставки

Горизонт подій

Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10-12
Київ, Київська область 01010

Тема проекту – складний і неоднозначний зв’язок між мистецтвом і реальністю в епоху передчуття кардинальних трансформацій.

До експозиції увійшли роботи більш, ніж 20-ти сучасних митців, серед яких: Михайло Алексєєнко, Анатолій Бєлов, Андрій Бояров, Артем Волокітін, Олег Воронко, Марія Гельман, Дмитро Ерліх, Алевтина Кахідзе, Дар’я Кольцова, Наталія Машарова, Роман Мінін, Анна  Миронова, Роман Михайлов, Зоя Орлова, Сергій Петлюк, Степан Рябченко, Анатоль Степаненко, Сергій Торбінов, Броніслав Тутельман, Олег Харченко, Олександр Чекменьов, Ілля Чічкан, Мітя Чуріков, Нікіта Шаленний, Маша Шубіна, а також група художників та віджеїв Tenpoint.

Горизонт подій – поняття, запозичене з актуального наукового дискурсу. Уявна межа в просторі-часі, перетинаючи яку, світло потрапляє в своєрідну «пастку» чорної діри, вже ніколи звідти не повертаючись, є неймовірно потужним образом. Що саме відбувається за цим символічним кордоном? Це питання наразі знаходиться в епіцентрі наукових дискусій, адже, здається, що саме горизонт подій ставить перед людством найважливіші онтологічні питання – що є буття, матерія, життя, і що лежить за межами наших звичних уявлень про ці поняття.  Горизонт подій є метафорою сучасного стану людства, яке, вочевидь, підійшло до чергового символічного «горизонту».

Світ постійних змін, до якого ми, здавалося б, вже давно звикли, наразі набуває все химерніших обрисів, змушуючи нас переглядати вчорашній футорологічний оптимізм і віру у безмежність прогресу. Глобалізація та надшвидкий поступ науки і технологій супроводжуються безліччю реакційних феноменів, що буквально на наших очах набувають ознак епідемій. Що лежить за «горизонтом подій» сучасності? Чи зможе людство подолати виклики шокуючих змін? Чи впізнаємо ми, сьогоднішні, себе у пост-людині, яка вже зараз народжується у апокаліптичному коктейлі зі знання і невігластва?  На поріг чорної діри світло приносить із собою історію своєї подорожі простором-часом. Можливо, за цим порогом – портал до іншого Всесвіту? А можливо – горизонту подій і зовсім не існує, а натомість перед чорною дірою міститься так звана «стіна вогню» – firewall, в апокаліптичному полум’ї якої відбудеться тотальна і безнадійна анігіляція усього досвіду, що його мільйони років несло світло до безжалісної і холодної чорної діри? Так само і сучасне суспільство, здається, підійшло до порогу майбуття, коли Історія людства в звичному сенсі або набуватиме нових змістів, або ж буде знищеною хвилею забуття і досі не бачених катастроф.

Сучасне мистецтво в своєму прагненні,  наближенні до абсолютного горизонту,  є саме тією сферою, де  є можливим зіткнення неможливих світів і світобачень, де символічні, конвенціональні кордони. Саме воно дозволяє побачити те, що непроговорене або не може бути проговореним – побачити, що саме знаходиться за горизонтом.

Проект поділяється за кілька умовних розділів, які перегукуються із елементами наукового опису ситуації навколо «горизонту подій»: Простір, Час,  Світло, Спостерігач.

Команда

  • Куратори проекту:

    Олександр Соловйов

    Аліса Ложкіна

    Соломія Савчук


Архів