СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностейВиставки

СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей

СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей
Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10-12
Київ, Київська область 01010

Цей проєкт стався завдяки картині, яка запізнилася на відкриття. Вона й досі десь мандрує з-за океану до України. Її повернення стартувало з відчайдушного листа музейника до одного з американських аукціонів: “…Будь ласка, зупиніть продаж цієї картини!!!” Три знаки оклику, з яких “Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною” розпочав свій шлях додому — до Дніпровського художнього музею.

Таких, як вона, вивозили з України вагонами, а повертають поодинокими здобутками наполегливості окремих відчайдухів. Картини, фрески, історичні документи і фотоархіви, колекції старожитностей та археологічні пам’ятки, а заразом інвентарні книги й каталоги — неможливо точно порахувати, скільки мільйонів рухомих пам’яток культурного надбання ми втратили внаслідок колоніального статусу та історичних катаклізмів ХХ століття. Системне обкрадання української спадщини розпочала Російська імперія, продовжив Радянський Союз, особливо болісним став період Другої світової війни та німецької окупації, та й донині трапляються викрадення артефактів.

Культурний активізм — тиха, непоказна праця, що передбачає дослідження архівів, моніторинг світових мистецьких аукціонів та листування з колегами-науковцями. Три знаки оклику в листуванні — це максимум емоцій, які можуть трапитися в цій праці. Повернення пам’яток, незаконно привласнених іншими державами, є складним і різновекторним процесом, тому воно нечасто потрапляє в поле зору громадськості.

Кожна історія повернення має свої особливості, а до справи нерідко долучаються державні спецслужби, допомагають сумлінні дослідники з інших країн. Історії повернення творів із-за кордону вражають карколомністю, нагадують справжні детективи з тривалими пошуками, перемовинами, нерозгаданими обставинами та непростими інтригами. Але всі успішні кейси мають одну визначальну подібність — вони відбуваються завдяки особистому завзяттю згаданих уже людей, для яких їхня професія є не лише формальним обов’язком, а й способом життя.

Позначка «СПЕЦВАНТАЖ!» маркує фінали успішних історій, коли експонати ретельно запаковують, транспортують і зустрічають як особливу цінність. Але поява цієї позначки неможлива без неймовірних зусиль численних фахівців. Усім, хто в різний час долучився до повернення культурних цінностей в Україну, хто залучений до цього процесу сьогодні, присвячено цей проєкт.

Команда

  • Реалізація прооєкту

    Команда Мистецького арсеналу

    За підтримки Міністерства культури, молоді та спорту України

  • Інституційні партенри

    Zinteco
    11 Mirrors Design Hotel
    Senator Apartments
    Premier Hotels and Resorts
    Страхова компанія «БРОКБІЗНЕС»
    Plastics
    Кунсттранс-Київ
    Генеральний інформаційний партнер:
    UA: Суспільне мовлення
    Інформаційні партнери:
    Hromadske
    Український тиждень
    Lb.ua
    ФОКУС
    Квитки онлайн kontramarka.ua
    Телекомпанія 11 канал. Дніпро
    Суспільне: Харків

  • Партнери проєкту

    Дніпропетровський художній музей
    Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського
    Національна історична бібліотека України
    Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвара Ханенків
    Національний музей українського народного декоративного мистецтва
    Харківський художній музей
    Херсонський обласний краєзнавчий музей
    Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного


Архів