Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітаціїВиставки

Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації

Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації
Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10-12
Київ, Київська область 01010

Хто нічого не творить ні словом, ні ділом — мертвий і в житті.
Параска Плитка-Горицвіт «Скажи поет…», 1988

Параска Плитка-Горицвіт — гуцульська художниця, фольклористка, етнографка, філософиня та фотографка. Вона жила усамітнено в карпатському селі Криворівня, і стала одним із культурних символів цього місця, та й всієї Гуцульщини. Однак широкому загалові мисткиня й досі мало відома. Параска створила власний мікрокосм, що існує на межі правди й вигадки, де реальне так тісно переплелося з містичним, що годі їх розділити. Її життя — тяжкий шлях випробувань, зокрема і 10 років радянських таборів за допомогу УПА. На цьому шляху Парасці вдалося не зрадити віри в людей, сповідувати філософію любові, і навчитися мандрувати, не виїжджаючи з села, завдяки творчості. 

Подолання гравітації — процес, що суперечить законам природи, ламає існуючі правила. Це пошук альтернативних способів буття, поза межами звичного кола та соціальних стереотипів. Виставка має на меті показати життєвий шлях Параски Плитки-Горицвіт, її формування як мисткині, творчу багатогранність, відстоювання власної ідентичності за умов соціально-політичного тиску.

Коли Параска повернулася з табору, багато хто з місцевих мешканців уникав контактів із нею, щоб не наражатись на реакцію радянської системи. Та попри те, що життя в селі диктувало власні правила й норми поведінки, мисткиня обрала шлях самореалізації, пізнання, віри та просвітництва. Набутий життєвий досвід вона втілювала у своїх рукотворних книжках та малюнках. А знання та контакти, отримані в таборі, сформували Парасчине сприйняття реальності та широке коло спілкування, що виходило далеко за межі села. 

Вивчаючи матеріали з архіву Параски Плитки-Горицвіт, простежуємо шлях випробувань: спомини про примусові роботи в Німеччині, згадка про допомогу УПА, а відтак — арешт і майже 10 років ув’язнення; після повернення — адаптація до нових радянських реалій, пошук однодумців і спілкування з односельцями через процес фотографування, створення власного каналу інформації та натхнення — листування з інтелігенцією з різних міст та знайомими з табору. Її побутове життя було невіддільним від щоденної творчості, ідеї народжувались у вирі всеохопної цікавості, під впливом прочитаних книжок, почутих історій, з газетних новин і з листів. Параска знала ціну часу, тож  збереження та передача знань через мистецтво мали для неї особливе значення.

У своїй творчості Параска Плитка-Горицвіт вдало поєднувала різні форми та підходи до фіксування реальності й навколишнього світу — від традиційного книговидання до новітніх медіа — фотографії та експериментів із друком та оформленням творів. В її роботах поєднано регіональні традиції та нові актуальні знання про космос, політику, далекі країни.

Уже по смерті Параски, її творчість набуває самостійного життя. Сприйняття її доробку трансформується в контексті сучасних змін, відкриваються нові грані прочитання текстів та візуальних образів, набувають цінності забуті твори. Завдяки сучасному осмисленню постаті Параски Плитки-Горицвіт, її творчість набуває актуальності для сьогодення, а надто — для нинішнього урбанізованого суспільства.

Виставка «Подолання гравітації» в Мистецькому арсеналі — це подорож світом духовних образів, казкових текстів, етнографічних записів, вигаданих ландшафтів і документальних фотографій.  

 

Юлія Ваганова

заступниця генеральної директорки Мистецького арсеналу з музейної та виставкової діяльності

«Ідея проекту народилася зі світлини Параски. Стало зрозуміло, що зображена людина не вписується у звичні рамки і традиційну уяву про художницю з Карпат.Переплетення реального та міфічного, живопису й текстів, графіки й фотографій у її творчості захопило команду, водночас викликавши багато дискусій – як описати «явище» Параски? Напевно, це можна назвати концептуальним примітивізмом, хоча це все одно не дасть вичерпного визначення.» 

Ольга Мельник

керівниця відділу музейної справи Мистецького арсеналу

«Розповідь про Параску Плитку – це небуденна історія відчайдушної людини, яка діє всупереч обставинам. Актуальний сюжет про збереження її спадщини – оповідь про диваків, які, не очікуючи схвалення чи офіційної підтримки, збирали докупи її твори, ремонтували хату, організовували виставки. Але вимальовується реальна перспектива фізичної втрати окремих робіт і розпорошення цілісної мистецької колекції. Врятувати ситуацію могла б негайна комплексна музеєфікація спадщини Параски Плитки-Горицвіт. Важливо, що це має бути здійснено в Криворівні – так визначила сама мисткиня, яка воліла, аби її творчий доробок завжди залишався в рідному селі»

Катерина Радченко

кураторка експозиції

«З першого погляду роботи Параски видаються наївними та простими. Але коли розкладаєш весь її творчий доробок, то бачиш його багатогранність, глибокі ідейні зв’язки між сюжетами і реальністю та сформовану, самобутню авторку. Саме такий підхід ми спробували реалізувати на виставці – показати цілісність архіву та авторки.

Робота з її архівом – це мандри за горизонт звичного сприйняття світу. Щоденна рутина поглинає наші мрії та фантазії, а роботи Параски Плитки-Горицвіт повертають до цього сміливого світу ідей, де починаєш вірити, що все можливо.»

Катерина Бучацька

співавторка ідеї виставки

«Коли я вперше потрапила до хати Параски Плитки-Горицвіт, одразу з’явилось розуміння, що сталося щось важливе. Це була справжня Зустріч. І от, через 4 роки праці, нарешті, наша команда може розділити з глядачем радість від знайомства з Параскою, котре може статися через всі ті речі і твори, якими ця людина неустанно себе оточувала, даруючи красу.»

Інга Леві

співавторка ідеї виставки

«Влітку 2015-го ми з Максимом Руденком вперше потрапили до хати Параски Плитки-Горицвіт і не змогли залишитись байдужими. Був конкретний момент — в останній день нашого перебування у Криворівні Максим Руденко сказав, озвучивши і мої думки: «Хочеться якось віддячити цьому місцю».

Так почалась історія відкриття фотоархіву Параски Горицвіт.»

Максим Руденко

співавтор ідеї виставки

«На мою думку, Параска Плитка-Горицвіт є втіленням вільної людини. Вона була вільною від соціуму, від тогочасних норм і правил, і не обмежувала себе у пошуках нового: у житті, у собі, у мистецтві. Найточніший образ для розуміння Параски — це політ. А радше, щоденне подолання гравітації, задля того, щоб відірватись від Землі. Політ — це сміливість. Параска вчить нас бути сміливими на шляху пошуку себе.»

Команда

  • Організатори:

    Мистецький арсенал
    Український МІМ центр
    Агенція регіонального розвитку Івано-Франківської області
    Ідея проекту і дослідження:
    Катерина Бучацька
    Інга Леві
    Максим Руденко
    Олександр Чайка
    Музеєфікація спадщини:
    Ольга Мельник
    Оленка Оногда
    Ганна Човник
    Управління проектом:
    Юлія Ваганова
    Анна Погрібна
    Андрій Светільніков
    Кураторка експозиції:
    Катерина Радченко
    Архітектурне рішення і відеоінсталяції:
    Сергій Петлюк
    Графічний дизайн:
    Лєра Гуєвська
    Ганна Соловей
    Алла Сорочан
    Технічний директор:
    Сергій Діптан
    VR:
    Микола Базаркін
    Денис Овчар
    Музика:
    Святослав Луньов
    Освітня програма:
    Ольга Клебанська
    Світлана Цуркан
    Координація в Івано-Франківській області:
    Мар’яна Заклінська

  • Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду:

     

    Український культурний фонд – державна установа, створена з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

  • Партнери проекту:

    Громада села Криворівня
    Літературно-меморіальний музей Івана Франка, с. Криворівня
    Музей-садиба Михайла Грушевського, с. Криворівня
    Музей шістдесятництва, м. Київ
    Галузевий державний архів Служби безпеки України

    Подяка:

    Усім мешканцям села Криворівня

    Наталці Довгій

    Іллі Жекалову

    Тетяні Жекаловій

    Михайлу Завальному

    Миколі Куріну

    Іллі Павельцю

    Тетяні Тамборовській

    Оксані Чемирис

Партнери


Архів