Виставка «Футуромарення: Україна і авангард» у музеї FeliX Art & Eco Museum (Бельгія)Про Нас

Виставка «Футуромарення: Україна і авангард» у музеї FeliX Art & Eco Museum (Бельгія)

17 березня в Дрогенбосі (Бельгія) відкривається виставка «Футуромарення: Україна і авангард».

Проєкт реалізовано Музеєм сучасного мистецтва FeliX Art & Eco Museum та Мистецьким арсеналом у партнерстві з Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України, Національним художнім музеєм України, Художнім музеєм міста Дніпра, Харківським літературним музеєм, Довженко-Центром, Національним науково-дослідним реставраційним центром України, Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України, Харківським приватним музеєм міської садиби, Львівським музеєм історії релігії, Валентиною Костюковою та Тетяною Карою-Васильєвою.

Основою експозиції є дослідження в межах проєкту «Футуромарення», який здійснений Мистецьким арсеналом у 2021-2022 роках.

В оновленій версії куратори Ольга Мельник, Ігор Оксаметний і Вікторія Величко прагнули описати мистецьку візію майбутнього, що була народжена на українському історичному ґрунті 1910-1920-х років, в контексті сучасних подій. Зокрема особливий наголос був зроблений на апропріацію мистецьких практик авангарду російською культурою, а також на наслідках російської збройної агресії для спадщини українського модернізму.

«“Футуромарення” перетворилося на серію проєктів: Мистецький арсенал у Києві — KUMU в Естонії, а тепер — FeliX Art & Eco Museum у Бельгії. Масштабуючись, “Футуромарення” щоразу змінюється, проте залишається розповіддю про Україну. Ми пропонуємо глядачеві не лише естетичну насолоду, але й нагоду для власного дослідження, джерелом якого є арт-об’єкти, занурені в історичний контекст. Це розмова про те, як мистецька форма, сюжети й тематика творів формувались під впливом соціальних і політичних чинників. Такий фокус обумовлений обставинами: російська агресія проти України лише увиразнює таку залежність. Ми воліли би створювати цю виставку за інших обставин, але агресор не залишає можливості для “чистого мистецтва”. Водночас кожен новий проєкт за кордоном створює безпекові можливості для нашої культурної спадщини і фактично дорівнює евакуації. Таким чином у межах нашої виставки одразу 100 визначних творів упродовж півроку перебуватимуть у безпеці. Дякуємо за таку можливість бельгійським партнерам — FeliX Art & Eco Museum. Як і для нас, ця виставка є для них новим, дещо екстремальним, досвідом. Ми дуже цінуємо цю солідарність і надану можливість говорити про Україну. У подальшому дуже сподіваємося на поглиблення і масштабування нашої взаємодії», — коментує співкураторка виставки Ольга Мельник.

Експозиція складається зі 100 оригінальних творів живопису та графіки, серед яких книжковий дизайн та сценографія. Відвідувачі зможуть побачити роботи знаних українських митців Давида Бурлюка, Олександри Екстер, Вадима Меллера, Віктора Пальмова, Василя Єрмилова. Експозицію доповнюють документальні матеріали та відеоінсталяції «Поезомалярство» та «Наші 1920-і розстріляні у 2020-і».

Виставка у Бельгії триватиме до 8 вересня 2024 року.

Куратори: Ольга Мельник, Ігор Оксаметний за участі Вікторії Величко.
Дизайн експозиції: Лєра Гуєвська.
Графічний дизайн: Костянтин Марценківський.

Раніше виставка «Футуромарення: Україна і авангард» була представлена у Художньому музеї KUMU у Таллінні (Естонія).