Прем’єра радіодрами-переможниці конкурсу «Радіодрама UA/UK»Про Нас

Прем’єра радіодрами-переможниці конкурсу «Радіодрама UA/UK»

24 січня о 21:00 в ефірі Українського радіо відбудеться прем’єра радіоп’єси «Голос», що перемогла у британсько-українському конкурсі «Радіодрама UA/UK».

Переможницею конкурсу «Радіодрама UA/UK» стала літературознавиця, журналістка, викладачка Києво-Могилянської академії та письменниця Ірина Борисюк, яка отримала винагороду — 25 тисяч гривень. Її радіоп’єса «Голос» розкриває любовний трикутник між жінкою, штучним інтелектом та його творцем. У постановці п’єси взяли участь актриса і телеведуча Римма Зюбіна та учасник гурту «Кому Вниз» Андрій Середа.

Конкурс, організований Мистецьким арсеналом, Британською Радою та Українським радіо, є складовою програми з розвитку радіодрами в Україні, – жанру, якому бракувало належної уваги з радянських часів. Проте 192 сценарних заявки, отриманих на конкурс з усіх регіонів України, свідчать про його великий потенціал. Сприятиме розвитку жанру радіодрами освітня частина програми, яку провели експерти з Великої Британії —  країни, яка є найбільшим виробником радіопостановок у світі(1). Так, 10 фіналістів конкурсу пройшли тренінг із сценарної майстерності від британської авторки радіоп’єс для BBC Radio 3 і Radio 4 Франсес Бірнз. А працівники українських радіостанцій мали змогу відвідати технічний тренінг з радіорежисури від радіорежисера Метта Томпсона із британської продакшн-компанії Rockethouse.

Освітній та конкурсний компоненти програми «Радіодрама UA/UK» дали поштовх до осучаснення спадку «театру перед мікрофоном» ХХ сторіччя та заклали фундамент для створення в Україні радіовистав нової якості.

«Найбільшим призом цього конкурсу я вважаю не так грошову премію, як можливість відвідати майстер-класи. Жанр радіоп’єси надихнув мене створити безтілесного персонажа, що мав би тільки голос. Він міг бути містичним, як «Фауст» Гете, чи існувати в сучасному світі високих технологій. В результаті три персонажі п’єси – штучний інтелект, його творець та жінка – склали любовний трикутник», — ділиться враженнями Ірина Борисюк, переможниця конкурсу «Радіодрама UA/UK».

«На конкурс рукописів ми отримали буквально кілька робіт від «визнаних» літераторів, трохи більше від драматургів, а от журналістів, амбітних філологів, та й просто тих, для кого творче письмо – це хобі, виявилося значно більше. І це добре – власне, й Радіодрама є жанром, розрахованим на якнайширшу аудиторію слухачів; то чому б і колу авторів не бути широким?», — коментує Оксана Щур, кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу.

«Радіодрама UA/UK» — не лише конкурс радіоп’єс, але й широка фахова програма, яку ми сконцентрували довкола вдосконалення письменницької майстерності та технічних аспектів виготовлення радіовистав. Ми сподіваємося, що досвід британських експертів приверне увагу українських професіоналів до нових можливостей створення якісного аудіопродукту, зокрема радіовистав, які користуються популярністю у всьому світі», – коментує Даша Стокоз, менеджерка літературної програми Британської Ради в Україні.

«Проект «Радіодрама UA/UK» без перебільшення можна назвати однією з найважливіших подій у житті UA:Радіо Культура 2018 року. Наша команда дуже мобілізувалася і під час читання конкурсних текстів, і під час навчання на тренінгах, і під час роботи над постановкою. Дуже корисним виявився саме освітній компонент, організований Британською Радою. Команда тих, хто на Суспільному працює над радіопостановками, дуже надихнулася новими підходами – настільки, що спробувала застосувати нові прийоми вже в роботі над радіодрамою «Голос», яка здобула першу премію на конкурсі», —  зазначає Ірина Славінська, продюсерка UA:Радіо Культура.

Українське радіо також відзначило п’єси Яни Коструліної «Сьома хвилина» та Юлії Ємець-Доброносової «Три хвилини слави». Ці тексти, а також «Четвертий варіант» Артура Закордонця та «Палата №7» Дмитра Тернового теж стануть радіовиставами та прозвучать в ефірі Українського радіо.

Прем’єру п’єси «Голос» можна послухати на хвилях Українського радіо або онлайн на сайті чи мобільному додатку suspilne.radio.
Щодо організації інтерв’ю звертайтеся до менеджера з комунікацій Британської Ради в Україні, Ганни Казимирової: [email protected]

Ірина Борисюк — кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», завідувачка відділу публіцистики журналу «Однокласник». Авторка понад 50ти літературознавчих публікацій, посібника для студентів філологічних спеціальностей, кількох десятків оповідань для підлітків.
Національний культурно-мистецький та музейний комплекс (НКММК) «Мистецький арсенал» є флагманською українською інституцією культури, яка покликана сприяти модернізації українського суспільства та інтеграції України до світового контексту, спираючись на ціннісний потенціал культури. Синтез та розвиток сучасного мистецтва, нової музики, театру, літератури та музейної справи відбувається через виставкові проекти та діяльність напрямів-лабораторій. Таким чином, різні мистецтва розвиваються і збагачують одне одного, а художні й професійні спільноти знаходять точки перетину і взаємного підсилення. Також Мистецький арсенал виступає платформою взаємодії зі світовою культурною спільнотою через спільні культурні проекти.
Британська Рада — міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв’язків та освітніх можливостей. Ми сприяємо дружному діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах. Ми робимо це за допомогою позитивного внеску у Велику Британію та країни, з якими співпрацюємо, — змінюючи життя, створюючи можливості, налагоджуючи зв’язки та довіру. Ми працюємо в більш ніж 100 країнах світу у сферах мистецтва та культури, англійської мови, освіти та громадянського суспільства. Минулого року ми взаємодіяли з понад 75 мільйонами людей та охопили 758 мільйонів людей онлайн, трансляціями та публікаціями. З 1934 року ми є британською благодійною організацією, діяльність якої регулюється Королівською хартією і державними органами Великої Британії.
«Українське радіо» — радіоплатформа суспільного мовника України Національної суспільної телерадіокомпанії. Радіо мовить з 1924 року і є одним із найстаріших радіомовників світу. «Українське радіо» мовить на трьох каналах: Першому — розмовному новинному суспільно-політичному, Другому — молодіжному музично-розмовному радіо «Промінь», Третьому — мистецько-просвітницькому радіо «Культура» та має редакції програм англійською, німецькою, румунською та російською мовами. Радіо «Культура» — єдина радіостанція України, яка працює у жанрі радіодрами. Щороку в ефір виходять 215 випусків радіотеатру («Театр перед мікрофоном», радіопостановки, радіотрансляції театральних вистав).