Прем’єра археологічної опери Chornobyldorf у Мистецькому арсеналіПро Нас

Прем’єра археологічної опери Chornobyldorf у Мистецькому арсеналі

31 жовтня та 1 листопада у Мистецькому арсеналі відбудеться прем’єра археологічної опери Chornobyldorf, композиторів формації  NOVA OPERA Романа Григоріва та Іллі Разумейка. Подія відбувається в рамках перформативного проєкту CHORNOBYLDORF, що стартував  презентацією  Антропологічного музею Чорнобильдорф й «Конференції Кінців» на початку жовтня.

Назва проєкту Chornobyldorf (Чорнобильдорф) – поєднання топонімів  та історії Чорнобильської та Цвентендорфської АЕС. Це окремий світ, у якому переплетені реальність і бачення того, як цю реальність зможе для себе реінтерпретувати і реконструювати суспільство далекого майбутнього, що існуватиме впродовж XXII–XXVIII століть.

Археологічна опера Chornobyldorf  в семи новелах розкаже про  нащадків людства, що вижили після серії катастроф. Вони опиняються у пост-суспільстві, світі після смерті капіталізму, опери та філософії. Мандруючи поміж руїнами атомних станцій, закинутих церков, театрів та галерей, вони намагаються відтворити втрачену цивілізацію за допомогою археологічних перформансів-ритуалів. Опера інтегрує фольклор Дніпро-Дунайського басейну (від Полісся до Адріатичного узбережжя Боснії) із мікротональною музикою та деконструйованими цитатами класично-романтичної епохи. Тут буде задіяно алгоритмічне фортепіано Rhea-player австрійського винахідника Вінфріда Рітча та інші нетипові та препаровані традиційні інструменти: мікротональна бандура та цимбали, альпійська цитра, гуслі, кантеле, морін хуур (монгольська народна двострунна віолончель).

Репетиції опери у Мистецькому арсеналі. Фото Артема Галкіна

Разом з композиторами над постановкою працюють хореографиня Христина Слободянюк, художниця Катерина Маркуш (створення костюмів), знімальна група у складі операторів Дениса Мельника, Анни Сороколет та звукорежисера Андрія Нідзельського. Серед артистів перформансу: Сусанна Карпенко,  Олексій Заєць, Марічка Штирбулова, солісти формації NOVA OPERA: Анна Кірш, Мар’яна Головко, Андрій Кошман, Руслан Кірш та Андрій Надольский, мультиінструменталіст Ігор Завгородній, танцівниця Марія Потапенко.  Особливі ролі у перформансі відіграють легендарний український поет Юрій Іздрик, та австрійська актриса Анн Беннент (через другу хвилю коронавірусу вона з’явиться у виставі у вигляді відео-аватару). 

Вартість квитків — 500 гривень. Тривалість вистави — 2 години.
Квитки можна купити за посиланням.
Обмеження: 18+ (У виставі використовуються різні костюми, в тому числі оголені тіла).
Кількість місць обмежена у зв’язку з карантинними заходами.


Міжнародний оперний проєкт  Chornobyldorf («Чорнобильдорф») створюється за підтримки Українського культурного фонду. Проєкт підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи. Співорганізатор проєкту —  Мистецький арсенал. 

Історія роботи над оперою почалася із експедиції до Цвентендорфу на Дунаї, містечка, що розташоване в 50 кілометрах на захід від Відня. У 1978 році тут була побудована потужна атомна станція, яка через масові протести екологів та національний референдум так і не запустилася, перетворившись на величезне «інвестиційне склепіння» та технологічний музей 70-х років.
За вісім років, у 1986-му, в українському Поліссі вибухнула атомна катастрофа, яка розділила світ та історію людства на «до» та «після» Чорнобилю. Обидві атомні станції, Цвентендорфська та Чорнобильска, перетворилися із активних техногенних об’єктів на анти-утопічні археологічні монументи, бетонні символи атомної історії, що відображають разом з тим цілі епохи: демократію в Австрії / Центральній Європі та радянський тоталітаризм в Україні / СРСР.