Архівування мистецтва в часи війни. Навіщо ми це робимо?Про Нас

Архівування мистецтва в часи війни. Навіщо ми це робимо?

У четвер, 28 липня 2022 року, о 18:00 відбулася онлайн-розмова «Архівування мистецтва в часи війни. Навіщо ми це робимо?». Розмова є частиною програми проєкту «Україна в огні» — художньої ініціативи від Лабораторії сучасного мистецтва «Мала галерея Мистецького арсеналу». 

Після початку повномасштабного вторгнення Росії багато культурних ініціатив скерували свою діяльність на вирішення нагальних логістичних проблем, збереження культурної спадщини, залучення джерел фінансування та волонтерство. Багато з цих дій стали безпосередньою реакцією на те, що відбувається тут і зараз; те, що потребує негайного вирішення.

Після «першої хвилі» першочергових дій постали нові виклики: куди прямувати далі і що можна робити в ситуації війни? Однією з відповідей стало архівування — метод, який дозволяє збирати та вибудовувати структури, зберігати, популяризувати та бачити взаємозв’язки між різними постатями і методами в ситуації непевності. Видається, що через архівування люди намагаються по крихтах зібрати самих себе, структурувати свої почуття, подолати фрустрацію. А також — з більш прагматичною метою — зробити українське мистецтво більш видимим для закордонної культурної спільноти.

Протягом розмови говорили про мотивації та методи, якими керуються дослідники та дослідниці, що збирають мистецтво; як вони планують розвивати свої проєкти і, взагалі, навіщо архівувати мистецтво в часи війни?

Спікерами події стали:

  • Галина Глеба — мистецтвознавиця, дослідниця українського мистецтва та фотографії другої половини XX століття. Співкураторка проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів» при ГО Музей сучасного мистецтва;
  • Максим Горбацький — куратор, дослідник. Співкуратор міжнародної онлайн-платформи про українську фотографію «Ukrainian. Photographies»;
  • Жанна Озірна — кінорежисерка та сценаристка. У 2010-2012 роках працювала у Центрі сучасного мистецтва випусковою редакторкою онлайн-видання Korydor. Нині працює над своїм повнометражним дебютним фільмом Нижній горизонт, який досліджує тему колективної пам’яті;
  • Анна Потьомкіна — кураторка галереї «Асортиментна кімната», членкиня «Іншої Освіти».

Модераторка — Наташа Чичасова, кураторка та дослідниця, співробітниця відділу програм сучасного мистецтва в Мистецькому арсеналі.