Україна в огніЛабораторії

Україна в огні

Проєкт «Україна в огні» — це художня ініціатива, спрямована на документування та поширення сучасного українського мистецтва, що осмислює війну в Україні з 2014 року і до сьогодні, в часи повномасштабного російського вторгнення у 2022 році.


Основою проєкту є онлайн-платформа — архів художніх висловлювань, із профайлами митців та мисткинь, а також можливістю публічного поширення їх творів. Важливим інструментом поширення для нас є також проведення та участь в акціях, інтервенції в публічні простори різних міст Європи. Ці публічні дії не тільки дозволяють зробити видимим український досвід, а й створюють мережу солідарності, спротиву та підтримки для всіх, хто протистоїть російській агресії.

САЙТ ПРОЄКТУ «УКРАЇНА В ОГНІ»
Ніна Савенко. Із серії Fire
Юрій Іванцик. Без назви

Проєкт розпочався в перші тижні повномасштабного вторгнення, як обсесивне бажання збирати все, що так чи інакше відображає події в Україні і дає можливість поширити цей досвід серед якомога більшої кількості людей. Із цим запитом ми звернулись до культурної спільноти, що поділилася з нами своїми висловлюваннями. Згодом, проєкт набув більш сфокусованої рамки через включення до архіву робіт, створених з 2014 року (після анексії Криму та окупації частини територій Донецької і Луганської області) — з метою підкреслити тяглість війни, трансформацію художньої мови і актуалізацію висловлювань, що у новій реальності війни набувають ширших можливостей для прочитання.

У час повномасштабного вторгнення, багато художників та художниць свідомо відмовились від художньої практики, вдались до перегляду і трансформували свою мову, звертаються до колективних практик або ретельно документують крихку реальність довкола себе. Архів дозволяє оприявнити ці трансформації та досвіди, побачити спроби перезбирання мови, видозміни художнього висловлювання. Ми усвідомлюємо, що архів є ієрархічною структурою, оскільки має під собою суб’єктивний вимір відбору. Виходячи з цього, архів не може бути вичерпним і всеосяжним. У самому його існуванні та суб’єктивності закладена порожнеча, яка також має свою потенційність — пошук того, чого немає в архіві і з яких причин. Але, в той же час, архів може стати підґрунтям для розмови, випрацьовування спільного знання, що розширює його межі і звільняє від ієрархічності через множинність поглядів і інтерпретацій того, хто споглядає архів.


Аліса Гоц. Stop War

Назва «Україна в огні» відсилає до однойменної кіноповісті Олександра Довженка. Цей потужний образ України і її історії є трансгресивним та впізнаваним. На думку одразу спадають палаючі шини Майдану 2014 року, Волинська трагедія та повстання часів Другої світової війни, революційні події національно-визвольних змагань 1917–1921 років та ще безліч інтуїтивних ланцюгів, продукованих колективним несвідомим. Звернення до образу вогню можна побачити й у творах митців та мисткинь, що почали створювати в перші тижні повномасштабного вторгнення Росії та з 2014 року в цілому. У них вогонь був як прямим руйнуючим образом — горінням, так і символом незламності і готовності до боротьби. Попри амбівалентність постаті Довженка в українській історії через його стосунки з радянською владою, його життєвий шлях показує як саме особистий вибір «загравання» з ідеологією здатне «опалити» — позбавити привілеїв і призвести до гонінь. За збігом обставин, те, що “опалило” Довженка, стала саме кіноповість «Україна в огні». Ця історія ще раз нагадує нам про неможливість існування нейтрального художнього висловлювання та постаті автора поза контекстом. З іншого боку, нові конотації та реалії, якими обростає метафора «Україна в огні», дозволяє відкрити потенціал для деколоніального перезбирання цього образу та постаті Довженка, та почати болючу розмову про власне минуле, від якого неможливо відвернутися або закрити очі.

Kinder Album. Із серії War Album

У довготривалій перспективі проєкт буде працювати в трьох вимірах:

  • Онлайн-платформа, що складається із зібраних творів художників_ць, біографічної довідки, авторського коментаря до роботи та контактів автора_ки. Ця візуальна платформа має на меті працювати не тільки як архів висловлювань, а й надавати можливість для закордонних колег по всьому світу досліджувати різні творчі практики українських художників і художниць та запрошувати їх до участі у своїх проєктах.
  • Зін, що має на меті розширити розуміння українського контексту через аналітичні статті про використання російської культури як інструменту пропаганди, часто прихованої, волонтерську діяльність низових ініціатив, що діють в Україні для підтримки культурної спільноти та вирішення кризових гуманітарних проблем, а також особисті історії про переживання війни культурних працівників та працівниць.
  • Публічні події та акції. Роботи художників можуть використовуватися на мітингах по всьому світу. Через публічні акції та платформу проєкт сприяє зміцненню мережі підтримки між різними закордонними інститутами та дослідниками, що мають зацікавлення у співпраці та підтримці українського художнього середовища.

Ми сподіваємося, що проєкт «Україна в огні» через художні висловлювання матиме терапевтичний ефект на його учасників та аудиторію й буде спроможним символізувати змістову дегуманізовану прірву, в якій ми всі опинились у цей час. Проєкт залучає до співпраці незалежних дослідників та дослідниць, культурних менеджерів та менеджерок з метою підтримати їх, зокрема фінансово. Наразі проєкт діє на волонтерских засадах і працює з різними представниками та представницями культурної спільноти, що зацікавлені у подальшому розвитку проєкту.

Проєкт «Україна в огні» звертається до світової спільноти із закликом не мовчати! Ми маємо разом знайти нову мову для тих, хто кричить від болю!

Наші партнери:
Розробку сайту ukraineablaze.art підтримано Міжнародним фондом допомоги організаціям, що здійснюють свою діяльність у сфері культури й освіти, на 2021 рік Федерального міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина, Goethe-Institut та інших партнерів.

Над проєктом працюють:
Наталія Андрєєва
Поліна Байцим
Валерія Бураджиєва
Андрій Мирошниченко

Кураторка — Наташа Чичасова

Якщо Ви маєте уточнення, питання або пропозиції до співпраці, надішліть свій запит на пошту: [email protected]

Проекти