Археологічні знахідки Мистецького арсеналу — в колекції одягу від byMeПро Нас

Археологічні знахідки Мистецького арсеналу — в колекції одягу від byMe

Археологічні знахідки, виявлені в результаті досліджень на території Мистецького арсеналу, стали основою нової колекції одягу та аксесуарів від бренду byMe, яка була реалізована в колаборації з Мистецьким арсеналом.

Рефлексія на тему археології вперше надихнула українських дизайнерів на створення цілісної колекції одягу. Мистецькі рішення, проявлені в цих артефактах — колишніх предметах побутового вжитку — після віднайдення та музейного зберігання в новий спосіб повертаються в щоденний побут, знайомлять із видатними явищами української культури і стимулюють творення нових мистецьких форм.

«Команда ByMe розробляла ескізи та втілювала їх у готові моделі в тісній співпраці з нашою командою, враховуючи бачення та експертизу фахівців Мистецького арсеналу. Це цінний спільний досвід, внаслідок якого виграють усі: від творців та дослідників колекції — до майбутніх покупців одягу. У межах таких колаборацій втілюються проєкти, що сприяють не лише популяризації колекції Мистецького арсеналу, яку під час війни ми не можемо експонувати в нашому просторі, але й в цілому українська культурна спадщина, яка стає доступна дедалі ширшій аудиторії», — коментує арт-директорка Мистецького арсеналу Лера Гуєвська.

У колекції одягу від дизайнерів бренду byMe, що була створена на основі археологічної колекції Мистецького арсеналу, представлені унікальні елементи музейних експонатів — від кольорів до специфічних форм. Під час розкопок у 2005-2009 роках на території Мистецького арсеналу було виявлено багатошаровий комплекс, унікальність якого полягає у розмаїтті хронологічних компонентів: від найбільш ранніх (ХІ–ХІІ ст.) до найновіших (ХІХ-ХХ ст.). Через ці археологічні артефакти можна простежити розвиток цієї місцевості практично безперервно упродовж майже тисячі років.

«Археологічні знахідки з території Арсеналу — чисельні та різноманітні. У більшості це кераміка: гончарний посуд різних типів, пічні кахлі, іграшки тощо. Вагому частину колекції становлять вироби з гутного скла. До числа унікальних можна віднести чотири кістяні шахові фігурки ХV–ХVІ ст. Знайдені предмети мають не лише утилітарне призначення, але формами й технікою виконання становлять не лише історичну, але й мистецьку цінність. Водночас споруда Старого арсеналу є пам’яткою архітектури, під час зведення якої вперше використали жовту київську цеглу. Її виготовляли з місцевої зеленої глини, яка набувала під час опалення бурштинового відтінку. Пізніше її використання сформувало особливий для Києва стиль, коли цегла використовувалась не лише як будівельний, але й як оздоблювальний декоративний матеріал», — коментує Ольга Мельник, керівниця відділу музейної справи, кураторка колекції та міжмузейних виставкових проєктів Мистецького арсеналу.

За словами засновників бренду byMe, спільна колекція присвячена Мистецькому арсеналу. Команда byMe вивчала його історію та її прояви в артефактах в різні періоди його існування. Важливо було також дослідити археологічні знахідки, що стали основою для змістовних деталей на речах. За експертної підтримки й забезпечення доступу до потрібних матеріалів від Мистецького арсеналу, команді бренду вдалося розробити концепцію триєдности «М»: об’єднання трьох етапів розвитку Мистецького арсеналу, які були позначені як «монастир», «мілітарі» та «мистецтво».

Нова колекція бренду byMe уже доступна тут.

Невдовзі колекція буде доступна і в Музейній крамничці Мистецького арсеналу (м. Київ, вул. Лаврська, 12).

Археологічна колекція Мистецького арсеналу доступна в електронній версії каталогу колекції Мистецького арсеналу, що супроводжується дослідженнями окремих частин зібрання та їх провенансу. Завдяки особистому досвіду авторів, які в різний час долучалися до формування та вивчення колекції, простежується історія становлення та інституційна еволюція Мистецького арсеналу. Видання створене за фінансової підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.


byMe — український бренд одягу, що має за місію закохувати в українське. Для цього команда byMe щоразу обирає нову тему для колекцій: кожна з них покликана знайомити з українською культурою й історією. Тому одяг, взуття й аксесуари byMe — це речі, наповнені сенсами. Їх утілюють у невеликих, але надважливих змістовних деталях. Так byMe вже розповіли колекціями про Тараса Шевченка як художника, орнаментику Волині, косівську кераміку, театр «Березіль». Також бренд byMe неперервно підтримує ЗСУ, зокрема благодійними колекціями.