Мистецький арсенал презентує електронний каталог колекціїПро Нас

Мистецький арсенал презентує електронний каталог колекції

Відтепер познайомитися з колекцією Мистецького арсеналу можна в онлайн-форматі.

Колекція Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» формувалася упродовж майже двох десятиліть, з часу заснування Музею як окремого підрозділу в структурі комплексу в 2007 році. Нині вона нараховує 9081 музейний предмет. Пошуки інституційної ідентичності відбувалися паралельно із змінами у пріоритетах колекціонування, що безумовно вплинуло і на зміст музейного зібрання. До нього належать: археологічні знахідки, отримані під час розкопок у межах сучасного Мистецького арсеналу; твори історичного авангарду; актуального експериментального формату, які пропонують сучасні митці; а також побутові речі, боністика, фалеристика, нумізматика, зразки сакрального мистецтва та культові речі тощо.

Війна внесла свої корективи та обмеження. В умовах, що склалися, важливим елементом безпеки, разом із фізичним збереженням творів мистецтва та археологічних знахідок, стало оцифрування колекції. Створення електронного каталогу набуло пріоритетного значення для команди Мистецького арсеналу.


«У цій збірці ви прочитаєте про різноманітні аспекти колекціонування: від формування археологічної частини колекції, яка є результатом наукових пошуків безпосередньо на території Арсеналу, до опису сегменту сучасного мистецтва, яке цілеспрямовано збирає та зберігає інституція. Ми також спробували підсумувати наявні в команді Мистецького арсеналу дискусії про ту роль, що її може відігравати в українській культурі музей сучасного мистецтва, а це, своєю чергою, дає розуміння, як саме колекція може розвиватися надалі.

Ми представляємо це видання на тлі досвіду, який українським музейним інституціям принесла російська війна проти України. Зокрема, про те, яку вагу та значущість має кожна українська колекція і скільки самовідданості конкретних людей потрібно для її збереження за часів загрози й небезпеки. Але також і про те, — і, можливо, це навіть вагоміше — наскільки музейні зібрання є важливими для збереження пам’яті про самих себе і навколишній світ, як вони визначають колективну ідентичність суспільства, про що свідчать і як протистоять спробам анігіляції окремих людей і цілих народів», — зазначає генеральна директорка Мистецького арсеналу, Олеся Островська-Люта.

Видання містить каталог мистецької та археологічної частини колекції Мистецького арсеналу та супроводжується статтями, де представлені дослідження окремих частин зібрання, їхнього провенансу. Завдяки особистому досвіду авторів, які у різний час долучалися до формування та вивчення колекції, простежується історія становлення та інституційна еволюція Мистецького арсеналу.

Для мистецтвознавців, музейників, істориків, археологів, культурологів та всіх, хто цікавиться українською культурною спадщиною.

Видання створене за фінансової підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. goethe.de