Конкурс радіоп’єси «Радіодрама UA/UK»Лабораторії

Конкурс радіоп’єси «Радіодрама UA/UK»

Про проект «Радіодрама UA/UK»
«Радіодрама UA/UK» — це професійна програма подій, розроблених Мистецьким арсеналом, Британською Радою та Українським радіо, покликаних сприяти розвитку жанру радіодрами в Україні.
Перші радіодрами в Україні датовані 1930-ми роками, коли радіомовлення поряд із літературою було потужним інструментом пропаганди. У Радянському Союзі радіопостановки називалися «театр перед мікрофоном» і відбувалися спершу у прямому ефірі, а згодом йшли у записі. Проте зараз у жанрі радіодрами, який вважається нетрендовим, майже не працюють молоді українські письменники, а нові роботи створюються без урахування світових тенденцій. Наразі в Україні найчастіше роблять інсценізації за мотивами художньої прози.

Програма проекту «Радіодрама UA/UK» включає в себе конкурс оригінальних радіоп'єс та можливості для удосконалення професійних компетенцій українських драматургів, продюсерів та постановників радіоп'єс. Освітній та конкурсний компоненти проекту «Радіодрама UA/UK» дали поштовх до осучаснення спадку «театру перед мікрофоном» ХХ сторіччя та заклали фундамент для створення в Україні радіовистав нової якості.

Про конкурс «Радіодрама UA/UK»
23 квітня 2018 року було оголошено спільний британсько-український конкурс радіоп’єси «Радіодрама UA/UK». Організатори конкурсу, Мистецький арсенал, Британська Рада та Українське радіо, запропонували письменникам спробувати  свої сили у жанрі радіодрами. Прийом конкурсних робіт тривав з 25 квітня до 30 червня 2018 року включно. Перед подачею своїх робіт, учасникам пропонували познайомитись із порадами з написання радіоп’єс від BBC World Drama.
Для участі у конкурсі необхідно було заповнити онлайн-форму та додати до неї текст і синопсис п’єси. За умовами конкурсу радіоп’єса мала бути написана українською мовою обсягом до 20 тисяч знаків із пробілами. Конкурс передбачав постановку й прем’єру п’єси-переможниці в ефірі Українського радіо, а також грошову винагороду у розмірі 25, 000 грн для автора/ки найкращої радіоп’єси. Детальні правила участі у конкурсі можна переглянути за посиланням.

Розклад конкурсу: 
25 квітня – 30 червня 2018 року – Прийом радіоп'єс
3 вересня – Оголошення 10 фіналістів конкурсу
24 – 27 вересня – Тренінг зі сценарної майстерності від британської авторки радіоп’єс Франсес Бірнз
13 листопада – Оголошення переможця/переможниці
27 – 29 листопада – Майстерня зі створення радіовистав від британського радіорежисера Мета Томпсона
24 січня 2019 року – Прем’єра п’єси переможця/переможниці в ефірі Українського радіо

Ми отримали 192 заявки з усіх областей України. Найбільше заявок надіслали з Києва, Львівської й Київської областей. З них – 143 заявки відповідають критеріям, заявленим в умовах конкурсу. 42% авторів – чоловіки, 58% – жінки. 88% заявників/ць – жителі міст, 12% – сіл.

Журі конкурсу
Конкурсні заявки оцінювало журі, до якого увійшли представники Мистецького арсеналу, Українського Радіо, літературні та театральні експерти:

- Ганна Веселовська, театрознавиця
- Наталя Ворожбит, драматургиня та сценаристка
- Нелля Даниленко,  продюсерка радіо «Культура»
- Богдан Жолдак, письменник
- Ярослава Кравченко,  театральна продюсерка 
- Оксана Щур, кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу
- Франсес Бірнз, британська авторка радіоп’єс

3-го вересня 2018 було оголошено список фіналістів конкурсу. За результатами оцінювання журі у фінал потрапили 10 робіт авторів:

- Юлія Ємець-Доброносова, Київ, «Три хвилини слави»
- Дмитро Терновий, Харків, «Палата N7»
- Олександр Бабуров, Суми, «Кіотик»
- Віталій Перетятько, Миколаїв, «Відро в мішку»
- Артур Закордонець, с. Осламів (Хмельницька обл.), «Четвертий варіант»
- Сергій Колінько, Полтава, «Двоє»
- Олександр Вітолін, Київ, «Ворог поміж нас»
- Ірина Борисюк, Київ, «Голос»
- Оксана Маслова, Одеса, «Голоси в голові»
- Яна Коструліна, м. Таврійськ (Херсонська обл.), «Сьома хвилина»

Твори здебільшого висвітлюють тематику, актуальну для сучасного суспільства й країни: це і війна на сході України, і кризове становище суспільства, але також й особиста криза.

Освітня частина конкурсу
Освітня частина конкурсу «Радіодрама UA/UK» розпочалась з тренінгу зі сценарної майстерності для 10 фіналістів конкурсу  від британської авторки радіоп’єс для BBC Radio 3 і Radio 4 Франсес Бірнз. Майстерня Франсес Бірнз тривала 24-27 вересня 2018 року у Мистецькому арсеналі. Протягом чотирьох днів учасники майстерні працювали над своїми рукописами під її менторством та дізнавалися професійні секрети й нюанси роботи у цьому жанрі. Франсес Бірнз розпочала кар’єру практиканткою у виробничому відділі BBC Radio у 1988 році. З 2005 року вона пише художні та мемуарні радіоспектаклі для Radio 3 та Radio 4. Франсес адаптувала до драматичного жанру ковбойські фільми та класичні романи, і навіть ставила на радіо балет.

27-29 листопада у Будинку звукозапису відбулась майстерня зі створення радіовистав від радіорежисера Метта Томпсона.  Метт Томпсон – радіорежисер та продюсер із британської продакшн-компанії Rockethouse  з величезним досвідом. Він працював з акторами на вулиці, на природі та у висококласних студіях. Його мета – створити реалістичний всесвіт за допомогою акторської гри та звукових маніпуляцій. Під час майстерні Метт Томпсон розповів про особливості постановки радіоп’єс, роботи з акторами, вибору звукових ефектів, музичного супроводу, а також промотування творів серед радіослухачів. На учасників також чекали практичні вправи та робота з реальними акторами, задіяними у постановці п’єси-переможця.


Переможець конкурсу
13 листопада було оголошено переможницю конкурсу. Нею стала літературознавиця, журналістка, викладачка та письменниця Ірина Борисюк з п’єсою «Голос». Ірина Борисюк — кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», завідувачка відділу публіцистики журналу «Однокласник». Авторка понад 50ти літературознавчих публікацій, посібника для студентів філологічних спеціальностей, кількох десятків оповідань для підлітків. П’єса «Голос» – це футуристична історія, що розкриває любовний трикутник між жінкою, штучним інтелектом та його творцем.

«Я подумала – якщо це радіоп’єса, значить, одним із моїх персонажів точно має бути безтілесний голос. Відповідно, персонаж підказував логіку розвитку сюжету – це мали бути або містичні перипетії, або події, пов’язані з високими технологіями. Перемогли високі технології, бо я саме подивилася серіал «Чорне дзеркало», який мене і надихнув. Так виник перший персонаж – штучний інтелект із чоловічим голосом. Потім я подумала, що непогано було б, якби твориво і творець не просто зустрілись у площині реального часу, а й взаємодіяли між собою. Тоді я згадала «Фауста» Гете, й так з’явились ім’я у безтілесного голосу, творець штучного інтелекту і жіночий персонаж. Двоє чоловічих персонажів плюс один жіночий дорівнювали любовному трикутнику. Це вже був готовий сюжет про те, що мозок – наша найбільш ерогенна зона», – розповіла про п'єсу Ірина Борисюк.

Українське радіо також відзначило п’єси Яни Коструліної «Сьома хвилина» та Юлії Ємець-Доброносової «Три хвилини слави». Авторкам буде запропоновано надати права на постановку радіовистав, які також прозвучать в ефірі Українського радіо.
Прем’єра радіоп’єси «Голос» відбулась 24 січня 2019 року о 21:00 в ефірі UA:Радіо Культура. У постановці радіодрами взяли участь Римма Зюбіна, Андрій Середа та Ольга Горбач.
Послухати радіодраму «Голос» можна за посиланням.


Національний культурно-мистецький та музейний комплекс (НКММК) «Мистецький арсенал» є флагманською українською інституцією культури, яка покликана сприяти модернізації українського суспільства та інтеграції України до світового контексту, спираючись на ціннісний потенціал культури. Синтез та розвиток сучасного мистецтва, нової музики, театру, літератури та музейної справи відбувається через виставкові проекти та діяльність напрямів-лабораторій. Таким чином, різні мистецтва розвиваються і збагачують одне одного, а художні й професійні спільноти знаходять точки перетину і взаємного підсилення. Також Мистецький арсенал виступає платформою взаємодії зі світовою культурною спільнотою через спільні культурні проекти.

Британська Рада — міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв’язків та освітніх можливостей. Британська Рада сприяє дружному діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах. Британська Рада працює в більш ніж 100 країнах світу у сферах мистецтва та культури, англійської мови, освіти та громадянського суспільства.  З 1934 року Британська Рада є благодійною організацією, діяльність якої регулюється Королівською хартією і державними органами Великої Британії. В Україні Британська Рада працює з 1992 року і має представництво у Києві. Британська Рада в Україні має на меті зміцнювати зв'язки між Україною та Сполученим Королівством у сферах мистецтва, вивчення англійської мови, розбудови вищої освіти та суспільства.

«Українське радіо» — радіоплатформа суспільного мовника України Національної суспільної телерадіокомпанії. Радіо мовить з 1924 року і є одним із найстаріших радіомовників світу. «Українське радіо» мовить на трьох каналах: Першому — розмовному новинному суспільно-політичному, Другому — молодіжному музично-розмовному радіо «Промінь», Третьому — мистецько-просвітницькому радіо «Культура» та має редакції програм англійською, німецькою, румунською та російською мовами. Радіо «Культура» — єдина радіостанція України, яка працює у жанрі радіодрами. Щороку в ефір виходять 215 випусків радіотеатру («Театр перед мікрофоном», радіопостановки, радіотрансляції театральних вистав).

Rockethouse —  британська продакшн-компанія, що заснована у 1998 році. Слаган компанії – «Несподіване і красиве радіо». Rockethouse постачає вишуканий контент для ВВС, спеціалізуючись на унікальних документальних творах та драмах для радіо UK National та BBC World Service. Rockethouse також співпрацює з Amazon audible для якого компанія створює звук для довготривалих аудіодрам («Книга Джунглів» та «Різдвяна пісня») та комп’ютерних ігор.

 

 

Проекти