СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей

Гру 09 2019 Published by under

Цей проєкт стався завдяки картині, яка запізнилася на відкриття. Вона й досі десь мандрує з-за океану до України. Її повернення стартувало з відчайдушного листа музейника до одного з американських аукціонів: “…Будь ласка, зупиніть продаж цієї картини!!!” Три знаки оклику, з яких “Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною” розпочав свій шлях додому — до Дніпровського художнього музею.

Таких, як вона, вивозили з України вагонами, а повертають поодинокими здобутками наполегливості окремих відчайдухів. Картини, фрески, історичні документи і фотоархіви, колекції старожитностей та археологічні пам’ятки, а заразом інвентарні книги й каталоги — неможливо точно порахувати, скільки мільйонів рухомих пам’яток культурного надбання ми втратили внаслідок колоніального статусу та історичних катаклізмів ХХ століття. Системне обкрадання української спадщини розпочала Російська імперія, продовжив Радянський Союз, особливо болісним став період Другої світової війни та німецької окупації, та й донині трапляються викрадення артефактів.

Культурний активізм — тиха, непоказна праця, що передбачає дослідження архівів, моніторинг світових мистецьких аукціонів та листування з колегами-науковцями. Три знаки оклику в листуванні — це максимум емоцій, які можуть трапитися в цій праці. Повернення пам’яток, незаконно привласнених іншими державами, є складним і різновекторним процесом, тому воно нечасто потрапляє в поле зору громадськості.

Кожна історія повернення має свої особливості, а до справи нерідко долучаються державні спецслужби, допомагають сумлінні дослідники з інших країн. Історії повернення творів із-за кордону вражають карколомністю, нагадують справжні детективи з тривалими пошуками, перемовинами, нерозгаданими обставинами та непростими інтригами. Але всі успішні кейси мають одну визначальну подібність — вони відбуваються завдяки особистому завзяттю згаданих уже людей, для яких їхня професія є не лише формальним обов’язком, а й способом життя.

Позначка «СПЕЦВАНТАЖ!» маркує фінали успішних історій, коли експонати ретельно запаковують, транспортують і зустрічають як особливу цінність. Але поява цієї позначки неможлива без неймовірних зусиль численних фахівців. Усім, хто в різний час долучився до повернення культурних цінностей в Україну, хто залучений до цього процесу сьогодні, присвячено цей проєкт.

Коментарі Вимкнено до СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей

ФЕСТИВАЛЬ «МИР У ДИТЯЧИХ ДОЛОНЯХ»

Січ 08 2019 Published by under

З 23 до 28 вересня у Мистецькому Арсеналі відбудеться фестиваль «Мир у дитячих долонях», який поєднає мистецтво, науку, літературу, театр, арт-терапію, спорт, різні види творчості для дітей та сімейного дозвілля.

На декілька днів Мистецький Арсенал перетвориться на гомінкий майданчик для творчості, пізнання і дитячого сміху, а діти разом з батьками зануряться в атмосферу радості від отримання нових знань та позитивного досвіду.

Музей у сучасному світі є джерелом отримання інформації та розширення уявлень про світ, розвиває і стимулює творчі здібності, креативність та ініціативність. Мистецтво надихає любити Батьківщину, поважати інші культури, бути активними у суспільному житті  і не бути байдужими. Тож організатори фестивалю вирішили вийти за межі освітнього проекту АРСЕНАЛ ІДЕЙ і дати можливість дітям відчути себе господарями величного музейного простору.

Дитячий фестиваль «Мир у дитячих долонях» має на меті наповнити життя дітей позитивними емоціями та натхненням, змістити акценти від переживань, пов’язаних з ситуацією в країні, до радості творчості, пізнання та отримання нових вражень. Організаторами проекту виступили НКММК «Мистецький Арсенал» та Благодійний фонд «Мистецький Арсенал».

Мета фестивалю:

 • формування культури дозвілля, створення умов для корисного сімейного відпочинку, залучення дітей та їх батьків до культурно-мистецького середовища;
 • отримання позитивних вражень та досвіду в умовах стресової ситуації;
 • розширення можливостей для розвитку творчих здібностей, залучення дітей до літературної та художньої творчості;
 • отримання нових знань та корисних навичок;
 • стимулювання свідомого вибору професії, самореалізації та креативності у дітей;
 • виховання загальнолюдських цінностей, позитивних соціальних установок у дітей;
 • долучення молоді до кращих культурных традицій;
 • сприяння у поширенні практик позашкільної освіти.

 

Останні теплі дні – це прекрасний час для сімейного дозвілля та відпочинку, отримання позитивного досвіду. На відвідувачів фестивалю чекає широка освітня програма, основу якої формуватиме проект АРСЕНАЛ ІДЕЙ. Маленькі школярі, дошкільнята та підлітки відвідають оновлені Лабораторії Мистецтва, Науки, Інновацій, Фінансів та Art&Book. Спеціально до фестивалю буде презентовано новий тематичний напрямок проекту – Лабораторію Біології. На юних гостей проекту АРСЕНАЛ ІДЕЙ чекатимуть унікальні навчальні програми, активності, авторські інсталяції та інтерактивні твори.

 

Також фестиваль «Мир у дитячих долонях» представить:

 • виставку дитячих малюнків
 • різні види мистецтва, розраховані на дитячу аудиторію
 • об’єднуючу акцію «Наші долоні»
 • книжковий ярмарок та майстер-класи на тему книги
 • освітньо-наукову програму від Малої академії наук України
 • активності від найпопулярніших освітніх проектів України
 • широку концертну програму (виступи дитячих колективів, студій, гуртків)
 • театральні студії та вистави
 • фотостудію
 • спортивні розваги
 • програму з арт-терапії та психології
 • коучінг «Обери професію»
 • ярмарок хенд-мейду

Коментарі Вимкнено до ФЕСТИВАЛЬ «МИР У ДИТЯЧИХ ДОЛОНЯХ»

ДОБРОЧИННИЙ ПРОЕКТ «МИСТЕЦТВО, ЩО РЯТУЄ»

Січ 08 2019 Published by under

3 жовтня у Мистецькому Арсеналі стартує доброчинний проект «Мистецтво, що рятує», реалізований спільно АТ «Ощадбанк», НКММК «Мистецький Арсенал» та ГО «Волонтерська Сотня «Доброволя». Виставка презентує твори сучасного українського мистецтва від провідних митців, що пожертвували їх на лікування військових, поранених під час АТО.  Всі вони потребують нашої допомоги, щоб придбати дорогі протези та медичні препарати, отримати вартісне лікування закордоном, належний медичний догляд, пройти необхідну реабілітацію. Кожна продана картина із виставки – це реальна адресна допомога конкретному бійцю, яка надійде на його особистий рахунок, спеціально відкритий в Ощадбанку. 

Митці – учасники проекту:

Олександр Бабак, Володимир Будніков, Мирослав Вайда, Олександр Верещак, Ігор Гайдай, Ігор Гусев, Ніна Денисова, Олександр Друганов, Ілля Ісупов, Жанна Кадирова, Ірина Каленик, Микита Кравцов, Анатолій Криволап, Олександр Король, Володимир Костирко, Петро Лебединець, Оксана Левченя-Константіновська, Антон Логов, Павло Маков, Максим Мамсіков, Микола Малишко, Микола Маценко, Роман Мінін, Станіслав Перфецький, Євген Равський, Влада Ралко, Олександр Ройтбурд, Степан Рябченко, Арсен Савадов, Олексій Сай, Тіберій Сільваші, Віктор Сидоренко, Юрій Соломко, Марина Скугарєва, Олег Тістол, Ілля Чічкан, Маша Шубіна, Ігор Янович.

В експозиції будуть представлені фотографії та інформація про поранених військових, які перебувають на лікуванні у ГВМКЦ «Головний військовий клінічний госпіталь» та потребують негайної допомоги громади.

Продовжить свою роботу АРСЕНАЛ ДОБРИХ СПРАВ, а саме благодійна акція «З ТЕПЛОМ У СЕРЦІ» ініційована Пані Мариною Порошенко. Просимо всіх небайдужих в міру своїх можливостей допомогти теплими речами військовим, що перебувають в зоні АТО та дітям, що перебувають на звільнених територіях на Сході України. Пункт збору – оргкомітет виставки у Мистецькому Арсеналі.

 

Маленьких відвідувачів Мистецького Арсеналу як завжди чекатиме дитячий інноваційний освітній проект АРСЕНАЛ ІДЕЙ. До уваги юних гостей – оновлені Лабораторії Мистецтва, Науки, Інновацій, Біології, Фінансів та Art&Book, унікальні навчальні програми, активності, авторські інсталяції та інтерактивні твори.

Коментарі Вимкнено до ДОБРОЧИННИЙ ПРОЕКТ «МИСТЕЦТВО, ЩО РЯТУЄ»

«АРСЕНАЛ ЛЮБОВІ»

Жов 05 2018 Published by under

11 лютого у Мистецькому Арсеналі розпочнеться проект «Арсенал  Любові», приурочений до найромантичнішого свята року. Організатори заходу закликають не лише підготуватися до Дня закоханих, придбавши подарунки чи провівши день зі своєю половинкою в атмосфері затишку, але й звернути увагу на важливі суспільні питання ‒ благодійності, взаємодопомоги, цивілізованого підходу до стосунків і захисту свого життя та здоров’я від ВІЛ/СНІДу.

Пам’ять про Святого Валентина шанують в католицькій (14 лютого) і православній (30 липня) традиції. Проте саме взимку кожному з нас не вистачає внутрішнього тепла й турботи. «Арсенал Любові» прагне нагадати про необхідність частіше виявляти найсвітліші почуття.

 У програмі Арсеналу Любові:

 • мистецтво, музика, мода та кіно
 • beauty-corner та святкові фото зони
 • романтичні кав’ярні
 • безліч цікавих подарунків: прикраси, книги, квіти, солодощі, іграшки, сувеніри, ін..
 • лекції та майстер-класи
 • розіграш подарункових сертифікатів;

 

11 лютого, напередодні Дня Святого Валентина у Мистецькому Арсеналі відбудеться відкриття «Арсеналу любові» та спеціального проекту «Зона безпечної любові». Проект, створений Фондом Олени Пінчук «АНТИСНІД», працюватиме до 14 лютого.

В рамках офіційної церемонії відкриття «Арсеналу любові» соціальний бренд Fashion AID представить спеціальний фешн-показ футболок з принтами на тему безпечного сексу. Це футболки з арт-колекції, створеної сучасними українськими художниками, номінантами на Премію PinchukArtCentre 2015. Образи для дефіле будуть створені дизайнером Жаном Гріцфельдтом, який здійснить постановку показу та зіграє DJ-сет. Демонструватимуть колекцію учасниці реаліті-шоу Нового каналу «Супермодель по-українськи», а також моделі агенції L-Models.

В програмі роботи «Зони безпечної любові» проекту Safe Connection на відвідувачів чекають лекції, дискусії та зустрічі з українськими тренд-сеттерами та відомими людьми. Вони допоможуть значно розширити своє уявлення українців про секс та кохання на перетині з темами мистецтва, фотографії, кіно, літератури та психології. Експертами у цих дискусіях будуть музикант та журналіст, колишній головний редактор журналу Playboy Влад Фісун, фотомитець Олександр Ктиторчук, художниця Маша Куліковська, експерт з креативних технологій Олеся Драшкаба.

Кожен, хто піклується про своє здоров’я, зможе долучитися до майстер-класів з теорії та практики використання презервативів, а також послухати модний огляд здорового способу життя. Всі закохані зможуть засвідчити свою любов та укласти віртуальний шлюб у «Дигітальній шлюбні».

Протягом чотирьох днів у «Зоні безпечної любові» працюватиме пункт безкоштовного швидкого тестування на ВІЛ, консультування з питань профілактики ВІЛ/СНІД, безпечного сексу та здорового способу життя. Крім того, всі гості зможуть отримати безкоштовні презервативи.

Для бажаючих закарбувати моменти щастя партнер проекту, майстерня woodville, задекорував спеціальну фотозону, в якій можна буде з допомогою професійного фотографа безкоштовно зробити стильну фотографію з коханими. Нестандартний романтичний дизайн зони для фотографування дозволить створити вражаючі знімки.

Крім того, на у «Зоні безпечної любові» працюватиме благодійна крамничка, де відвідувачі зможуть придбати футболки Fashion AID з принтами на тему кохання та безпечного сексу, листівки, «Дорослі блокноти» та сувеніри для привітання коханих і близьких з Днем Святого Валентина. Всі пожертви, зібрані у крамниці, будуть спрямовані на допомогу ВІЛ-позитивним дітям.

У просторі «Зони безпечної любові» буде представлено роботу художниці Даші Кольцової «Теорія захисту», яка стала основою для створення її принта в арт-колекції Fashion AID. Робота являє собою патерн, відтворений ізолентою на стеклах, яку художниця створила вивчивши архівні фотографії та сучасні знімки з зони АТО із зображенням вікон заклеєних стрічкою. Люди заклеюють стрічкою вікна в надії уберегтися від осколків, що розлітаються під час вибуху скла від ударної хвилі. Насправді це дає дуже примарну надію на захист. В адаптації для футболок ідею захисту художниця переносить у площину сексуальних відносин, створюючи символ захисту тендітності людського життя від ризикованих зв’язків.

14 лютого художниця Марія Куліковська проведе акцію, в рамках якої кожен/кожна бажаюча зможе лягти у ліжко поруч з мисткинею та поцілувати її. Перформанс направлений на те, щоб нагадати, що ВІЛ/СНІД не передаються через поцілунки, а також звернути увагу на права ЛГБТ-спільноті. Як говорить художниця «немає значення, якої статі любов».

В рамках «Зони безпечної любові» відбудеться презентація нової української романтичної комедії «Ніч святого Валентина», прем’єра якої запланована на березень 2016 року. У стрічці поєднані різні історії кохання, які створюють його образ – пристрасного, шаленого та ніжного.

13 лютого разом з партнером фонду, Міжнародною благодійною організацією AIDS Healthcare Foundation можна бути відсвяткувати День презерватива.

13 лютого в рамках Арсеналу Любові Одеський міжнародний кінофестиваль влаштує безпечний кінопоказ минулорічного канського номінанта і нещодавнього фаворита підпільного прокату ‒ «Лобстера» про небезпечне та самотнє кохання. В солодкий день Св. Валентина сюжет стрічки додасть ложку дьогтю, проте, нагадає про важливість прояву щирих почуттів.

Любов ніколи не вимагає, вона завжди дає! Тому ми запрошуємо взяти участь в благодійних акціях Арсеналу Добрих Справ та приєднатися до збору коштів на закупку вакуумного аспіратора для Центру матері та дитини ім. Проф. Руднєва, м. Дніпропетровська ‒ закладу, що надає в повному обсязі медичну допомогу новонародженим та їхнім матерям всієї області, а також маленьким пацієнтам із зони АТО. В центрі гостро стоїть питання відсутності необхідного обладнання, адже застаріла техніка часто не відповідає сучасним вимогам лікування надскладних патологій та умовам проведення унікальних оперативних втручань, які рятують життя новонароджених дітей. Центр спеціалізується на реанімації немовлят та недоношених дітей, патологіях у новонароджених, дитячій пластичній хірургії та хірургії немовлят.

 

ТАКОЖ ПІД ЧАС ПРОЕКТУ ПРАЦЮВАТИМУТЬ:

 • новий етап освітнього проекту для дітей та родин АРСЕНАЛ ІДЕЙ, який пройшов повне оновлення та будується за проектним принципом, представляючи окремі творчі простори на загальну тему Місто майбутнього.  Новий Арсенал Ідей представить проекти – Нове місто, Неконтрольований живопис, Розумний дім, Природа і ми, Фінанси і розвиток.
 • Ретроспективна виставка «Марія Прима­ченко. Неосяжне», до експозиції якої увійшло понад 300 творів ви­датної художниці з колекції Національ­ного музею українсько­го народного декора­тивного мистецтва.  На виставці «Марія Примаченко. Неосяжне» експонуються роботи, які були створені у різні періоди твор­чості художниці, що дає можливість просте­жити зміни у техніці та манері, підкрес­лити виразну альтер­нативність творчого методу, який подекуди не співпадатиме зі звичним уявленням про роботи мисткині. Крім живопису на виставці «Марія Примаченко. Неосяжне» продемон­стровано кераміка її авторства та альбо­ми з малюнками художниці.
 • Кінорежисер Олександр Дірдовський предста­вить відео-інсталяцію за мотивами творів Марії Примаченко, що поєднаються із мальов­ничими краєвидами її рідного Полісся

Коментарі Вимкнено до «АРСЕНАЛ ЛЮБОВІ»

FLASHBACK. Українське медіа-мистецтво 1990-х.

Бер 15 2018 Published by under

1 березня у Мистецькому арсеналі відкрилась виставка «FLASHBACK. Українське медіа-мистецтво 1990-х.». Цей проект продовжує серію проектів Мистецького арсеналу, присвячених історії сучасного українського мистецтва – іменам, явищам, школам, періодам.

Медіа-арт вважають молодим видом мистецтва, адже він з’явився лише у 60-ті роки ХХ ст. Спочатку у цьому жанрі працювали лише поодинокі митці, але з другої половини 80-х відео-арт поширюється у всьому світі і стає складовою частиною мистецтва нових медіа. Не зважаючи на те, що український відео-арт виник лише на початку 90-х, вже до завершення десятиліття художники та художниці випробували багато різновидів, способів та технічних прийомів цього виду мистецтва: короткий фільм, що експериментує з формою, морфінг (з англійської morphing — трансформація – спеціальний ефект, що створює плавний перехід між об’єктами), переформатоване кіно, кліпінг, 3D анімація, online режим, інтерактив, медіаінсталяція, а також документація виставок та художніх акцій. Багато з цього переліку представлено у виставковому проекті «FLASHBACK. Українське медіа-мистецтво 1990-х.».

90-ті роки українського мистецтва минули тут під знаком медіа-арту. Про це, наприклад, свідчать такі виставки цього періоду, як «Barbaros. Нове варварське бачення», «Інтермедіа», «Екранізація», «Заздрість» в Києві, «Новий файл», «Академія холоду» в Одесі, «Алхімічна капітуляція» на військовому кораблі в Севастополі; фестивалі «Ре-візія» в Івано-Франківську, «Пастка для снів» в Києві, а діяльність Медіалабораторії в ЦСМ Сороса, вже на межі століть дала поштовх для започаткування Київського міжнародного фестивалю медіа-мистецтва (KIMAF). 

Виставка «FLASHBACK. Українське медіа-мистецтво 1990-х.» складається з декількох смислових і типологічних блоків, формальних ліній та вузлів, серед яких: соціальний час, візуальна антропологія (тілесність, психоделіка, сексуальність), «про кіно», відео-документ, медіа-інсталяція.

 

Коментарі Вимкнено до FLASHBACK. Українське медіа-мистецтво 1990-х.

Уявний путівник. Японія

Лют 07 2018 Published by under

Ця виставка – уявний путівник уявної подорожі образами Японії, укладений з використанням традиційних японських зображень, предметів, текстів, поезії, а також нових технологічних мистецтв. «Мандрівка» наповнена історіями і нотатками, емоціями і відкриттями, новим досвідом.

«Коли вирушаєш в невелику подорож, – все одно куди, – усі відчуття неначе пробуджуються знову» 

Йосіда Кенко (Кенко-хосі)

На виставці представлені роботи сучасних японських художників та колекції японського мистецтва українських державних музеїв Києва, Львова, Одеси та Дніпра, твори з бібліотек та приватних збірок.

Шлях мандрівника-відвідувача виставки прокладений через 8 залів, які почергово репрезентують традиційні для японської культури поняття: Порожнеча, Острів, Сад, Форма, Бакемоно, Шлях, Пори року та Мейсьо.

У залі «Сад» представлено справжній сад, створений японськими майстрами. «Острів» представить японський медіа-художник Ліота Ягі, що поєднує у своїх роботах звук, скультуру та інтерактивне мистецтво. Його проект «Sound Sphere» – це 20 сфер, які народжують звук за допомогою магнітної плівки та магнітофону. За словами художника: “Коли лінійний час обертається навколо сфери, він позбавляється взаємозв’язку між місцем і часом, а отже втрачає свій сенс”.  Один з основоположних термінів японської філософії та культури – «Шлях». На виставці буде представлено декілька шляхів японської культури: Шлях воїна, Шлях чаю, Шлях долі, образи батьківської шанобливості. Японська мисткиня Хіромі Озакі, що працює під псевдонімом Sputniko! відома своїми фільмами та мультимедійними інсталяціями, у яких актуалізує зміни суспільства під впливою розвитку технологій. На виставці буде представлено фільм Sputniko! “Червоний шовк долі – Палке кохання Тамакі” розповідає історію кохання інженерки-генетика Тамакі. За східно-азійською міфологією, боги пов’язують невидимою Червоною ниткою долі тих, кому судилося бути разом. Головна героїня фільму створює власний “Червоний шовк долі” аби завоювати серце коханої людини. У 1914 році український сходознавець та японіст Олександр Кльотний під час відрядження до міста Токіо зібрав колекцію рослин Японського архіпелагу. Колекція «Флора Японії» Національного гербарію України стане частиною поняття «Пори року».

Коментарі Вимкнено до Уявний путівник. Японія

Як тебе звати?

Гру 22 2017 Published by under

Неочікувано Україна стала частиною глобальної гуманітарної кризи. Проблема, про яку ми читали лише у новинах, – тепер частина нашого життя. Понад мільйон людей залишили свої будинки на сході країни і переїхали до інших міст України: Київ, Дніпро, Харків. Багато хто залишився в Луганській та Донецькій області, але все одно були змушені переїхати. Вони залишили все, що у них було, та взяли з собою тільки найнеобхідніше. Найчастіше це трохи більше, ніж власні традиції, цінності та звички. Для деяких нематеріальні цінності – це все, що у них залишилося.

Для кожного з них назавжди змінилося сприйняття реальності. Відбулася деконтекстуалізація всіх елементів звичного життя. Дім тепер – просто місце проживання, укриття, а не сімейне вогнище. Змінилися заняття, дозвілля, інтер’єри, одяг, потреби. Змінилося все. Людині, яка ніколи спонтанно не залишала свій будинок, неможливо це зрозуміти. Як же викликати у неї емпатію?

Завдання виставки «Як тебе звати?» – показати не відмінності між життями людей, які залишили свої помешкання, і тими, хто ніколи з цим не стикався, а показати їхню схожість. Продемонструвати, що нас усіх пов’язують спільні цінності і у нас схожі звички, що ми хочемо однакових речей: безпеки, комфорту, стабільності. Розповісти, що єдина відмінність між нами створена психологічним бар’єром, який ми вибудовуємо, віддаляючись один від одного. Бар’єром, який породжує нові ідеології, нарощуючи негативні стереотипи про одні групи людей в очах інших.

Група, яка найбільш сильно страждає від кризи – це діти. Діти, які не можуть вирішити самі за себе, залишитися їм або виїхати. Діти, які залежні від рішень своїх батьків. Серед них є і зовсім малі, і підлітки. Для кожної вікової групи переїзд на нове місце – це неймовірний стрес. Найменші ніколи не згадають свій справжній дім, і ніхто не знає, скільки років вони будуть жити в тимчасових місцях для переселенців. У багатьох з них в нових будинках немає ані своєї спальні або гральної кімнати, ані дитячої або спортивного майданчика біля будинку, немає свого столу, за яким можна робити уроки. А найчастіше є тільки незатишний спільний простір.

Понад 200 тисяч дітей в Україні, які залишили свої помешкання на Сході, зростають у складних економічних та психологічних умовах. Там формуються їхні звички, вибудовуються нові цінності. Вони виростуть і цілком ймовірно влаштують свої життя, але чим будуть наповнені їхні спогади, яким в їх пам’яті залишиться дитинство? Завдання кожного з нас – побачити і почути цих дітей. Не закриватися від проблем цих сімей, а задуматися над тим, що кожен з нас може зробити для того, щоб в житті цих дітей стало трохи більше світла.

З іншого боку, чи справді раніше умови життя всіх були ідеальними? Більшість жителів України жило і живе за межею бідності. І люди, які допомагають переселенцям, досить часто не можуть прогодувати навіть свою сім’ю. Але вони допомагають. Тому що гуманність і емпатія у них у крові.

Цією виставкою ми сподіваємося звернути увагу на проблему внутрішньо переміщених осіб, які живуть в Україні. Наша цільова аудиторія – це кожен українець. Ми хочемо побачити тих, кому довелося пережити переїзд і тих, хто живе в містах, які приймають переселенців. Тих, хто відкритий і тих, хто не готовий до діалогу. Адже ми віримо, що територія мистецтва – саме те місце, де цей діалог може початися.

Ми поговоримо з психологами й соціологами, художниками і, звісно, із самими дітьми. Ми спробуємо знайти для них зони комфорту та інтересу. Наші художники будуть разом з ними створювати малюнки і архітектурні об’єкти. За допомогою мистецтва ми будемо шукати відповіді на питання психологічної реабілітації.

Виставка «Як тебе звати?» покликана не тільки за допомогою документальних фактів показати, в яких обставин опинилися люди, але і за допомогою художніх проектів занурити глядача у відповідну атмосферу. Художники, які представлені в проекті, працюють з темою Сходу України і особистісної кризи. Через персональні історії та історії своїх героїв вони говорять про проблеми, які торкнулися кожного.

Експозиція побудована таким чином, щоб познайомити глядача з етапами, з якими довелося зустрітися переселенцям. Це покидання дому, дорога в невідоме, ностальгія за звичним способом життя і новий побут. Підсумком виставки стає зал творення і дитячої творчості. Тому що ми віримо, що мистецтво здатне допомогти нам знайти сенс, зцілювати і об’єднувати.

Психологічна і фізична адаптація – це величезна територія для дослідження. І ми не підбиваємо його підсумки. Ми підбиваємо лише підсумки минулого року, дивимося, куди ми прийшли, які були успіхи і невдачі, порушуємо питання, що ще ми можемо зробити, аби поліпшити становище. Що ж стосується дослідження теми, ми радше вчимося говорити про неї, пробуємо вибудувати діалог, звертаючись до всіх учасників цього процесу – переселенців, мешканців міст, новоприбулих дітей, і тих дітей, які їх прийняли.

Виставка буде супроводжуватися зустрічами і розмовами, фільмами й сценічними постановками. За допомогою різних інструментів і методів ми спробуємо розповісти про проблему внутрішніх переселенців в Україні, про їх адаптації, про емпатії і гуманності щодо один одного, які мають стати обов’язковими рисами кожного з нас.

 

Коментарі Вимкнено до Як тебе звати?

Іван Марчук. Генотип вольності

Гру 22 2017 Published by under

Іван Марчук – народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин міст Києва та Тернополя, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва.

У доробку майстра близько 5000 картин, котрі є на всіх континентах світу. За півстоліття творчої діяльності він провів понад 150 монографічних та 50 колективних виставок. Протягом останніх років полотна художника експонувалися переважно за кордоном (Литва, Німеччина, Польща), виконуючи  функцію народної дипломатії: утверджуючи місце України в європейському просторі, а європейського мистецтва у контексті світового.

Народився художник 12 травня 1936 року в селі Москалівка Тернопільської області України, в родині відомого на всю округу ткача. Навчався у Львівському училищі декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша на відділенні декоративного розпису та на відділенні кераміки Державного інституту прикладного і декоративного мистецтва. У середині 1960-х років Іван Марчук приїхав до Києва і саме тут віднайшов  власний шлях у мистецькому просторі, котрий дозволив митцю стверджувати «Я – єсмь!». Далі жорстке протистояння системі, котра нещадно  придушувала все, що не вписувалось у догми соціалістичного реалізму. 12 років еміграції (Австралія, Канада, США). З вересня 2001 року після повернення з еміграції майстер постійно живе і працює в Києві.

Представники різних галузей знань намагаються збагнути секрет феномену Марчука і притягальної сили його таланту. Вплив його полотен на глядача можна порівняти з дією 25 кадру, що передусім діє на підсвідомість. І творить художник полотна, окрім пейзажів і портретів, виключно на підсвідомості. Сам митець говорить про це так: «Наперед я не знаю, що малюватиму. У мене виникає один образ, другий. Рука мене сама веде. Картини мені нібито являються… Іноді мені на виставках кажуть про мої роботи, що такого ще ніколи не бачили. А я кажу – коли б ви таке бачили, то не бачили б мене. Бо цінується те, чого ще ніколи не було».

Марчук винайшов цілком оригінальну техніку «пльонтанізм» (від слова «пльонтати» ‒ плести, переплітати), котра балансує на межі рукотворного і технологічного і через складність філігранного виконання і трудомісткість практично не підлягає повторенню.

Художник систематизував свої роботи в 11 творчих циклів. На виставці «Генотип вольності» у Мистецькому Арсеналі представлені 150 полотен  із циклів «Голос моєї душі», «Пейзаж», «Біла планета 1», «Біла планета 2», «Натюрморт», «Нові експресії», «Погляд у Безмежність».

Коментарі Вимкнено до Іван Марчук. Генотип вольності

Фестиваль Етносвіт

Гру 21 2017 Published by under

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький Арсенал”, Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” до Дня Європи в Україні презентують Міжнародний фестиваль традиційних культур “ЕтноСвіт”.

Фестиваль “ЕтноСвіт” має на меті створити платформу для культурного обміну та інтеграції українців у світовий простір. Запрошені з усього світу майстри та гурти через народну культуру відкриють для відвідувачів фестивалю різноманітність та культурне багатство народів світу, їх особливі прояви у формах, орнаментиці, змістах. Кожен відвідувач стане безпосереднім учасником міжкультурного діалогу, що створить таку необхідну сьогодні атмосферу взаєморозуміння.

Більше 250 учасників з України та світу представлятимуть на фестивалі традиції, ремесла, народні технології, відкриватимуть таємниці створення рукотворних шедеврів. Серед гостей на цьогорічному фестивалі співаки, музики і майстри з Грузії, Італії, Естонії, Польщі, Білорусі, Литви, Хорватії, США.

Впродовж чотирьох днів фестивалю на гостей “ЕтноСвіту” чекатимуть:

 • ярмарок традиційних ремесел,
 • фольклорна програма
 • майстер-класи з традиційних танців
 • дитячий простір (народні ігри, забави, майстер-класи)
 • традиційна кухня з різних куточків світу (майстер-класи, презентації, частування)
 • простір спілкування та обміну досвідом (лекції, діалоги, презентації)
 • презентація видань, присвячених культурі та традиціям
 • кіно про традиції та особливості культури різних народів і країн світу, про народних майстрів
 • виставки та інсталяції

Спеціальна програма “Простір ГЛИНИ” познайомить відвідувачів з унікальним та універсальним природним матеріалом, на основі якого ми отримуємо інформацію про культурні та цивілізаційні пласти. Глина як явище, як матеріал, як форма, як історія, як феномен і як всесвіт – її втілення та прояви сягають безмежності. Тримаючи зв’язок із минулим, не втрачаючи актуальності і сили, глина наповнює наше сьогодення, вона належить вічності.

В рамках фестивалю відкриється АРХЕОЛОГІЧНА ВИСТАВКА, що продемонструє історію використання глини на території України з VI тис. до н. е. до ХХ ст. н. е. Через глиняні вироби можна буде прослідкувати найбільш знакові віхи українського минулого, оскільки саме вони є незмінними і подекуди єдиними свідками найдавніших культур. На фестивалі відбудеться справжня ТРИПІЛЬСЬКА ТОЛОКА, де кожен зможе відчути на дотик глину та долучитись до будівництва елементів трипільських поселень.

У програмі:

 • Гончарні традиції різних країн світу
 • Виставки та арт-інсталяції
 • Документальні фільми про гончарів та гончарство
 • Демонстрації усіх етапів обробки глини
 • Майстер-класи з ліплення та гончарства
 • Реконструкція глиняної печі
 • Створення реконструкції трипільської хати
 • Виготовлення та розпис іграшок, музичних інструментів з глини
 • Виготовлення ангобів та розпис посуду
 • Приготування традиційних страв у глиняному посуді у печі

ЯРМАРОК РУКОТВОРІВ

Вибійчані тканини та хустки, гобелени та батик, вишукані золоті та срібні прикраси, прикрашені кольоровою перегородчастою емаллю, технологія виготовлення якої не мінялася вже двадцять століть, гончарна традиція, сюжетна витинанка, ткання рушників та поясів, розписані на тканині килими, глиняні іграшки, плетіння з лози і з соломи та багато іншого на виставці-ярмарку впродовж 4 днів фестивалю. І найголовніше – спілкування із носіями духовних знань, що з покоління в покоління крізь століття передають самобутні традиції своїх народів.

Українські митці представлять небачене розмаїття давніх ремесел: бондарі, що руками виготовляють дерев’яні діжі для вина та соління, гуцули, які з овечої вовни прядуть нитки і тчуть теплі ковдри – ліжники, писанкарі, які використовують способи фарбування яєць природніми барвниками, виготовленими з рослин, майстри музичних інструментів, які шукають повалені блискавками дерева для виготовлення бандур та скрипок, майстри лозоплетіння, що плетуть з лози та спеціально викопаного на лісоповалі кореня сосни, а із самотужки вирощеного жита майстри соломоплетіння плетуть павуків та виготовляють різдвяних дідухів. Живу народну традицію демонструватимуть найкращі майстри з міст та глибоких сіл Полтавщини, Слобожанщини, Наддніпрянщини, Полісся, Поділля, Гуцульщини і Криму.

ФОЛЬКЛОРНА ПРОГРАМА

Цього року на Фестивалі буде презентовано унікальні співочі та танцювальні традиції з різних куточків світу, що супроводжують людину у будні та на свята, обряди кульмінаційних моментів життя, духовні піснеспіви, героїчні, патріотичні, жартівливі та ігрові пісні на різних мовах та діалектах світу у виконанні носіїв культури. Відкриття фестивалю ознаменується чоловічим багатоголосим співом Грузії, що сягає XII-XX століття вирізняється своєю унікальністю серед усіх співочих традицій світу і внесений до списку нематеріальної культурної спадщини людства, створеного ЮНЕСКО.

ДИТЯЧИЙ ПРОСТІР

Дитячий простір на фестивалі “Етно Світ” збирає всі найкращі здобутки традиційного виховання, розваг, ігор і дарує дітям активності для душі і тіла. Живі ігри та спілкування, іграшки з природних матеріалів, справжні емоції для дітей від 0 до 16.

Традиція вбирає в себе лише найкраще, перевіряє поколіннями і передає безцінний досвід у спадок. Традиційні ігри, забавлянки, потішки, скоромови для наймолодших, ліплення, витинанки, ляльки-мотанки, іграшки з соломи та глини з найкращими майстрами та етнопедагогами.

ТРАДИЦІЙНА КУХНЯ

Кухня – це елемент культури, що проявляє особливості характеру, ментальності, практик і традицій кожного народу. Через відміні риси кухня розкриває особливості способу життя народу та його історичного досвіду. Приготування страв та частування в рамках фестивалю стане органічною та невід’ємною частиною презентації традиційних культур світу.

21 травня у Мистецькому Арсеналі до Міжнародного дня музеїв відбудеться ТРАВНЕВА НІЧ або НІЧ ТРАДИЦІЙНОГО ТАНЦЮ ПРОСТО НЕБА. Це світова традиція, що набула швидкої популярності у багатьох країнах Європи. Це один з найцікавіших культурних форматів, який збирає сучасних молодих музикантів, співаків, танцівників. Танець – це засіб спілкування і форма відпочинку, це нагода відчути живу енергетику народного традиції. Танці гір, танці степу, забуті танці наших предків, козацькі танці, танці народів світу під живий супровід троїстих музик аж до сходу сонця. Ніч живої музики.

Коментарі Вимкнено до Фестиваль Етносвіт