Малевич+Виставки

Малевич+

Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10-12
Київ, Київська область 01010

Колекція українського авангарду 

Арт-проект «Малевич +» представляє спадщину українських художників-авангардистів з фондової збірки Мистецького Арсеналу. Упродовж літа відвідувачі зможуть познайомитися з унікальним культурно-мистецьким явищем українського авангарду, зокрема побачити оригінальні твори знакового художника ХХ століття – Казимира Малевича, життя і творчість якого були невід’ємно пов’язані з Україною, що досі нівелюється іноземними мистецтвознавцями. Значною мірою це пояснюється відсутністю оригіналів художника в колекціях українських музеїв. Сьогодні маємо два живописні твори К.Малевича – в колекції Пархомівського історико-художнього музею ім. П.Ф. Луньова та Мистецького Арсеналу. Відвідувачі проекту «Малевич +» мають рідкісну можливість побачити один з двох згаданих раритетів.

Виставка «Малевич +» є даниною пам’яті відомого мистецтвознавця і колекціонера Ігоря Диченка, який бачив своє покликання у збереженні спадщини митців, які були відкинуті на маргінес  радянською владою,  і зрештою, за словами мистецтвознавця,  «відправлені у творче відрядження до Соловків, Магадану та Калими». Влаштовуючи виставки творів із своєї колекції по всьому світові – у Франції, Японії, Росії, Німеччині, Великобританії, Ігор Диченко вперше надав українського наголосу феномену, що був відомий у світі як «російський авангард». Проект «Малевич +» стане реплікою однойменної виставки, що відбулася в 1997 році в Польщі. Тоді акцент було зроблено на пошуку, встановленні історичної та мистецької справедливості, адже забуті художники, чия творчість була визнана офіційною партійної ідеологією «антирадянською», отримали свого глядача. Розповідаючи про виставку, Ігор Диченко писав про сталінський терор щодо бойчукістів, про експерименти Богомазова, які випереджали свій час, про новаторство сценографів Вадима Меллера і Анатоля Петрицького.

Минуло два десятиліття, проте культурне поле й досі вимагає більш повної інформації, інших дискурсів, які б дозволили глибше вивчити і репрезентувати тему українського авангарду. Сподіваємось, що проект «Малевич +» стимулює переосмислення творчої спадщини видатних представників українського авангарду, які мали визначальний вплив на розвиток світового мистецтва.


Архів