Дивовижні історії КримуВиставки

Дивовижні історії Криму

Дивовижні історії Криму
Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10-12
Київ, Київська область 01010

Сяйво моря, шум кипарисів, стрімкі урвища над хвилями, майже відчутний запах лаванди і безкінечний степ, де полин і кургани, а земля кольору світлої охри. Таким виглядає Крим на картинах, малюнках і фотографіях: прекрасний, але часом суворий. І здається, в українській суспільній свідомості Крим постає більше простором, ландшафтом, ніж домом безлічі – інколи добре вивчених, а часом загадкових дописемних – культур. 

Саме тому ми розповімо – про Крим і його людей. 

Хто і як тут жив? Хто залишив ці неймовірні кургани? Ці фортеці, мінарети і колони? Кораблі і золоті гривни? Як тут жилося у давнину, а як лише нещодавно – ще кількасот років тому? Як краще уявити, зрозуміти і глибше відчути цю захопливу історію? 

Ця виставка створена як можливість крок за кроком пройти слідами давніх народів. Крим був для них домом, але усі вони: кімерійці, таври, скіфи, елліни, а пізніше готи, сармати, візантійці, хозари, половці, генуезці й венеційці, турки-османи, кримські татари – ніколи не жили відрізаними від решти світу.  Культури-відгалуження великих степових цивілізацій активно взаємодіяли з материком, і тому споріднені археологічні пам’ятки знаходимо сьогодні по всьому українському сходу аж до Харкова, а  впливи – далеко на захід до Галичини й Польщі. Під час Великого переселення народів цілі осередки поселень кочових народів залишилися тут, на цьому півострові. Крим належав і до середземноморської цивілізації, сполучаючись через Чорне море із Грецією, Італією та Візантією.  

Усі ці культури стали джерелом подальшого етнічного формування людності півострова, бо ж  поєднувалися не лише з сусідами на північ і на південь, але й століттями перепліталися між собою. Тут, у Криму, пролягала межа світів – наприклад, скіфського й античного, які воювали і торгували один із одним, запозичували і творили один для одного. Цікавий приклад цьому – численні скіфські золоті прикраси у знаменитому звіриному стилі, імовірно виготовлені саме грецькими майстрами чорноморського узбережжя. Або ж давні таври, мешканці кримських гір, про яких згадують античні автори: вони настільки тісно взаємодіяли зі скіфами, що виникла навіть окрема назва краю – Тавроскіфія. Натомість вплив пізніших народів відчувався у степах Криму ще донедавна. Скажімо, спосіб життя хозарів, тюркських кочових племен, які прийшли сюди євразійським степом, зберігався аж до ХХ ст. 

Усе це й стало тим великим кримським плавильним казаном, у якому народилися сучасні народи й, зокрема, кримські татари – автохтонний (місцевий, корінний) етнос Криму. Ми розкажемо вам розмаїті історії і про самих qırımlı. Про їхні традиції, віру, освіту й особливі церемонії. Як багато ви знаєте про знамениту кавову культуру кримців? Це нагода зануритися у її секрети трохи глибше. 

Ми покажемо Крим, наче створивши строкатий стратиграфічний розріз ґрунту, де культурні шари різного часу змінюють одне одного – чим глибше, тим давніше. Зараз ми разом із вами запускаємо уявний зворотній відлік часу, заглиблюючись крізь культурні шари аж до найдавнішого – того, що творився, коли людини ще не існувало. 

Крим не був ізольованим і закритим – він був жвавим перетином культур. Цей півострів зростав і живився контактами з іншими землями, але навіть коли ці зв’язки слабли, із взаємодії народів Криму, із досвіду давніх метрополій, завжди народжувалося щось особливе. Те, що й сьогодні переживаємо як неповторність Криму. Те, що визначатиме його майбутнє, попри випробування, яким він піддається нині і які подолає: так уже неодноразово траплялося у його дивовижній історії. 

Команда

 • Авторська група проекту:

  Алім Алієв
  Юлія Ваганова
  Вікторія Величко
  Олекса Гайворонський
  Ольга Мельник
  Анна Орищенко
  Олеся Островська-Люта
  Анна Погрібна

   

  Арт-директорка
  Лєра Гуєвська

   

  Архітектурне рішення
  Олександр Бурлака

   

  Технічний директор
  Сергій Діптан

 • Організатори проекту:

  Мистецький арсенал
  Кримський дім


  Проект реалізується за підтримки 

  Міністерства інформаційної політики України
  та Міністерства культури України

 • Партнери проекту:

  Археологічний музей Київського національного університету імені Тараса Шевченка

  Державна наукова архiтектурно-будiвельна бiблiотека iмені В.Г. Заболотного

  Інститут археології НАН України

  Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького

  Львівський історичний музей

  Львівський музей історії релігії

  Музей археології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

  Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського

  Національний заповідник «Давній Галич»

  Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

  Національний музей українського народного декоративного мистецтва

  Національний музей «Київська картинна галерея»

  Національний науково-природничий музей НАН України

  Харківський художній музей

  Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного

  та приватні колекції:
  Бориса Макова
  Андрія Сенченка
  Рустема Скибіна
  Stedley Art Foundation

Партнери


Архів