Марія Примаченко. НеосяжнеВиставки

Марія Примаченко. Неосяжне

Дати: 09.02 ‒ 13.03

Організатор: НКММК «Мистецький Арсенал», Національний музей українського народного декоративного мистецтва, ArtUkraine

Місце: НКММК «Мистецький Арсенал»

9 лютого 2016 року в Мистецькому Арсеналі відбулося відкриття ретроспективної виставки «Марія Примаченко. Неосяжне». До експозиції увійшли понад 300 творів видатної художниці з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва.

Фантастичний світ образів Марії Примаченко є унікальним мистецьким явищем, культурним феноменом, який поєднав у собі традиції народного малярства та особисту обдарованість художниці. Крізь зовнішню ліричність та наїв робіт Марії Примаченко, які йшли врозріз з офіційною радянською ідеологією,  проглядають певні філософські пошуки художниці, сюрреалістичні мотиви ‒ все те, що дає право вважати мисткиню генієм, який не просто випереджав свій час, а створював власну реальність ‒ небачену, дивовижну, незбагненну.

Ретроспективна виставка «Марія Примаченко. Неосяжне» покликана подати творчість художниці як противагу радянської дійсності, яка нівелювала особистість і мала уніфікувати як звичайний побут, так світогляд кожного громадянина. За умов, коли мистецтво було перетворено на засіб пропаганди і виховання «нової людини», мистецький феномен Марії Примаченко для нас все ще залишається незбагненною таємницею.

З ранніх років Марія виявляла хист до малювання, захоплюючи батьків і односельців справжністю зображуваного нею. Саме краса природи стала підґрунтям для її самобутньої творчості. Під час навчання  у Києві в Центральній експериментальній майстерні народного мистецтва при Київському музеї українського мистецтва, Примаченко плідно працювала, експериментувала з керамікою, створювала акварельні малюнки з фантастичними істотами, які згодом населятимуть власний Космос художниці. Саме ці творчі пошуки привели Марію до використання гуаші, насичені кольори якої дали змогу художниці переносити на папір всю строкатість баченого нею дивосвіту.

Крізь важку хворобу, обов’язкову працю в колгоспі, трагедію Другої світової війни, що відняла у Марії брата і чоловіка, обов’язкову працю в колгоспі, Чорнобильську катастрофу, яка опалила її натхненний рідний край, художниця пронесла любов до навколишнього світу, власне внутрішнє сяйво, яке поєднувалося з сильним характером і прагненням творити ‒ попри усе.

Музеєфікація творів Марії Примаченко розпочалася з 1930-х років, коли до Музею Державного музею українського мистецтва (тепер Національний художній музей України) надійшли перші 200 робіт художниці. Після створення у 1964 р. Державного музею українського народного декоративного мистецтва (тепер Національний музей українського народного декоративного мистецтва) твори М. Примаченко були передані до його колекції. Зараз у фондах музею зберігається найбільша частина творчого доробку Примаченко, яка налічує понад 650 одиниць.

На виставці «Марія Примаченко. Неосяжне» експонуються роботи, які були створені у різні періоди творчості художниці, що дає можливість простежити зміни у техніці та манері, підкреслити виразну альтернативність творчого методу, який подекуди не співпадатиме зі звичним уявленням про роботи мисткині.  Крім живопису на виставці «Марія Примаченко. Неосяжне» демонструватиметься кераміка її авторства та альбоми з малюнками художниці.

Кінорежисер Олександр Дірдовський представив відео-інсталяцію за мотивами творів Марії Примаченко, що поєднаються із мальовничими краєвидами її рідного Полісся.

Разом з відкриттям виставки «Марія Примаченко. Неосяжне» 9 лютого відбудеться презентація нового етапу освітнього проекту для дітей та родин АРСЕНАЛ ІДЕЙ, який пройшов повне оновлення та будується за проектним принципом, представляючи окремі творчі простори на загальну тему «Місто майбутнього».  Новий Арсенал Ідей покаже проекти – Нове місто, Неконтрольований живопис, Розумний дім, Природа і ми, Фінанси та розвиток.

Важливою частиною всіх проектів  Мистецького Арсеналу є благодійна платформа АРСЕНАЛ ДОБРИХ СПРАВ, яка ініціює збір коштів для тих, хто потребує негайної допомоги. Під час роботи виставки «Марія Примаченко. Неосяжне» відбудеться низка акцій, направлених на підтримку родин-переселенців, учасників АТО, сиротинці тощо. Фінансову допомогу можна буде залишити в спеціальних скриньках, розташованих у приміщенні Мистецького Арсеналу.

Довідкова інформація:

Виставка «Марія Примаченко. Неосяжне»

Дати: 09.02 ‒ 13.03

Організатор: НКММК «Мистецький Арсенал», Національний музей українського народного декоративного мистецтва, ArtUkraine

Місце: НКММК «Мистецький Арсенал»

ГОДИНИ РОБОТИ:
11:00 – 20:00

Загальна вартість вхідного квитка – 60 грн., пільгового квитка – 20 грн. Пільговий вхід дійсний для учнів (старших 12 років), студентів, пенсіонерів за наявності відповідного документу.

Організовані шкільні групи: вартість вхідного квитка – 20 грн. для кожного учня (дві особи супроводу мають право безкоштовного входу).

Безкоштовний вхід для дітей до 12 років з батьками, інвалідів 1-2 групи, військовослужбовців строкової служби, учасникам АТО, музейним працівникам, членам Спілки художників (за наявності посвідчення).

ЕКСКУРСІЇ:
Вартість екскурсійної путівки – 200 грн.
Екскурсія англійською мовою – 300 грн.
Замовлення екскурсії за телефоном:  098 416 40 63
Безкоштовні екскурсії: вівторок, четвер о 18:00

МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ:
вул. Лаврська, 12
Тел./факс: +380 44 288 52 25
facebook.com/Mystetskyi.Arsenal

ПРЕС-ЦЕНТР МИСТЕЦЬКОГО АРСЕНАЛУ:
pressa@artarsenal.in.ua
Тел.: +380 44 288 52 26


Архів

YouTube video