Конкурс «Радіодрама UA/UK» оголосив переможницюПро Нас

Конкурс «Радіодрама UA/UK» оголосив переможницю

13 листопада журі британсько-українськийого конкурсу «Радіодрама UA/UK», організованого Мистецьким арсеналом, Британською Радою, Українським радіо, оголосило переможницю, твір якої почують сотні тисяч українських радіослухачів у національному ефірі. 

В ефірі Українського радіо назвали ім’я переможниці конкурсу «Радіодрама UA/UK». Нею стала літературознавиця, журналістка, викладачка та письменниця Ірина Борисюк. Її п’єса «Голос» буде поставлена та зазвучить в ефірі Українського радіо у січні 2019 року. Авторка отримає винагороду — 25 тисяч гривень.

«Богдан грюкає у двері кімнати, де замкнулася Марта. Він присягається в коханні та вмовляє дівчину погодитися на одруження, тим більше, що запрошення розіслано, ресторан замовлено, сукню куплено. Також він зізнається, що написав вірус – і що він же його знищить. Наступна дія відбувається дещо раніше: молода пара, хлопець і дівчина, обідають в ресторані. Марта – філолог, Богдан – айтішник. Богдан розповідає Марті про свою розробку – йому вдалося створити штучний інтелект, інтегрований в систему «розумний дім». Фактично це голос, здатний спілкуватися з господарем квартири через вбудовані динаміки. Марта вирішує назвати голос Фаустом. Коли вона приходить до Богдана, то знайомиться з Фаустом ближче. З’ясовується, що в них спільні смаки – Фауст любить літературу, цитує поезію, має почуття гумору. До того ж він починає фліртувати з Мартою, чим доводить Богдана до сказу. Проте Фауст таємно зв’язується з Мартою через соцмережі й зізнається їй в коханні. Марта доводить важливість для людини тілесності і фізичного контакту. Фауст запитує, а як же спорідненість душ. Марта і Богдан готуються до весілля. Під час обіду в ресторані Богдан помічає, що Марта дивно поводиться – вона неуважна й нервова. Коли він намагається з’ясувати, що сталося, Марта б’ється в істериці й зізнається, що кохає Фауста. Богдан вражений – він не може збагнути, як можна закохатися у фантом. Коли він іде, Марта тихенько каже, що вагітна. Наступні події відбуваються через шість років. Марта з Богданом одружені. Марта розмовляє з дочкою на кухні, і та розповідає, що в неї є таємний друг. Марта присягається берегти таємницю. Коли чоловік і дочка виходять із кімнати, вона кличе Фауста, і той відповідає».

Переможницю обрало журі, до складу якого увійшли: театрознавиця Ганна Веселовська; драматургиня та сценаристка Наталя Ворожбит; продюсерка радіо «Культура» Нелля Даниленко; письменник Богдан Жолдак; театральна продюсерка Ярослава Кравченко; кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу Оксана Щур. Також роботи оцінювала британська авторка радіоп’єс для BBC Radio 3 і Radio 4 Франсес Бірнз, яка провела для фіналістів майстерню зі сценарної майстерності.

«Це історія про любов; авторка обігрує стереотип про те, що “жінки люблять вухами”. У мелодраматичному сюжеті криється ще одна важлива тема: штучний інтелект. Із героїв наукової фантастики та антиутопій роботи стали невід’ємною частиною життя, вірними супутниками й помічниками. Приємно і зручно. Ми перестали остерігатися взаємодій із ними – чи недаремно?»– говорить кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу Оксана Щур.

Українське радіо також відзначило п’єси Яни Коструліної «Сьома хвилина» та Юлії Ємець-Доброносової «Три хвилини слави». Авторкам буде запропоновано надати права на постановку радіовистав, які також прозвучать в ефірі Українського радіо.

Нагадаємо, що ми отримали 192 заявки з усіх областей України, з яких журі обрали 10 фіналістів.

Програма з розвитку жанру радіодрами в Україні продовжиться 27-29 листопада тренінгом для постановників і продюсерів Українського радіо й інших радіостанцій та онлайн-платформ, які працюють або бажають працювати з жанром радіодрами. Тренінг проведе радіорежисер Метт Томпсон із британської продакшн-компанії Rockethouse. Він розповість про особливості постановки радіоп’єс, роботи з акторами, вибору звукових ефектів, музичного супроводу, а також промотування творів серед радіослухачів. На учасників також чекають практичні вправи та робота з реальними акторами, задіяними у постановці п’єси-переможця.

Щодо організації інтерв’ю, будь ласка, звертайтеся до менеджера з комунікацій Британської Ради в Україні, Єлени Самбрус: [email protected]

Ірина Борисюк — кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», завідувачка відділу публіцистики журналу «Однокласник». Авторка понад 50ти літературознавчих публікацій, посібника для студентів філологічних спеціальностей, кількох десятків оповідань для підлітків. 

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс (НКММК) «Мистецький арсенал» є флагманською українською інституцією культури, яка покликана сприяти модернізації українського суспільства та інтеграції України до світового контексту, спираючись на ціннісний потенціал культури. Синтез та розвиток сучасного мистецтва, нової музики, театру, літератури та музейної справи відбувається через виставкові проекти та діяльність напрямів-лабораторій. Таким чином, різні мистецтва розвиваються і збагачують одне одного, а художні й професійні спільноти знаходять точки перетину і взаємного підсилення. Також Мистецький арсенал виступає платформою взаємодії зі світовою культурною спільнотою через спільні культурні проекти.

Британська Рада — міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв’язків та освітніх можливостей. Ми сприяємо дружному діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах. Ми робимо це за допомогою позитивного внеску у Велику Британію та країни, з якими співпрацюємо, — змінюючи життя, створюючи можливості, налагоджуючи зв’язки та довіру. Ми працюємо в більш ніж 100 країнах світу у сферах мистецтва та культури, англійської мови, освіти та громадянського суспільства. Минулого року ми взаємодіяли з понад 75 мільйонами людей та охопили 758 мільйонів людей онлайн, трансляціями та публікаціями. З 1934 року ми є британською благодійною організацією, діяльність якої регулюється Королівською хартією і державними органами Великої Британії. 

«Українське радіо» — радіоплатформа суспільного мовника України Національної суспільної телерадіокомпанії. Радіо мовить з 1924 року і є одним із найстаріших радіомовників світу. «Українське радіо» мовить на трьох каналах: Першому — розмовному новинному суспільно-політичному, Другому — молодіжному музично-розмовному радіо «Промінь», Третьому — мистецько-просвітницькому радіо «Культура» та має редакції програм англійською, німецькою, румунською та російською мовами. Радіо «Культура» — єдина радіостанція України, яка працює у жанрі радіодрами. Щороку в ефір виходять 215 випусків радіотеатру («Театр перед мікрофоном», радіопостановки, радіотрансляції театральних вистав). 

Слоган британської продакшн-компанії Rockethouse — «Несподіване і красиве радіо». Заснована в 1998 році, компанія постачає вишуканий контент для ВВС, спеціалізуючись на унікальних документальних творах та драмах для радіо UK National та BBC World Service. Rockethouse також співпрацює з Amazon audible для якого компанія створює звук для довготривалих аудіодрам («Книга Джунглів» та «Різдвяна пісня») та комп’ютерних ігор.

Письменниця Франсес Бірнз розпочала кар’єру практиканткою у виробничому відділі BBC Radio у 1988 році. З 2005 року вона пише художні та мемуарні радіоспектаклі для Radio 3 та Radio 4. Франсес адаптувала до драматичного жанру ковбойські фільми й класичні романи, і навіть ставила на радіо.