Книжковий Арсенал відвідали понад 50 000 людейПро Нас

Книжковий Арсенал відвідали понад 50 000 людей

З 30 травня по 3 червня у Мистецькому арсеналі відбувся VIII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який відвідало понад 50 тисяч людей. Більш як 150 видавництв представили свої найкращі новинки, 25 ілюстраторів свої роботи, дизайнери, художники – виставкові проекти.

Проект майбутнього став фокус-темою фестивалю. Кураторка програми Віра Балдинюк запропонувала поміркувати над таким: про що людство мріє далі? яким буде майбутній світовий устрій, які шанси в демократії перед лицем гібридних викликів? як протистояти дегуманізації у часи змін? чи спроможні сучасні технології створити (над)людину?

Рекордна кількість іноземних гостей відвідала фестиваль – 106 гостей з 31 країни світу. 
До України приїхали Оскар Бреніф’є (Франція), поет, перекладач і правозахисник, один із засновників Литовської Гельсінської групи, професор слов’янських мов і літератур в Єльському університеті Томас Венцлова (Литва), яскравий представник водночас хорватської та боснійської літератур Міленко Єрґович (Боснія і Герцеговина), президент Американської асоціації літературних перекладачів Арон Ажі (США), президент ісландського PEN-клубу, знаний ісландський письменник Сйон, провідний ізраїльський автор Меїр Шалєв (Ізраїль), одна з найпомітніших італійських письменниць Франческа Меландрі (Італія), всесвітньо відома письменниця, есеїстка і журналістка Славенка Дракуліч (Хорватія-Швеція).

Вперше зі стендом взяли участь посольства США, Угорщини, Лівану, Ізраїлю. Стенд найбільшої книжкової виставки світу – Франкфуртської – вже вдруге представлений на фестивалі.

Протягом фестивалю відбулося 452 події. 

Під час «Книжкового Арсеналу» було представлено 8 виставкових проектів.

Центральною виставкою став проект куратора Павла Гудімова «Metropolis. минулі утопії майбутнього». На виставці були представлені погляди візіонерів минулого «на завтра» у площині архітектури, винаходів, кіно.

Також відбулося 7 спеціальних тематичних програм, серед яких програми від Української візуальної книги, науково-популярного журналу «Куншт», Club of creative philosophy, #тижфантаст, «Творці майбутнього», школи каліграфії та шрифту «Арт і Я», а також вперше професійна програма для видаців – Booking the future. Видавничі тренди, інновації і прогнози.

VR-проекти
Першу книжку у віртуальній реальності «Знайомство з Туконі» продивилося 1800 відвідувачів. 

«Ми були приголомшені кількістю відвідувачів, які хотіли подивитися наш проект. Протягом усіх днів Книжкового Арсеналу біля нашого стенду була черга з бажаючих, часто з 15-20 людей. Це підтверджує той факт, що глядачі голодні до інноваційних форматів, і я радий, що віртуальна реальність і чудовий книжковий світ зустрілися в нашому проекті», – коментує Олексій Фурман, виконавчий продюсер New Cave Media.

Великою популярністю користувалися проекти віртуальної реальності «Out of Sight» (Нідерланди), «Перевтілення» Франца Кафки (Goethe- Institut в Україні та Франкфуртський книжковий ярмарок), а екскурсія віртуальним приміщенням модернізованої київської бібліотеки ім. М.Костомарова за допомогою VR-окулярів.

Найкращий книжковий дизайн-2018
На Книжковому Арсеналі втретє визначили переможців конкурсу на найкращий книжковий дизайн 2018 року. 1 місце та Гран-прі конкурсу отримала книжка «Я так бачу» Видавництво Старого Лева. Автори та дизайн: творча майстерня «Аґрафка« (Романа Романишин, Андрій Лесів). З переліком переможців можна ознайомитись тут.

Рекордна кількість ЗМІ висвітлювала події Книжкового Арсеналу.
За 5 днів фестивалю акредитацію преси отримали представники 244 телевізійних каналів, періодичних видань та онлайн-медіа. На «Книжковий Арсенал» приїхали журналісти з Херсона, Кропивницького, Луцька, Вінниці та інших міст, а також іноземні журналісти.

Вперше на «Книжковому Арсеналі» працювала виїзна студія UA: Суспільне мовлення.
За 5 днів фестивалю у виїзній студії генерального інформаційного партнера фестивалю UА:Суспільне мовлення відбулось близько 55 годин живого теле- і радіоефіру на Радіо Культура (третій канал UA: Українське радіо) та телеканалі UA: КУЛЬТУРА.  Понад 70 відомих письменників, журналістів, перекладачів, сценаристів, ілюстраторів, видавців, режисерів стали гостями програм. У прямому ефірі з «Книжкового Арсеналу» також вийшли програми «Культурна афіша здорової людини», «Лайфхак українською» та влог «Що там Арсенал?».

Кураторська команда Книжкового Арсеналу 2018:
–  Оксана Хмельовська — координаторка фестивалю
–  Таня Родіонова — координаторка проектів
–  Віра Балдинюк — кураторка фокус-програми «Проект майбутнього»
–  Поліна Городиська — кураторка Міжнародної програми
–  Оксана Щур — кураторка Української програми
–  Юлія Козловець — кураторка Дитячої програми «Далі буде!..»
–  Ірина Славінська — кураторка спеціальної програми «Слова року»
–  Анастасія Євдокимова — кураторка Поетичної програми «Загірні королівства: поетичні книжки, які з’являться завтра»
–  Павло Гудімов —  куратор виставкового проекту «Metropolis. Минулі утопії майбутнього»
–  Андрій Курков — запрошений куратор спеціальної програми «Куди складати чужий історичний досвід?»
–  Андрій Кириченко — куратор Музичної програми від фестивалю Nextsound

IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбудеться наприкінці травня 2019 року.