НАЦІОНАЛЬНИЙ КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ ТА МУЗЕЙНИЙ КОМПЛЕКС «МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ»

Місія Мистецького Арсеналу – створення потужного культурного осередку всеукраїнського та міжнародного значення, спрямованого на репрезентацію та актуалізацію української спадщини, формування культурного міждисциплінарного центру співпраці з іншими музеями, сучасного  Музею історії Українського мистецтва, сприяння розвитку творчих ініціатив, уведення українського мистецтва до світового контексту.

За 5 років активної роботи у Мистецькому Арсеналі реалізовано більше  60 масштабних виставкових проектів, які відвідало близько трьох мільйонів глядачів, один мільйон з них ‒ діти. Ключовими ініціативами Мистецького Арсеналу є щорічні міжнародні проекти Art Kyiv Contеmporary, Книжковий Арсенал, Великий Антикварний Салон, Великий Скульптурний Салон. Серед масштабних кураторських проектів, реалізованих Мистецьким Арсеналом – «Марія Примаченко. Неосяжне», «Діалогія», «Катерина Білокур. Хочу бути художником!», міжмузейний проект «Вікна», «The Show Within the Show», «Шевченко/mania/», «Велике і Величне», «Василь Єрмілов», «Космічна Одісея 2011»,«Незалежні». Всі проекти Мистецького Арсеналу включають тематичні освітні, кіно- та концертні програми, спрямовані на різні цільові аудиторії. Серед потужних інноваційних ініціатив – освітній проект для дітей та підлітків «Арсенал ідей». З 2010 року функціонує Благодійний фонд «Мистецький Арсенал», який опікується соціальними, дитячими та доброчинними проектами, а також є організатором першого в Україні Клубу Друзів музею. На території Мистецького Арсеналу діє Мала Галерея, яка презентує молоде українське мистецтво, а також камерні проекти провідних вітчизняних митців.

З 2014 року у Мистецькому Арсеналі діє благодійна платформа «Арсенал добрих справ», метою якої є допомога та підтримка дітей, родин переселенців з Криму та Донбасу, військовослужбовців та людей з особливими потребами. За два роки діяльності платформи було залучено благодійної допомоги більше ніж на 35 млн. грн.

Найамбітнішим проектом стала Перша київська міжнародна бієнале сучасного мистецтва ARSENALE 2012, що зібрала під склепіннями Мистецького Арсеналу безпрецедентну експозицію творів від 100 зірок світової арт-сцени із 30 країн.

Споруда Арсеналу – пам’ятка архітектури національного значення, зведена у 1783–1801 рр. за проектом генерала-поручика Іоганна Меллера у Старій Печерській фортеці. До появи Арсеналу на його місці функціонував Печерський Вознесенський дівочий монастир. Ігуменею у 1683–1707 рр. була Марія-Магдалина Мазепина – матір гетьмана Івана Мазепи. З початку ХІХ ст. Арсенал перебував у розпорядженні Київського військового гарнізону, а упродовж ХХ ст.  тут працював військовий завод.

З 2003 року Арсенал став культурно-мистецькою установою. Сьогодні паралельно із проведенням виставок триває реставрація приміщень та ведеться робота зі створення сучасного музейного комплексу, який представлятиме історію українського мистецтва від давнини до сучасності, прийматиме колекції шедеврів із провідних світових музеїв, стане потужним осередком розвитку творчих ініціатив. Загальна площа Арсеналу сягає 60 000 м2, наразі використовується від 12 000 до 24 000 м².

12 жовтня 2015 р. за участю Президента України відбулося дарування народові України в особі Мистецького Арсеналу безцінної колекції мистецтва колекціонера і мистецтвознавця Ігоря Диченка. Це шляхетне рішення дружини колекціонера Валерії Вірської увійшло в історію України поряд з історіями колекцій видатних меценатів попереднього століття – Ханенків та Терещенків. Культурна спадщина світового рівня, що складається з 509 творів живопису, графіки, прикладного мистецтва, буде збережена цілісною для майбутніх поколінь і кожен громадянин матиме можливість бачити у Мистецькому Арсеналі роботи К. Малевича, О. Богомазова, В. Пальмова, В. Єрмилова, О. Хвостенко-Хвостова, В. Меллера, О.Павленко, Д. Бурлюка, М.Бойчука, А. Горської, О. Заливахи, А. Криволапа.