Фестиваль молодих українських художників
Чи є підстави говорити про появу нового покоління представників актуального українського мистецтва? Як суспільні процеси останніх років вплинули на мистецький досвід молодих українських художників? Якою мірою мистецтво молодих включене в світовий мистецький контекст? Відповісти на ці запитання, широко представити творчість молодих українських художників має на меті Фестиваль молодих українських художників.
Засновником фестивалю-конкурсу є Міністерство культури України. Фестиваль відбуватиметься у форматі бієнале.
2017 року його організаторами визначено НКММК «Мистецький арсенал» та Національний художній музей України, як інституції, що мають успішний досвід проведення заходів такого масштабу та можливість співфінансувати їх.
До участі у конкурсі запросили українських художників віком до 35 років із готовими роботами або такими, що перебувають на різних етапах розробки, виконаних у будь-яких видах художньої діяльності: відео, графічні техніки, живопис, звук, ленд-арт, перформативні практики, проекти для публічного простору, текст, скульптура, фотографія, різні види цифрового/new media мистецтва, а також інші жанри, форми та способи художнього виробництва на межі кількох категорій та поза ними.
Заявки учасників Фестивалю відбирали запрошені кураторки Лізавета Герман, Марія Ланько та Катерина Філюк, згідно запропонованій темі конкурсного відбору – “Сьогодні, що так і не настало”.
Міркуючи над майбутньою виставкою, кураторки звернулись до категорій змін і плинності, які характеризують усе більше явищ сучасності – розмиття топографічних кордонів, хиткість національних держав, мінливість ідентичностей, зникнення меж між приватним і публічним. На думку кураторок, відбулися зсуви і в розумінні категорій часу й історії, а концептуальні й часові межі розуміння минулого, теперішнього й майбутнього нині є взаємозамінними. Кураторська група пропонувала художникам поміркувати про моделі альтернативного сьогодення та відрефлексувати їх у власних практиках.
“Світу, яким ми його знали, не існує, а вже завтра не існуватиме того світу, який ми вдаємо, що знаємо сьогодні. Тонкі лінії, які розділяли гомогенний час на минуле, теперішнє та майбутнє, виявляються розмитими. Теперішнє твориться водночас майбутнім, як результат превентивних політик, та минулим – постмодерністське, посткомуністичне, постісторичне, пост-Інтернет, але так само і творить їх через переписування історії та візіонерські місії. З розквітом гібридних воєн та майже неконтрольованою міграцією пливуть кордони. Національні держави пульсують ніби живі й уразливі організми, що втратили статичність. А з усе бурхливішим розквітом комунікаційних технологій втрачається одна з фундаментальних засад суспільства в його вестернізованій моделі, а саме – розмежування публічної та приватної сфер. Розмитими стають ідентичності, які тепер змінюються залежно від обставин, суб’єктивних причин або з метою пристосування до нового контексту.
У цьому “плинному” сьогоденні стає дедалі складніше бути сучасним. Джоржо Агамбен визначає сучасність як космічну темряву, що є нічим іншим як світлом від далеких галактик, яке не досягає землі, адже швидкість їхнього віддалення значно більша за швидкість світла. І сучасне мистецтво у його дослідницькому, експериментальному та візіонерському каноні видається тією практикою, яка ладна сягати світла у цій темряві, реалізуючи моделі теперішнього, що так і не настало”
Лізавета Герман, Марія Ланько та Катерина Філюк
На конкурс Фестивалю надійшло 394 заявки з Києва, Одеси, Львова, Луцька, Ужгорода, Дніпра, Вінниці, Тернополя, Харкова, Рівного, Сум та інших міст. Окрім цього були отримані заявки від митців, які живуть або навчаються за кордоном, а саме в Польщі, Нідерландах, Австрії, Литві, Канаді, Ізраїлі та Італії. За результатами конкурсного відбору кураторки Фестивалю Лізавета Герман, Марія Ланько і Катерина Філюк запросили 67 митців та мистецьких колективів.
Учасники Фестивалю молодих українських художників 2017:
Михайло Алексеєнко та Мадлен Франко; Пьотр Армяновський; Олексій Биков; Катерина Бучацька; Відкрита група; Вова Воротньов і проект ЗА/ С ХІД; Аттіла Гажлінскі; Галерея ЦЕ; Даніїл Галкін; Віра Ганжа; Юліана Голуб; Сергій Григорян; Петро Гронський; Саша Долгий; Олена Домбровська; Андрій Достлєв; Лія Достлєва; Катерина Єрмолаєва; Жyжалка; Михайло Завальний; Поліна Карпова; Анна Кахіані; Борис Кашапов; Аліна Клейтман; Тарас Ковач; Євген Коршунов; Віталій Кохан; Ольга Кузюра; Саша Курмаз; Іштван Кус; Олекснадр Кутовий; Оля Ланько; Павло Лисий; Луганська Контемпорарі Діаспора; Максим Максимів; Дмитро Микитенко; Вікторія Миронюк; Денис Нечай; Євген Нікіфоров; Богдан Пилипушко; Марія Плотнікова; В’ячеслав Поляков; Олексій Радинський; Сергій Радкевич; Ольга Сабко; Юрій Савтер; Василь Савченко; Антон Саєнко; Михайло Стефура; Олена Субач; Сергій Торбінов; Учасники проекту «Монтаж»; Віталій Фоменко; Анна Ходькова; Семен Храмцов; Лілія Чавага; Олександр Чепелєв; Мітя Чуріков; Антон Шебетко; Аліна Якубенко; Віталій Янковий; Мар’яна Яремчишина; Крістіна Ярош; Alina Mann & Coco Schwarz; APL315; Art-cluster R+N+D; Etching Room #1; Kinder Album.
Відібрані проекти були представлені на виставці у Мистецькому Арсеналі з 28 вересня до 29 жовтня 2017, а деякі реалізовані в публічному просторі міста та на майданчиках партнерів.
До складу журі увійшли Фестивалю:
Бйорн Гельдхоф – арт-директор PinchukArtCentre, художній і стратегічний директор Центру Сучасного Мистецтва YARAT.
Юрій Онух – художник, куратор, критик, дипломат, був директором Фундації Центр Сучасного Мистецтва у Києві (1997-2005), директором Польського Інституту у Києві (2005-2010) і в Нью-Йорку (2010-2014).
Тарас Полатайко – художник.
Михайло Рашковецький – незалежний мистецтвознавець, арт-критик, куратор Музею історії євреїв Одеси, співкуратор і куратор 3-ї, 4-ї та 5-ї Одеської бієнале сучасного мистецтва.
Тетяна Тумасян – кураторка, галеристка, директорка Харківської муніципальної галереї, засновниця Фестивалю молодіжних проектів NonStopMedia (з 2003), кураторка галереї VOVATANYA, викладачка в ХНУ ім. В. Каразіна.
Моніка Шевчик – мистецтвознавиця, кураторка, директорка галереї “Арсенал”
у Білостоку (Польща).
Переможцями Фестивалю 2017 журі конкурсу обрали:
1 місце – Марія Плотнікова, перформанс “Stick Apart”
2 місце – Пьотр Армяновський, фільм “Я і Маріуполь”
3 місце – В’ячеслав Поляков, фотопроект “Між”
Члени журі оцінювали виключно роботи, представлені в рамках фестивалю, а не загальний досвід і портфоліо художників. Під час розгляду і оцінювання робіт члени журі зважали на творчий метод художників і розкриття в роботах теми конкурсного відбору, запропонованої кураторками. Переможцями стали молоді художники, які мають великий потенціал і працюють з різними медіа – перформанс, відео, фотографія.
Євген Нищук
Міністр культури України
Сучасні мистецькі проекти несуть в собі глибокі меседжі для суспільства, втілюючи вільний дух та сміливі пошуки і креативні інтерпретації, привносять у культуру свіже дихання. Спостерігаючи за сучасним мистецтвом у Європі, його тенденціями, я можу впевнено сказати – Україна абсолютно в тренді. Саме тому для нас принципово підтримати розвиток сучасного актуального мистецтва модерної України, яке було б інтегроване у мислення світове, європейське.
Олеся Островська-Люта
Генеральна директорка НКММК «Мистецький арсенал»
Вагомий проект сучасного мистецтва, особливо, спрямований на підтримку молодих художників, який об’єднує зусилля трьох ключових гравців – Міністерства культури України, Мистецького арсеналу і Національного художнього музею України у державному секторі культури – це те, про що так мріялося ще десять років тому. Це крок, який демонструє, що сучасна культура має таку ж вагу, що й історичні зразки. Фактично, молодіжне бієннале вказує на розворот культурної політики в Україні. Це не означає, що все дуже райдужно і всі зміни виключно позитивні, але це точно демонструє напрям думки – від суто інерційного фінансування ще радянських зразків і інституцій до спроб стимулювати появу нового.
Юлія Литвинець
Генеральна директорка Національного художнього музею України
Для НХМУ це важливий акт інституційної підтримки сучасного мистецтва. Музей відкритий до різних мистецьких практик, а молоде мистецтво є найбільш чутливим до суспільних змін, до актуальних тенденцій. Участь в організації Фестивалю особливо важлива в контексті заявленої НХМУ роботи по створенню державного Музею сучасного мистецтва, де мають бути представлені не тільки новітнє мистецтво, а й нові підходи до його осмислення і репрезентації, зокрема формування кураторської платформи
Команда
- Кураторки проекту
Лізавета Герман
Кураторка, кандидатка мистецтвознавства, арт-критикиня, співкерівниця курсу Contemporary Art у школі Kyiv Academy of Media Arts. Досліджує історію кураторства та художніх виставок в Україні та світі, а також неофіційне радянське мистецтво. Разом із Марією Ланько працює в якості незалежного кураторського колективу та співзаснувала дослідницьку медіа-платформу “Відкритий архів”.
Марія Ланько
Незалежна кураторка, дослідниця, арт-критикиня. Здобуває PhD-ступінь в Aberdeen University, де досліджує колективні та самоорганізовані практики пізньорадянського і сучасного українського мистецтва. Разом із Лізаветою Герман є співкураторкою кураторської лабораторії в “Домі Майстер Клас”
Катерина Філюк
Незалежна кураторка, арт-критикиня. Має ступінь магістра філософії Одеського національного університету І.І. Мечникова. Закінчила De Appel Curatorial Program 2015/16. В рамках проекту “Суспільна угода” фонду ІЗОЛЯЦІЯ займається дослідженням комеморативних об’єктів та практик у публічному просторі. Директорка Dymchuk Gallery та координаторка Curatorial Program for Research.
Організатори виставки
Міністерство культури України, НКММК «Мистецький арсенал», Національній художній музей України