У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ ВІДКРИЛАСЬ ВИСТАВКА «ПАРАСКА ПЛИТКА-ГОРИЦВІТ. ПОДОЛАННЯ ГРАВІТАЦІЇ»Про Нас

У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ ВІДКРИЛАСЬ ВИСТАВКА «ПАРАСКА ПЛИТКА-ГОРИЦВІТ. ПОДОЛАННЯ ГРАВІТАЦІЇ»

17 жовтня у Мистецькому арсеналі відкрилась виставка «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації». Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду та у співпраці з Агенцією регіонального розвитку Івано-Франківської області й Українським МІМ-центром.

Виставка має на меті показати життєвий шлях Параски Плитки-Горицвіт, її формування як мисткині, творчу багатогранність, відстоювання власної ідентичності за умов соціально-політичного тиску, а також актуалізувати ім’я Параски Плитки-Горицвіт на культурній мапі українського мистецтва та привернути увагу до важливості музеєфікації її творчої спадщини.

Вперше у виставковому проєкті Параска Плитка-Горицвіт постає як мультидисциплінарна художниця, яка експериментує з формами та, водночас, етнографічно фіксує життя довкола. А відвідувачі виставки можуть прогулятись 3D-екскурсією хатою мисткині та почути її спів, гру на гітарі та варгані. У своїй творчості Параска Плитка-Горицвіт вдало поєднувала різні форми та підходи до фіксування реальності й навколишнього світу — від традиційного книговидання до новітніх медіа — фотографії та експериментів із друком та оформленням творів. В її роботах поєднано регіональні традиції та нові актуальні знання про космос, політику, далекі країни.

Виставка «Подолання гравітації» в Мистецькому арсеналі — це подорож світом духовних образів, казкових текстів, етнографічних записів, вигаданих ландшафтів і документальних фотографій.  Архітектура проєкту крок за кроком розкриває відвідувачам постать Параски та контекст, в якому вона жила і творила.
Представлені на виставці матеріали надані громадою села Криворівня.

Параска Плитка-Горицвіт — гуцульська художниця, фольклористка, етнографка, філософиня та фотографка. Вона жила усамітнено в карпатському селі Криворівня, і стала одним із культурних символів цього місця, та й всієї Гуцульщини. Однак широкому загалові мисткиня й досі мало відома. Параска створила власний мікрокосм, що існує на межі правди й вигадки, де реальне так тісно переплелося з містичним, що годі їх розділити. Її життя — тяжкий шлях випробувань, на якому Парасці вдалося не зрадити віри в людей, сповідувати філософію любові, і навчитися мандрувати, не виїжджаючи з села, завдяки творчості. 

У Мистецькому арсеналі виставка «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» триватиме до 19 січня.