У Бельгії відкрилася виставка «Футуромарення: Україна і авангард»
17 березня у Музеї сучасного мистецтва FeliX Art & Eco Museum у Дрогенбосі (Бельгія) відбулося відкриття виставки «Футуромарення: Україна і авангард». Основою експозиції є дослідження в межах проєкту «Футуромарення», реалізованого Мистецьким арсеналом у 2021-2022 роках.
У межах проєкту представлені 100 оригінальних творів живопису та графіки, серед яких живопис, книжковий дизайн та сценографія. Відвідувачі зможуть побачити роботи знаних українських митців Давида Бурлюка, Олександри Екстер, Вадима Меллера, Віктора Пальмова, Василя Єрмилова. Експозицію доповнюють документальні матеріали та відеоінсталяції «Поезомалярство» та «Наші 1920-і розстріляні у 2020-і».
Проєкт реалізовано FeliX Art & Eco Museum та Мистецьким арсеналом у партнерстві з Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України, Національним художнім музеєм України, Художнім музеєм міста Дніпра, Харківським літературним музеєм, Довженко-Центром, Національним науково-дослідним реставраційним центром України, Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України, Харківським приватним музеєм міської садиби, Львівським музеєм історії релігії, Валентиною Костюковою та Тетяною Карою-Васильєвою.
Співкуратори виставки Ольга Мельник та Ігор Оксаметний прагнули описати мистецьку візію майбутнього, що була народжена на українському історичному ґрунті 1910-1920-х років, у контексті сучасних подій. Зокрема особливий наголос був зроблений на апропріацію мистецьких практик авангарду російською культурою, а також на наслідках російської збройної агресії для культурної спадщини України.
«“Футуромарення” масштабується, змінюється, але залишається розповіддю про Україну. Відтепер ми маємо низку підпроєктів: Мистецький арсенал у Києві — KUMU в Естонії, а тепер — FeliX Art & Eco Museum у Бельгії. Передусім тішимось, що від сьогодні 100 мистецьких творів, які представлені в експозиції, будуть недосяжні для російських ракет. Серед них представлені знані імена: Казимир Малевич або Олександра Екстер, які асоціюються із так званою великою російською культурою. Але ця велич значною мірою ґрунтується на апропрійованій спадщині колонізованих територій, адже впродовж століть Росія привласнювала найкраще, створюючи фейк про власну велич. Сьогодні ми намагаємось деконструювати ці міфи, аби українська культура набула суб’єктності в європейському інтелектуальному просторі. Ми дякуємо команді FeliX Art & Eco Museum за сміливість організувати майданчик, де Україна має змогу промовляти від власного імені, за підтримку та солідарність», — коментує співкураторка виставки Ольга Мельник.
Спеціально до виставки FeliX Art & Eco Museum надрукував лімітований наклад каталогу «Футуромарення», який був підготовлений раніше в межах київського проєкту, що відбувся в Мистецькому арсеналі у 2021–2022 році.
«Айдентика виставки та каталог натхненні типографічними прийомами 1920-х і пластикою футуристичного живопису. Для нас важливо переосмислювати наш спадок і проявляти це в сучасному дизайні, підтримуючи тяглість стилю», — Лєра Гуєвська, арт-директорка Мистецького арсеналу.
Це видання, що містить публікації знаних українських і закордонних дослідників футуризму, буде доступне відвідувачам виставки завдяки допомозі FeliX Art & Eco Museum. Ознайомитися з каталогом в електронній формі можна за посиланням.
400 примірників каталогу будуть доступні відвідувачам, які відвідають українську виставку.
В офіційному відкритті виставки взяли участь Міністр-президент і міністр культури Фландрії Jan Jambon, представник України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов, а також CEO National Lottery, яка підтримала проєкт, Mr. Jannie Haek.
Виставка у Бельгії триватиме до 8 вересня 2024 року.
Куратори: Ольга Мельник, Ігор Оксаметний за участі Вікторії Величко.
Дизайн експозиції: Лєра Гуєвська.
Графічний дизайн: Костянтин Марценківський.