Спільна заява Мистецького арсеналу та Міжнародного фонду «Відродження» щодо переслідування білоруського художника Алєся ПушкінаПро Нас

Спільна заява Мистецького арсеналу та Міжнародного фонду «Відродження» щодо переслідування білоруського художника Алєся Пушкіна

Білоруському художнику Алєсю Пушкіну, який з 30 березня 2021 року перебуває у білоруському СІЗО, висунуто звинувачення, зокрема, і за наругу над державними символами.

В березні 2021 року Алєсь Пушкін взяв участь у виставці Мистецького арсеналу «Кожны дзень. Мистецтво. Солідарність. Спротив», на якій була представлена репліка його інсталяції 1999 року «Подарунок президенту». Художник особисто взяв участь у встановленні роботи на виставці, що зафіксовано на відео:

Алєся Пушкіна заарештували одразу по поверненні до Білорусі з Києва після відкриття виставки.

В обвинуваченні білоруської прокуратури йдеться, що «…Пушкін на постійній основі брав участь у незаконних акціях і зчинив наругу над державними символами. Свої дії звинувачений, як і в 1999 році, записав на камеру, але бажаючи уникнути відповідальності, зчинив свої злочинні дії на території України… Сам Пушкін схарактеризував свої дії як «перформанс»…». Художнику інкримінується, окрім іншого, стаття 370 Карного кодексу Білорусі.

Мистецький арсенал та Міжнародний фонд «Відродження» засуджують переслідування художника Алєся Пушкіна і вважають їх наступом на свободу мистецького висловлювання. Обидві інституції закликають українську та міжнародну спільноту чинити тиск на незаконну білоруську владу задля звільнення художника та сотень інших політичних ув’язнених.

Виставка «Кожны дзень. Мистецтво. Солідарність. Спротив» була організована Мистецьким арсеналом за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» і відбулась з 25 березня до 6 червня 2021 року. До виставки були запрошені шість незалежних білоруських кураторів та понад півсотні сучасних білоруських художників.

Мистецький арсенал є флагманською українською інституцією культури, яка у своїй діяльності порушує актуальні суспільні питання та сприяє модернізації суспільства, спираючись на ціннісний потенціал культури.