Підсумки реалізації програми діяльності Літературної лабораторії у 2023-2024 за підтримки Державної міністерки з питань культури та ЗМІ Німеччини Клаудії РотПро Нас

Підсумки реалізації програми діяльності Літературної лабораторії у 2023-2024 за підтримки Державної міністерки з питань культури та ЗМІ Німеччини Клаудії Рот

У межах проєкту «Взаємообмін між німецькими та українськими літературними і книжковими спільнотами», що втілюється за підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини у 2023-2024 роках, команді Мистецького арсеналу вдалося втілити ряд проєктів, важливих для українського книжкового середовища. Серед них — робота Літературної лабораторії, міждисциплінарний проєкт з Довженко-Центром, видання каталогів, а також підтримка участі Мистецького арсеналу у Франкфуртському книжковому ярмарку (2023), проведення Книжкового Арсеналу (2024) та конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» (2023).

У фокусі одного з цих проєктів, який завершився влітку 2024 року, стала діяльність Літературної лабораторії Мистецького арсеналу — одного з напрямів діяльності інституції, що втілюється паралельно з виставковими та фестивальними проєктами, освітніми заходами. Місія Літературної лабораторії — створити міждисциплінарне середовище, у якому письменники, критики, перекладачі й митці мали можливість експериментувати, створювати творчий контент і генерувати публічні проєкти.

Завдяки підтримці Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини Літературна лабораторія відновила свою роботу у 2023 році і продовжила у 2024-му. У 2023 році була створена нова кураторська концепція проєкту та план діяльності, в межах якої відбувся конкурс на участь в оновленому проєкті для авторів та авторок, чия практика частково або повністю сфокусована на письмі як міждисциплінарному феномені, провадиться на перетині медій чи у монодисциплінарному письменстві. Команда Літературної лабораторії обрала 10 письменників і художників із 70 заявок. За результатами 4-місячної програми навчання резиденти ЛітЛаб розробили 9 міждисциплінарних проєктів на різних стадіях реалізації.

У квітні 2024 року Літературна лабораторія оголосила відкритий конкурс на новий онлайн-курс з біографічних художніх текстів, зосереджений на «людиноцентричних» жанрах (біографія, автобіографія, інтерв’ю та мистецькі свідчення, мемуари та портретна література, терапевтичне письмо, а також виклики та методологія мистецького дослідження). Наскрізною темою текстів стало гасло Книжкового Арсеналу 2024 «Життя на межі». Онлайн-курс містив два теоретичні та практичні семінари та письмовий модуль, який складався з двох групових зустрічей та двох індивідуальних зустрічей з ментором.

Менторками ЛітЛабу-2024 стали Ольга Брюховецька, Надін Лордік та Анфіса Дорошенко. За підсумками курсу було відібрано 8 художніх робіт (переважно тексти, а також комікси та ілюстрації), створених учасниками. Після редагування, форматування та оформлення тексти були опубліковані на сторінці Літературної лабораторії.

Співпраця між Довженко-Центром, найбільшим в Україні кіноархівом та постійним учасником Книжкового Арсеналу, та Мистецьким арсеналом. Грантова підтримка дозволила реалізувати значно масштабнішу програму, ніж планувалося, та втілити заходи як на фестивалі, так і в приміщенні Довженко-Центру. Програма, розроблена командою Центру, була присвячена постаті Михайла Коцюбинського — видатного українського письменника кінця ХІХ – початку ХХ ст., від дня народження якого у 2024 році виповнюється 160 років, його роботам та їх використанню в кіно.

Фахівці Довженко-Центру провели масштабне кінознавче дослідження та підготували видання про екранізацію творів Коцюбинського, яке було опубліковано в самовидавничому форматі (зін чи власнодрук) обмеженим тиражем у 50 друкованих примірників. До видання увійшли тексти кінознавців Довженко-Центру з детальним аналізом основних екранізацій літературних творів автора, архівні зображення та матеріали кіноархіву Довженко-Центру, Центрального державного архіву кінематографічних матеріалів України, Національної кіностудії ім. О. Довженка. Усі примірники журналу для розповсюдження були розпродані за два дні XII Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», ще до того, як відбулася його презентація.

А в день відкриття Книжкового Арсеналу на вуличній сцені відбувся показ фільму «Фата Моргана» (1931) за однойменним романом Коцюбинського. Репрем’єра німого фільму презентована в новому форматі — з живим сценічним виступом українського гурту «Пиріг і Батіг», який спеціалізується на переосмисленні української поезії та створив саундтрек до фільму. Ця кіноверсія твору Fata Morgana (1901, 1910) — одна з перших екранізацій і єдиний з німих фільмів, що зберігся до сьогодні. Цим перформативним показом Довженко-Центр продовжив давню традицію створення сучасних саундтреків до архівних фільмів у рамках циклу «Коло Дзиги», щоб привернути увагу громадськості до української кінематографічної спадщини.

Видання друкованих каталогів до виставок Мистецького арсеналу теж стали можливі завдяки підтримці Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини. Протягом останніх кількох років у Мистецькому арсеналі стало традицією документувати кожну виставку, використовуючи матеріали, зібрані в процесі підготовки та створення виставки, статті експертів у цій галузі, архівні фотографії, а також фотографії з процесу виробництва — у форматі двомовних, українсько-англійських каталогів.

За підтримки гранту було надруковано чотири каталоги із серії «Культурна спадщина» та один із серії «Сучасне мистецтво»:

  • Друге видання каталогу Бойчукізм. Проєкт «Великого стилю» про яскраве культурно-мистецьке явище в історії українського мистецтва 1910-1930-х років, яке характеризується художнім монументально-синтетичним стилем і назване на честь засновника течії Михайла Бойчука. Майже весь тираж першого видання було розпродано, оскільки це видання описує знаний, але надзвичайно цікавий для широкого загалу.
  • Відбиток. Українська друкована графіка ХХ–ХХІ століть, присвячене дослідженню української друкованої графіки від початку ХХ століття і до сьогодення. Збірка пропонує розгляд трансформації естампу та взаємозв’язків різних поколінь художників, явищ і тенденцій. Зокрема, книга представляє каталог творів друкованої графіки з виставки у Мистецькому арсеналі.
  • Футуромарення. Видання містить матеріали однойменного, мультидисциплінарного проєкту, що присвячений феномену футуризму в Україні 1910–1930-х років. У виданні розміщено актуальні публікації знаних дослідників з України, Польщі, Сполучених Штатів, Канади та ін. У них висвітлюються футуристичні пошуки в літературі, архітектурі, образотворчому, театральному та кіномистецтві.
  • Мистецький Арсенал. Колекція — про зібрання Мистецького арсеналу, яке формувалася упродовж майже двох десятиліть. Нині воно нараховує 9081 предмет та постійно поповнюється. Розмаїття матеріалів, що складають колекцію, відображає еволюцію інституційної ідентичності Мистецького арсеналу — від археологічних знахідок до творів історичного авангарду та сучасного експериментального мистецтва. Видання поєднує каталог колекції із актуальними дослідженнями її окремих сегментів. Завдяки особистому досвіду авторів, які в різний час брали участь у формуванні та дослідженні колекції, ці, на перший погляд наукові студії, набувають емоційної забарвленості, що робить видання цікавим для ширшої авдиторії.
  • Каталог виставки «Серце землі», що експонувалася в Мистецькому арсеналі у 2022-2023 роках. Виставка «Серце землі» представила роботи 16 українських сучасних художників: живопис, фотографію, відео, скульптуру, графіку та інсталяцію. Усі мистецькі роботи були створені в період між 2014 та 2023 роками. Плануючи виставку та звертаючись до різних практик та рефлексій митців, команда кураторів прагнула тримати в центрі уваги цю історичну пам’ять та трикутник стосунків: земля, люди, які це цінують, і їжа, яка народжується в результаті взаємодії між ними. Каталог «Серце землі» документує виставку та її дослідження, представляючи світлини робіт, фотографії, статті та ілюстративні матеріали з виставки. У виданні також подано конспект двох публічних дискусій, проведених у рамках публічної програми: «Історія дегустації. Що споживали люди в Україні в давнину, середньовіччя, ранній модерн і сучасність?» та «Земля—Війна—Людина: виклики для спільнот і захисту навколишнього середовища».

Також нагадаємо, що Державне міністерство культури та ЗМІ Німеччини підтримало діяльність Мистецького арсеналу й у інших проєктах. Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у 2023 та 2024 роках отримали значне підсилення завдяки співпраці із Німецькою асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів (Börsenverein des Deutschen Buchhandels) та Франкфуртським книжковим ярмарком. Також, у грудні 2023 року в рамках проєкту «Взаємообмін між німецькими та українськими літературними і книжковими секторами» відбулось засідання журі конкурсу «Найкращий книжковий дизайн – 2023». В результаті конкурсу було визначено найкраще оформлені книги, створені українськими творцями та виданими українськими видавництвами протягом 2023 року. А ще раніше, в жовтні 2023 року, Мистецький арсенал взяв участь у Франкфуртському книжковому ярмарку представивши власний стенд з концепцією «Присутність на противагу відсутності» (Presence vs Absence) та культурні і нетворкінгові заходи.

На сьогодні триває підготовка до участі Мистецького арсеналу у цьогорічному Франкфуртському книжковому ярмарку. Державне міністерство культури та ЗМІ Німеччини погодило продовження терміну реалізації проєкту та підтримає представлення Мистецького арсеналу у Франкфурті і в жовтні 2024 року.