«Незламні»: у Франції відкриється виставка українських фотографів
Культурний центр України у Франції в межах ініціативи «Українська весна» презентує виставку «Незламні. Українська фотографія» з фотороботами українських фотографів, які залишилися в країні свідчити про повномасштабну війну Росії проти України.
Виставка відбудеться у Парижі і триватиме з 12 квітня до 9 травня 2022 року. Upd. Виставку подовжено до 22 травня 2022 року.
Кураторка виставки — Соломія Савчук, керівниця відділу програм сучасного мистецтва Мистецького арсеналу.
Учасники виставки: Максим Дондюк, Ольга Дрозд, Олександр Глядєлов, Сергій Гудак, Сергій Ілліашенко, Олександр Хоменко, Михайло Палінчак, Андрій Бояров.
Фотографічна оптика дає змогу відчути та осмислити час на відносно короткій відстані, а фотографія залишається найшвидшим способом фіксації подій, сьогодення, історії.
Зараз Україна бореться з російським агресором не лише за незалежність та демократичні цінності, але і за майбутнє світу. Загарбник продовжує погрожувати ядерним попелом, і ми бачимо якими важливими у підтримці та боротьбі є культура та візуальне мистецтво, мова яких є зрозумілою для всіх.
Повномасштабна війна Росії проти України нікого не жаліє, не дотримується жодних правил, вбиває представників преси, фотографів та журналістів. Одним з них став Макс Левін, український фотожурналіст та документаліст, який на початку квітня був знайдений мертвим у районі села Гута Межигірська на Київщині через три тижні після його зникнення. Йому було 40 років.
У цей важкий для України час ми хочемо через творчість авторів нашої виставки показати життя в країні сьогодні. Те, як прості громадяни чинять опір чисельній армії загарбника і чому цей потужний опір заслуговує на повагу.
Виставка представить роботи українських як молодих, так і вже визнаних у світі авторів, які продовжують працювати в тилу та на передовій, поєднуючи фотографію з діяльністю, необхідною для країни у воєнний час.
Українські фотографи та фотографки, роботи яких представлені на виставці «Незламні»:
-
Олександр Глядєлов — український провідний фотограф-документаліст та фотожурналіст. Його професійна діяльність триває більше трьох десятиліть, тож можна говорити, що вона фактично ровесниця Незалежності України. Як фотограф, Олександр співпрацює з багатьма міжнародними гуманітарними організаціями, зокрема з організацією «Лікарі без кордонів» (Médecins sans frontières), висвітлюючи гострі соціальні проблеми і військові конфлікти.
Олександр — лауреат Шевченківської премії 2020 року за фотопроєкт «Карусель». Висвітлював воєнні конфлікти в Молдові, Нагірному Карабаху, Чечні, Киргизстані, Сомалі, Південному Судані. Висвітлював бойові дії в Україні. Раніше це був Донбас, де Олександр Глядєлов отримав поранення у трагічному «Іловайському котлі» в 2014 році.На виставці «Незламні» представлені фотографії, зроблені у місті Ірпінь, колись затишному передмісті Києва в оточенні соснових лісів, а сьогодні повністю знищеному в результаті обстрілів російськими окупаційними військами. Олександр Глядєлов сфотографував евакуацію мирного населення зі спустошеного міста через зруйнований міст, яка продовжувалася під безперервним вогнем окупаційних військ.
-
Максим Дондюк — український документальний фотограф, який об’єднує у своїх роботах фотографію, відео, текст та архівні документи. Максим досліджує питання історії, пам’яті, конфліктів та їх наслідки. Фотограф має численні нагороди: Lucie Award for International Photography of the Year; фіналіст Prix Pictet Photography Prize; нагороджений у конкурсі Magnum Photos «30 under 30» для молодих фотографів-документалістів; фіналіст W. Eugene Smith Grant in Humanistic Photography та багато інших.
-
Художниця Ольга Дрозд працює у сфері фотографії та живопису. Для неї фотографія — це бачення всесвіту, живопис — це її почуття.
-
Ужгородський фотограф Сергій Гудак фотографує для національного інформаційного агентства «Укрінформ», а київський фотожурналіст Олександр Хоменко працює в незалежному медіа Hromadske.
-
Михайло Палінчак — стріт-фотограф і документаліст, один із співзасновників Ukrainian Photographic Alternative (UPHA), Ukrainian Street Photography Group та засновник незалежної on-line галереї Untitled. З 2014 до 2019 рік був офіційним фотографом Президента України. Має численні нагороди та публікується в міжнародному медіа.
-
Фотограф і документаліст Сергій Ілліашенко (Sergiy Illy), режисер за освітою, працює на телебаченні та у сфері кіновиробництва. Серед його відомих документальних фото проєктів — «Найдовше місто» (2010), «Grain of the Maidan» (2014), «Utopia of sun city» (2015) та інші. Як і усі автори нашої виставки, документує та веде хроніку повномасштабної війни Росії проти України з 24 лютого 2022 року.
Відкриття виставки — 12 квітня.
18:00 – Захід для медіа.
19:00 – Урочисте відкриття виставки в присутності Надзвичайного і Повноважного Посла України у Франції Вадима Омельченка.
Відвідати виставку можна за адресою:
Centre Culturel d’Ukraine en France
22, avenue de Messine, 75008 Paris
«Українська весна» — це ініціатива, яка відображає позицію українських митців та діячів культури щодо війни та історичного контексту відносин між двома державами з метою спростування стереотипів та неправди, що поширюються Російською Федерацією. Також ініціатива створена заради сприяння співпраці з французькими колегами та іноземними громадянами у Франції; підтримки діячів культури, які зараз перебувають в Україні, або тих, хто був змушений тимчасово покинути країну.
Фотороботи Олександра Глядєлова, Михайла Палінчака, Ольги Дрозд, Максима Дондюка та Андрія Боярова були представлені на виставці «Чутливість. Сучасна українська фотографія» у Мистецькому арсеналі у серпні 2021 року.