Революціонуймо
Там, де демократія перебуває під тиском і внаслідок цього панує криза, зазвичай розвиваються альтернативні моделі участі. Про це свідчить недавній спалах акцій протесту і протестних рухів по всьому світу. Одним із найяскравіших серед них була Революція Гідності в Україні. За часів соціальних і політичних перетворень та потрясінь завжди існує гостра потреба в мистецтві. Не тому, що мистецтво може змінити реальність, але тому, що воно слугує ідеальним інструментом, аби візуалізувати та певною мірою передбачити зміни. Мистецтво створює простір для роздумів і споглядання, де альтернативні шляхи можуть бути помисленими, а нові критичні перспективи розробленими. Воно дозволяє поставити питання, що ми можемо винести з недавнього спалаху протестних рухів, таких як Революція Гідності?
«Революціонуймо» — міжнародний проект-дослідження, що об’єднує мистецькі й музейні інституції з України і Нідерландів. Понад 30 сучасних митців та мистецьких груп з 15 країн мовою інсталяції, живопису, мультимедій, відео та фото говоритимуть про події революцій, аналізуватимуть революцію як суспільне явище. Особистий, критичний і ретроспективний погляд фокусується на особливій історичній події – Революції Гідності. На виставці також будуть представлені артефакти з фондів Національного музею Революції Гідності.
Франсіс Аліс (Бельгія), Лара Баладі (Єгипет), Джеймс Бекет ( ПАР), Максим Білоусов (Україна), Марінус Бузем (Нідерланди), Аделіта Хусні-Бей (Італія), Іріна Ботеа (Румунія), Назар Білик (Україна), Латіфа Ікахш (Марокко), Харун Фарокі (Чехія), Джек Ґольдштейн (Канада), Хамза Халубі (Марокко), Юрій Грицина (Україна), Іман Ісса (Єгипет), Ілля Ісупов (Україна), Алевтина Кахідзе (Україна), Леся Хоменко (Україна), Саша Курмаз (Україна), Дарія Кузьмич (Україна), Крістіна Лукас (Іспанія), Басім Магді (Єгипет), Олекса Манн (Україна), Лев Мановіч (Росія), Олаф Ніколай (Німеччина), Марія Плотнікова (Україна), Летіція Рамос (Бразилія), Влада Ралко (Україна), Фернандо Санчез Кастільйо (Іспанія), Вольфганг Тілманс (Німеччина), Мона Ватаману (Румунія) і Флорін Тюдор (Румунія), Вова Воротньов (Україна), Павєл Вольберґ (Росія). За участі Planning for Protest, «Мистецький барбакан», «Страйк Плакат», Пьотр Армяновскі, Aftermath VR: Euromaidan.
Різноманітність учасників та творів є спробою вийти за вже набуті шаблони у сприйнятті Революції Гідності. «Революціонуймо» вписує події в Україні у ширший світовий контекст, показуючи водночас унікальність та універсальність певних ситуацій, подій, явищ. Виставка продемонструє, що прагнення свободи, гідного рівня життя, поваги до громадян є універсальними принципами, які поділяють всі люди.
Проект створить можливість для відвідувачів дослідити, згадати, обговорити, залишити свої думки про Революцію Гідності. Виставка стане майданчиком для відкритого обговорення про те, якою є роль мистецтва та митців у часи революції та можливість/спроможність говорити про недавні історичні події мовою мистецтва.
«Революціонуймо» | 21.11.18 - 27.01.19
Олеся Островська-Люта
генеральна директорка Мистецького арсеналу
«Виставка «Революціонуймо» – це спроба поставити український досвід протесту, революції, у світовий контекст. Подивитися, що ми можемо розповісти світові і де в світі можемо побачити спорідненість. П’ять років – це достатній відрізок часу, щоб почати осмислювати наш Майдан не лише з точки зору української історії, але і в широкому світовому вимірі».
Ігор Пошивайло
генеральний директор Національного музею Революції Гідності
«Події Революції Гідності, такі водночас надихаючі й демотивуючі, радісні й трагічні, зрозумілі й не дуже, для мільйонів українців ще не стали історією. На це потрібен час аби з’ясувати, збагнути, загоїти. Але не забути. «Революціонуймо» пропонує сучасний арт-простір для нових роздумів, переосмислення, інтерпретацій складного минулого. Митці формували ідентичність Євромайдану і були його авангардом. Сподіваємося, що в стінах Мистецького Арсеналу відвідувачі відкриють ще не пізнані виміри революційної стихії Майдану в ширшому контексті, відчують себе вільними і відповідальними співтворцями нашої історії».
Катерина Філюк
співкураторка виставки
«Я ніколи не могла уявити, що житиму за часів революції та війни у моїй країні. Здавалося такі важливі події належать історії, про них можна прочитати у книжках. Наразі нас відділяє 5 років від Революції Гідності, а війна на сході все ще триває. За часів, коли твориться історія, мені видається важливим подивитися на українську революцію через оптику сучасного мистецтва, спробувати осмислити власний досвід за допомогою метафор, узагальнень, паралелей з іншими протестними рухами в різних куточках світу. [Звичайно, український досвід унікальний, однак, він також вписаний в глобальний контекст та перегукується з низкою протестних рухів та революційних подій, які сколихнули світ в перші десятиліття двадцять першого століття]».
Натанія ван Дайк
співкураторка виставки
«У 2013, коли люди в Україні вийшли на майдани, я працювала над дослідженням місця і можливостей мистецтва у кризові часи. У фокусі дослідження був недавній підйом протестних рухів, тому я уважно стежила за подіями на Майдані. Працюючи з українським контекстом, я зрозуміла, що мистецтво і художні музеї відіграють надзвичайно важливу роль у комеморації і водночас критичному осмисленні історичного моменту, що продовжує впливати на сьогодення. Це актуально для України, але також стосується кожного, хто хоче поставити під сумнів статус-кво нашого сучасного моменту і хто хоче переглянути окремі гегемонічні наративи, за допомогою яких ми описуємо наше сьогодення».
Команда
- Кураторки проекту
Катерина Філюк (Україна)
Натанія ван Дайк (Нідерланди)
- Архітектурне рішення
studioBASAR (Румунія)
- Організатори
Мистецький арсенал
Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності
Фундація «A Tale of a Tub» (Нідерланди)
Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду