Виставка «Футуромарення: Україна і авангард» у Художньому музеї KUMU (Таллінн, Естонія)Про Нас

Виставка «Футуромарення: Україна і авангард» у Художньому музеї KUMU (Таллінн, Естонія)

Нова версія виставки «Футуромарення», знайома відвідувачам та відвідувачкам Мистецького арсеналу, буде представлена в Художньому музеї KUMU у Таллінні з 8 квітня.

Виставка «Футуромарення: Україна і авангард» представить новаторське мистецьке бачення майбутнього, що зародилося в українському історичному підґрунті 1910-1920-х років. Революційні мрії про майбутнє, втілені в живописі та сценографії, архітектурі, літературі та кіно. Твори Олександри Екстер, Давида Бурлюка та Василя Єрмилова з колекцій музеїв, які продовжують свою роботу в умовах постійної військової агресії з боку Росії. Виставка надає базу для критичного постколоніального перегляду історії як західного, так і російського авангарду, демонструючи широкий спектр особливостей мистецького життя на українських теренах та спорідненість із міжнародними ідеями у мистецтві того часу.

«У нашому дослідженні футуризм — це радше пасіонарний поштовх, аніж конкретний мистецький напрям. Утілений у гаслі «місто, машина, маса», футуризм відображав динаміку зміни того часу і справив значний вплив на розвиток мистецтва у всьому світі. Виставка в Мистецькому арсеналі завершилася напередодні повномасштабного російського вторгнення в Україну, яке докорінно змінило світовий контекст. Тому в нинішньому проєкті для KUMU дещо інший фокус із особливим наголосом на самодостатності української версії футуризму. Футуристи 1920-х наголошували на своїй українській ідентичності. Після століть російського домінування питання національної культурної окремішності вони сприймали особливо гостро. Наш проєкт для Естонії не лише про мистецтво. «Футуромарення» — про Україну, її спадщину та ідентичність. Це розповідь про себе від першої особи. Водночас ми розповідаємо історію, яка ще не стала минулим. Як і сто років тому, ми знову боронимо свою землю від імперських зазіхань, і водночас маримо про краще майбутнє», — коментує співкураторка виставки Ольга Мельник.

Експозиція складається з понад 100 оригінальних робіт — картин і малюнків, зразків графічного оформлення книжок й плакатів, театральних костюмів і декорацій, а також історичних фотографій та відеоматеріалів. Крім того, в експозиції виставки будуть представлені сучасні реконструкції, виконані в техніці вишивки, 3D-моделі, документальні кадри історичних «місць сили», а також дві мультимедійні інсталяції, які допоможуть відвідувачам зрозуміти феномен авангарду в Україні не лише в історичному, а й у сучасному контексті.

«Ця виставка була б неможливою без співпраці багатьох інституцій: музеїв, державних та приватних архівів. Інколи в нас виникали сумніви чи вдасться реалізувати проєкт, адже представлені роботи належать до колекцій, які перебувають в умовах постійної військової агресії з боку Росії. Незважаючи на це, ми всі разом із командою KUMU пишаємося нашою співпрацею: доброзичливість та згуртованість, бажання описувати та ділитися дозволило створити “Футуромарення” та разом повірити у майбутнє», — зазначили куратори виставки.

Зображення: Олександр Хвостенко-Хвостов.
Ескіз сценічної установки до вистави «Моб»
за романом Ептона Сінклера «Мене звуть теслею».
Театр імені Івана Франка, Харків, 1924. Мистецький арсенал

«Для Мистецького арсеналу та інших українських музеїв, які об’єднали свої зусилля для створення цієї виставки, підтримка естонських колег була неоціненною. Протягом усього процесу підготовки ми відчували глибоку емпатію та розуміння культури нашої частини Європи і драматичного шляху самих митців та їхньої спадщини. Сьогодні ми раді розповісти про історію нашої культури самостійно, а не крізь стару імперську лінзу, як це робили минулі покоління», — зазначила Олеся Островська-Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу.

«Ми можемо щиро співпереживати історії українського авангарду, оскільки вона збігається із заснуванням Естонської держави та пошуком ідентичності як естонців, так і європейців. Організація цієї виставки в KUMU, безперечно, є також жестом солідарності. Це можливість висловити наше співчуття та солідарність з українським народом, колегами та мистецькими інституціями, а також запропонувати захист цінної спадщини авангардного мистецтва в стінах KUMU в Естонії», — прокоментувала Каді Поллі, директорка Художнього музею KUMU.

Відкриття виставки відбудеться у суботу, 8 квітня. Програма подій у межах відкриття виставкового проєкту:

🔸 з 13:00 до 15:00 майстер-клас «Futu-Fashion» для підлітків та дорослих;
🔸 з 14:00 до 16:00 майстер-клас формату drop-in «Games with Future Blocks» для дітей та сімей;
🔸 о 14:00 кураторська екскурсія виставкою, Ігор Оксаметний, (англійською мовою);
🔸 о 15:00 кураторська екскурсія виставкою, Ольга Мельник, (українською мовою);
🔸 о 16:00 екскурсія виставкою, Ельнара Тайдре, (естонською мовою).

Також композитор Янек Мурд, натхненний українською музикою, виконає музичні композиції. Для українських біженців війни вхід до музею безкоштовний за документом, що посвідчує громадянство. 

Серед різноманітних подій публічної програми відбудеться показ фільму Дзиги Вертова «Одинадцятий рік» (1928), його першого експерименту з розробки специфічної авангардної мови кіно, інакшої за мову театру та літератури. Показ відбудеться 10 травня о 18:00 в KUMU Auditorium. Повна публічна програма буде опублікована на сайті музею.

Виставка триватиме до 10 вересня 2023 року.


Куратори: Ольга Мельник, Ігор Оксаметний і Вікторія Величко
Дизайн експозиції: Лєра Гуєвська
Графічний дизайн: Костянтин Марценківський
Координаторки: Ельнара Тайдре та Ірина Білан
Команда виставки: Річард Аданґ, Андрес Амос, Сергій Діптан, Кюллі Каатс, Клайре Колманн, Анна Погрібна, Реніта Раудсепп, Пеєтер Талвісту, Маті Шьонберґ, Хелен Вольбер та Олександр Виноградов
Співорганізатор виставки: Мистецький арсенал (Київ, Україна)

У співпраці з:
Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
Національний художній музей України
Дніпровський художній музей
Харківський літературний музей
Національний центр Олександра Довженка
Національний науково-дослідний реставраційний центр України
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
Харківський приватний музей міської садиби
Львівський музей історії релігії
Валентина Костюкова

Висловлюємо подяку: Міністерству культури Естонської Республіки, Міністерству закордонних справ Естонської Республіки, Посольству Естонії в Києві, Посольству України в Таллінні, Міністерству культури та інформаційної політики України, місту Таллінн, Nordic Hotel Forum.


Метою Художнього музею KUMU, відкритого в 2006 році, є збереження, ознайомлення та інтерпретація мистецтва Естонії з XVIII століття до наших днів. KUMU виступає у ролі ініціатора соціальної та культурної дискусії, пов’язаної як з експозиціями естонського та міжнародного історичного мистецтва, так і з подіями в Галереї сучасного мистецтва, яка стала інкубатором нових ідей для вітчизняних та іноземних художників. Це одна з п’яти філій Художнього музею Естонії, а також його головна будівля. У 2008 році KUMU отримав нагороду Європейського музею року від Європейського музейного форуму.

Мистецький арсенал є провідною українською інституцією культури, яка у своїй діяльності інтегрує різні види мистецтва – від сучасного мистецтва, нової музики й театру до літератури та музейної справи. Місія Мистецького арсеналу – сприяти модернізації українського суспільства та інтеграції України до світового контексту, спираючись на ціннісний потенціал культури.