Відкриття виставки «Форми присутності»Про Нас

Відкриття виставки «Форми присутності»

20 квітня у Мистецькому арсеналі відбулося відкриття виставки українського сучасного мистецтва «Форми присутності». Ця виставка — спроба зібрати докупи річні спостереження й розмови про досвіди, відчуття і практики, якими послуговувались українські митці та мисткині від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

«Ця виставка – про новий мистецький досвід. Коли настають важкі екстремальні часи — військове вторгнення, загрози насилля і смерті, — кардинально змінюються, зокрема, мотиви та й сама природа використання неконвенційних матеріалів. Матеріал стає водночас і формою присутності, і способом спротиву вбивчій логіці руйнації та знищення», — зазначив співкуратор виставки Олександр Соловйов.

Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК «Мистецький арсенал»

У просторі виставки кожен з авторів і авторок присутній не тільки через роботу, а й через власну історію, що дозволяє ширше зрозуміти умови, в яких ці роботи стали можливими. Попри різні досвіди, що їх пережили українські художники і художниці з початком повномасштабного вторгнення, в їхніх творах можна помітити певні спільні риси: тяжіння до ручної роботи, стриману кольорову гаму, смуток, цікавість до «знайдених речей», тобто до реді-мейду як прийому, потребу швидкості методу та жорсткості миттєвого вибору. Матеріал накопичує пам’ять (зокрема про дитинство і травми), стає символом часу (наприклад, чорний поліетиленовий пакет), він під рукою, часом спонтанний і брутальний (мішковина, бетон), але разом з тим крихкий і ефемерний (скло, пісок, папір).

«Ця виставка була б неможливою без розмов та історій: про дім, дитинство, почуття розгубленості і збирання себе по крихтах. Через роботи митців та мисткинь можна роздивитися те, як змінився простір довкола, сприйняття звичних речей і ми самі. Найголовніше, що попри руйнування і насилля ми продовжуємо створювати й вперто стверджувати свою присутність», — зазначила співкураторка виставки Наташа Чичасова.

Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК «Мистецький арсенал»

Якщо вдивлятися уважніше в текстури міста, війна нагадає про себе посіченими на уламки парканами й фасадами, протитанковими їжаками поряд із барикадами з мішків та скотч-зірками на вікнах. Втрати ховаються всюди — в розмовах на вулиці, у залишених домівках і улюблених речах, у номерах, власники яких ніколи більше не візьмуть слухавку, фотографіях міст і будинків зі стрічки новин, де ми ніколи не були й тепер можемо лише уявляти їхній первинний вигляд. Для багатьох ті міста були домом, куди зараз не можна повернутися. Усі образи, історії і думки накладаються одне на одне, створюючи колообіг життя у війні, що триває.

Серед безкінечного потоку втрат, надія не згасає, і кожен із нас, хто втратив, продовжує будувати дім мрії, хоч із піску, щоб потім увійти в нього фізично і вдихнути повітря на вулицях рідного міста.

Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК «Мистецький арсенал»

На виставці «Форми присутності» представлені роботи українських художників та художниць: Юрія Болси, Андрія Денисенка, Анастасії Дицьо і Саши Рошена, Антона Карюка, Яни Кононової, Олени Курзель, Максима Мазура, Дар’ї Молокоєдової, Данііла Немировського, Каріни Синиці, Лео Троценка, Тамари Турлюн, Сани Шахмурадової-Танської, Віталія Янкового, Три вправи з реалізму, commercial public art і Світланки Конопльової, Open place.

Докладніше про концепцію виставкого проєкту

Куратори виставки: Олександр Соловйов, Наташа Чичасова.

Виставка триватиме з 20 квітня до 30 липня 2023 року у Мистецькому арсеналі.

Графік роботи: середа–неділя, з 12:00 до 20:00.

Квитки можна придбати у касі Мистецького арсеналу або онлайн за посиланням.

Виставку створено в партнерстві з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу» в межах реалізації проєкту за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.