Український дім у Данії спільно з Мистецьким арсеналом відкрили у Копенгагені виставку «Серце землі» до Дня Незалежності УкраїниПро Нас

Український дім у Данії спільно з Мистецьким арсеналом відкрили у Копенгагені виставку «Серце землі» до Дня Незалежності України

23-го серпня — до 33-ї річниці Дня відновлення Незалежності України — у Копенгагені, в Українському домі у Данії, відкрилася виставка «Серце землі». В експозиції, створеній і курованій командою Мистецького арсеналу, представлені твори 17 українських митців і мисткинь, у яких вони розмірковують про свій глибоко вкорінений зв’язок із землями та теренами України, досліджують уявлення про свій дім як про важливу житницю для цілих континентів. Відкриття виставки супроводжував виступ українського гурту «Пиріг і Батіг» із музичним твором до фільму Олександра Довженка «Земля», показ якого відбувся в приміщенні однієї з найбільш знакових церков Копенгагена Vor Frelsers Kirke.

ФОТОРЕПОРТАЖ З ВІДКРИТТЯ. Фото: Шарлотта Кітцау, Давид Авакян

«Виставка «Серце землі» є другим проєктом, який відкрився в Мистецькому арсеналі після початку повномасштабного вторгнення. Тоді нам йшлося про проявлення стосунків між людиною і землею, а також важливість України для продовольчої безпеки світу. Відтоді виставка не втратила своєї актуальності, а тільки наповнилася новими сенсами. Відтак, для нас було важливим включити у виставку історію про невідворотну зміну пейзажів Херсонщини внаслідок підриву Каховської ГЕС, — розповідає кураторка виставки, керівниця відділу сучасного мистецтва у Мистецькому арсеналі Наташа Чичасова. — Ми вдячні нашим партнерам та всім художникам і художницям за можливість показати цю виставку в Данії. Оскільки війна руйнує не лише українські міста та села. Вона руйнує природу нашого спільного дому».

Оновлена і перша міжнародна версія виставки в Копенгагені: зважаючи на важливість і резонансність порушеної теми, кураторки оновили виставку «Серце землі» для її міжнародного дебюту в Копенгагені.

Кураторська група Мистецького арсеналу (Ольга Жук, Олеся Островська-Люта, Анна Погрібна, Наташа Чичасова) розробила експозицію «Серце землі» (2022 р.) у відповідь на руйнівні наслідки російського вторгнення в Україну. У своїх виразних роботах художники та художниці досліджують теми колоніальної експлуатації, екологічного насильства, а також перетворення їжі на зброю. Мета виставки — підкреслити вирішальну роль України у глобальній продовольчій безпеці, яка набуває дедалі більшої актуальності на тлі російських атак на інфраструктуру експорту зерна, знищення дамб та ескалації екологічної кризи.

«Російсько-українська війна 2014 року та її повномасштабна фаза вторгнення, що розпочалася у 2022 році, збіглася з глибокою культурною трансформацією українського суспільства. Нація, яка пережила Голодомор 1932-1933 років — один з кількох голодоморів, спричинених радянським режимом, — пережила вбивство голодом, яке забрало життя понад 4 мільйонів українців, не лише почала усвідомлювати свою травму. Українці та українки поставили також перед собою мету зробити все можливе, щоби такі злочини, як голод, ніколи й ніде не повторилися, щоб їжа ніколи не ставала зброєю. На жаль, у 2022 році, коли російська армія почала не лише вбивати український народ, але й красти та спалювати українське зерно, світ побачив, як тоталітарний режим у ХХІ столітті може легко шантажувати голодом мільйони людей в Африці. Українці, як і інші, усвідомили вирішальну роль, яку їхня країна відіграє у світовій продовольчій безпеці, а також у захисті основ міжнародного права, які визначають, як ми можемо захистити планету від подальшого руйнування. Виставка „Серце Землі“, яку ми маємо честь зробити міжнародною та представити в Данії спільно з Мистецьким арсеналом, торкається майбутнього людства, яке вирішується сьогодні на полі бою в Україні. Відвідувачі зможуть прийняти більш усвідомлене рішення щодо особистої ролі кожного та кожної з нас у захисті нашої Батьківщини та світу від катастроф», — прокоментувала Наталія Попович, голова Українського дому в Данії.

На відкриття виставки завітали мер Копенгагена із питань зайнятості та інтеграції Єнс-Крістіан Люткен та мерка з питань культури та дозвілля Міа Ньєгаард.

«Дивовижні роботи 17 українських митців є проявом їхнього глибокого зв’язку з батьківщиною, українською землею та життєво важливою роллю України у глобальній продовольчій безпеці. У ці часи, обтяжені смертю та руйнуванням, важливо пам’ятати, наскільки Україна насправді є джерелом життя. Я сподіваюся, що ця виставка буде маяком надії. Нагадуванням ніколи не втрачати віру в краще майбутнє, навіть у найважчі часи»,сказав на відкритті виставки мер Копенгагена з питань зайнятості та інтеграції Єнс-Крістіан Люткен.

Після перегляду експозиції відвідувачі мали змогу ексклюзивно почути наживо перше виконання композиції до фільму «Земля» від гурту «Пиріг і Батіг». Концерт відбувся у приміщенні однієї з найбільш знакових церков Копенгагена Vor Frelsers Kirke, яка відома своїми гвинтовими сходами навколо церковного шпиля, звідки відкривається панорама на увесь центр міста.

Виставка працюватиме з 23 серпня по 24 листопада 2024 року.

Паралельна програма: під час роботи виставки відбудеться серія панельних дискусій за участі данських, українських і міжнародних експертів та експерток. Ці сесії будуть присвячені зусиллям зі сталої відбудови та післявоєнним економічним моделям для України. Програма надасть науковцям, політикам і представникам бізнесу платформу для обміну думками й стратегіями.

Митці та мисткині: Катерина Алійник, Олександр Бурлака, Катя Бучацька, Богдана Войтенко, Ксенія Гнилицька, Андрій Достлєв і Лія Достлєва, Анна Звягінцева, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Алевтина Кахідзе, Катерина Лисовенко, Дарина Мамайсур, Еліас Парвулеско, Вікторія Розенцвейг, Антон Саєнко, Олена Турянська.

Кураторки виставки: Ольга Жук, Олеся Островська-Люта, Анна Погрібна, Наташа Чичасова.

Український дім в Данії, Strandgade, 27B, 1401, Копенгаген.
Вівторок-п’ятниця: 16:00-19:00
Субота, неділя: 12:00-18:00
У понеділок виставка не працює.


Проєкт реалізується Ukraine House in Denmark і Мистецьким арсеналом, та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ “ІЗОЛЯЦІЯ”, Trans Europe Halles та Malý Berlín.

За підтримки Посольства України в Королівстві Данія, Politiken-Fonden, Довженко-Центру.


Український дім у Данії — це інституція культурної дипломатії, місією якої є поглиблення українсько-данської співпраці у сфері культури та креативних індустрій задля сталого миру в Європі. Базуючись у Gammel Dok, Копенгаген, з лютого 2023 року міжнародна волонтерська команда провела 5 виставок українського сучасного мистецтва, архітектури, дизайну та фотографії, організувала понад 70 панельних дискусій за участі понад 100 українських та данських парламентарів, журналістів, митців, архітекторів та інших лідерів думок, інтегрувала український контент у провідні данські культурні платформи, такі як Копенгагенський саміт демократії, Копенгагенський архітектурний фестиваль, Kulturnatten, 3daysofdesign, Копенгагенський фотофестиваль тощо. З липня 2023 року Український дім став асоційованим членом Асоціації культурних інституцій країн ЄС.

Контакти для запитів медіа: [email protected]; [email protected]; [email protected].