У Мистецькому арсеналі відкрилась виставка «Революціонуймо»
21 листопада у Мистецькому арсеналі відкрилась міжнародна виставка сучасного мистецтва «Революціонуймо».
На виставці представлені інсталяції, живопис, мультимедіа, відео та фото документації понад 30 художників, художниць та мистецьких груп із 15 країн світу.
Виставка розповідає про вже знайомі й відомі речі новою мовою. Передусім художньою мовою, мовою метафоричною, глибоко персональною, з відтінком надії, страху, болю, подеколи мовою відстороненого спостерігача, який також пережив ейфорію, втрату, розчарування. У просторі виставки наскрізно звучить питання ролі мистецтва за часів революції та бурхливих соціальних зрушень. Що робили митці на Майдані, як впливали події на їхню художню практику, та, зрештою, чи може мистецтво запропонувати нам альтернативну оптику — критичну чи розрадну?
Міністр культури України Євген Нищук, відкриваючи виставку у Мистецькому арсеналі, сказав:
«Цей виставковий проект – певна трансформація, осмислення тих подій Майдану, які дуже близькі для серця кожного українця. В сучасному вимірі, через уяву та бачення митців, адже всі події на Майдані постійно супроводжувалися яскравими мистецькими проявами та мистецькими креативними ідеями. Особливістю цієї виставки є те, що вона розповідає та відтворює не лише події Революції Гідності, тут присутнє чутливе порівняння і натяк на подібні події, які відбулися у світі. І дуже цікаво подивитися, що мотивувало людей в тій чи іншій країні до того, щоб вийти на протести.Під час подій Майдану я не встигав задумуватись – ми просто діяли, адже потрібно було вирішувати конкретні речі – вистояти, протистояти, зігрітися. Зараз, коли пройшло п’ять років, дуже важливо розуміти, що Революція Гідності це знакова, непересічна подія. В одній із центральних європейських країн мільйони людей вийшли на захист своєї Гідності, а Герої Небесної Сотні віддали свої життя, відстоюючи людські цінності. І осмислення цих історичних процесів – і є мета виставки».
Генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта:
«Виставка «Революціонуймо» є спробою подивитися на українську історію у світовому контексті. Вона показує, який досвід ми можемо розділити зі світом і як подібні прагнення виглядали в інших країнах, де були аналогічні протести й революційні рухи. Дистанція у п’ять років дозволяє подивитися на себе в набагато більшому контексті, вона дає можливість рефлексувати, думати і говорити про історичні події. Адже тільки тоді суспільство може бути суб’єктом історії, коли у нього є що сказати про ті питання, які цікавлять багато країн і суспільств».
Генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло:
«Ця виставка представляє сучасне мистецтво, мистецтво, яке потребує інтерпретацій. Але краще споглядати, ніж говорити. Але говорячи більше про мистецтво, знаємо, що для більшості митців їхня протестна творчість була формою участі у Майдані, особистим виявом їхнього індивідуального спротиву. Відомо, що митці постають авангардом соціальних рухів, вони формували ідентичність самого Майдану і комунікували цю ідентичність назовні. І те, що творилося на Майдані з такою любов’ю і натхненням, сьогодні представлено частково в Арсеналі, але вже у ширшому світовому контексті».
Над виставкою понад півтора року працювали кураторки Катерина Філюк (Україна) та Натанія ван Дайк (Нідерланди).
Катерина Філюк, співкураторка виставки:
«Працюючи над цим проектом, я весь час спостерігала за тим, як він захоплював усіх, хто про нього дізнавався, чи то митців, чи то команди Музею та Арсеналу. Я маю надію, що у відвідувачів буде про що подумати після перегляду цієї виставки і, можливо, щось зрезонує з їхнім власним досвідом».
Натанія ван Дайк, співкураторка виставки:
«Одна із визначних речей, які я зрозуміла під час роботи над виставкою, це важливість мистецтва і музеїв у справах комеморації. Музей – це місце, де ми збираємо спогади й досвіди, але також музей – це місце для критичного розмірковування про ту історію, яка буквально твориться нами у нас на очах. І це важливо не лише для України, але і для багатьох країн і людей, які хочуть знайти свою мову, для того, щоб написати історію, яку вони творять. Я з нетерпіння чекаю реакцій та думок відвідувачів про виставку і нашу спробу працювати з пам’яттю та критичним осмисленням історії».
Художники і художниці, роботи яких представлені на виставці:
Франсіс Аліс (Бельгія), Лара Баладі (Єгипет), Джеймс Бекет ( ПАР), Максим Білоусов (Україна), Марінус Бузем (Нідерланди), Аделіта Хусні-Бей (Італія), Іріна Ботеа (Румунія), Назар Білик (Україна), Латіфа Ікахш (Марокко), Харун Фарокі (Чехія), Джек Ґольдштейн (Канада), Хамза Халубі (Марокко), Юрій Грицина (Україна), Іман Ісса (Єгипет), Ілля Ісупов (Україна), Алевтина Кахідзе (Україна), Леся Хоменко (Україна), Саша Курмаз (Україна), Дарія Кузьмич (Україна), Крістіна Лукас (Іспанія), Басім Магді (Єгипет), Олекса Манн (Україна), Лев Мановіч (Росія), Олаф Ніколай (Німеччина), Марія Плотнікова (Україна), Летіція Рамос (Бразилія), Влада Ралко (Україна), Фернандо Санчез Кастільйо (Іспанія), Вольфганг Тілманс (Німеччина), Мона Ватаману (Румунія) і Флорін Тюдор (Румунія), Вова Воротньов (Україна), Павєл Вольберґ (Росія). За участі Planning for Protest, «Мистецький барбакан», «Страйк Плакат», Пьотр Армяновскі, Aftermath VR: Euromaidan. Та артефакти з фондів Національного музею Революції Гідності.
21 та 22 листопада виставку побачили понад 2000 відвідувачів.
У Мистецькому арсеналі виставка «Революціонуймо» триватиме до 27 січня 2019 року.
Протягом виставки запланована спеціальна програма для відвідувачів: кураторські та авторські екскурсії, аудіотури, дискусії та перформанси:
25 листопада о 14:00 – презентація книги Віталія Портникова «Дзвони Майдану»
28 листопада о 13:30 – лекція Барбари МакКормак «Хто боїться фейкових новин?» (англійською мовою). За сприяння програми «Фулбрайт Україна».
1 грудня о 14:00 – перформанс Алевтини Кахідзе «Прес-конференція або метод конструювання політичної правди».
8 грудня о 12:00 – аудіотур «Майдан. Прогулянка».
16 грудня о 14:00 – дискусія «Протестне мистецтво Майдану».
19 січня о 14:00 – дискусія «Роль медіа у висвітленні подій на Майдані»
20 січня о 14:00 – дискусія «Виклики і практики комеморації після Майдану»
26 січня о 12:00 – аудіотур «Майдан. Прогулянка».
У межах проекту «Революціонуймо» Національний музей Революції Гідності збирає артефакти, пов’язані з нещодавніми історичними подіями, для поповнення колекцій. Цікавлять предмети й усні згадки щодо Революції Гідності, Помаранчевої революції, Революції на граніті та інших протестних акцій, боротьби за права людини, волю народу та незалежність України. Приносити артефакти для фондів музею можна щосуботи (з 11:00 до 18:00), окрім різдвяних свят.
Організатори проекту: Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал», Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, фундація «A Tale of a Tub» (Нідерланди).
Кураторки проекту: Катерина Філюк (Україна), Натанія ван Дайк (Нідерланди).
Архітектурне рішення: studioBASAR (Румунія).
Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду.
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло
Фото: Богдан Пошивайло